Ú s t í n/L. - Odeznívající sezona bude patřit mezi ty, které se zapíší tučným písmem do kroniky Slovanu Ústí nad Labem. Přibudou stránky plné radosti, ale také stránky psané černou tuší. Stejně jako v loňském ročníku jsme pro vás i letos připravili poohlédnutí za sezonou 2004/2005. Tentokráte Vám ho vzhledem k délce článku zprostředkujeme dvoudílně. Zde je prvních pět největších okamžiků Ústeckých Lvů.
Dokončení rekonstrukce
Tak jako letos i před rokem viděli ústečtí diváci poslední zápas Lvů. Po něm se ještě na tomtéž ledě odehrálo pár utkání mládeže, ale takřka se závěrečným hvizdem rozhodčího se začalo odmrazovat a posléze rekonstruovat. Po několika dnech byl zimní stadion k nepoznání. Bez ledu, bez mantinelů, bez šaten. Z hokejového stánku zbyly jen holé stěny bez duše. Když se o prázdninách stala jedinou dokončenou složkou rekonstrukce ledová plocha, začalo se trénovat. Děti se sice projížděli po zaprášeném ledě, ale přeci jen. Muži zatím svůj tým dávali dohromady v Děčíně. Po posledním tréninku se ale vrátili do prostředí, které bylo k nepoznání. Mohli se stěhovat do nových a větších šaten, procházet novými chodbami, bruslit na modernější ledové ploše a také se dívat na modré sedačky s polstrováním, které ale samozřejmě nejvíce ocenili diváci. Celou rekonstrukci krok po kroku si můžete prohlédnout v archivu článků z loňského léta.

Posilování kádru
A právě od momentu, kdy se ze zimního stadionu vytratil led, začal managament Ústeckých Lvů intenzivně pracovat na složení kádru pro příští sezonu. A práce to musela být náročná, protože žlutomodrý dres si obléklo několik desítek nových hráčů. Nejvíce jich přišlo formou ročního hostování – Aleš Vála, Václav Kočí a Vítězslav Jankových z Liberce, Ondřej Kubeš, David Mazanec, Jan Švík a Adam Šaffer z Plzně. Liberec a Plzeň se tedy staly největšími partnery v předchozí sezóně. Tím dalším bylo třeba Kladno, odkud přišel také na roční hostování Patrik Fink. A toho samozřejmě následovalo jeho hokejové dvojče, David Pazourek, který se Slovanu upsal na dva roky. Z nedalekého Litvínova přišel mladík Petr Přeučil, těsně před play-off ho následoval Klobouček. Z moravských krajů zavítali Libor Pavliš ze Vsetína, Miroslav Barus ze Znojma či Jan Kudrna z Třince. Ten se tak podruhé sešel se svým bratrem Jiřím v jednom mužstvu. Bezpochyby největší posila ale přišla jako spoustu již jmenovaných hráčů až během sezóny. Martin Štěpánek, mistr světa. Zaplatil si třetinu přestupové částky a upsal se svému rodnému klubu, byla to senzace. Martin ale brzy po skončení ročníku podepsal dvouletou smlouvu v Plzni a zase odešel. Druhý bonbónek mohli alespoň zhlédnout, když ne sníst, ústečtí diváci před Vánocemi. Na zápas proti Kometě Brno a Českým Budějovicím přijel vypomoci také Jan Čaloun, hračička, která bavila publikum svými kousky po celou dobu obou zápasů.

Obdivuhodná série
Rychlovlak jménem HC Slovan se rozjel a nebyl k zastavení. Největší rychlost měl okolo listopadu, kdy takřka platilo „kdo se mu postaví, toho zajede“. Od 20.10. do 11.12. bodovali Ústečtí v každém zápase, což je impozantní fazóna. Vše začalo trojlístkem domácích zápasů, Opava, Hradec a Ostrava odjížděli se svěšenými hlavami a celkovým přídělem 17 branek v porovnání se čtyřmi, které dohromady dokázali Ústeckým přidělit. Následovaly další dvě výhry, ale poté prohra 2:1 v prodloužení na ledě tehdy doma neporazitelné Komety. Z pohledu bodovaných zápasů ale další zářez. A pak už oněch 11 zápasů, z nichž jen jednou Slovan daroval bod – po bezbrankové remíze v Berouně. Během těchto jedenácti klání Lvi odešli do šaten pětkrát bez inkasované branky a ve třech střetnutích lovili puk ze sít jen jednou. Nasbírali skalpy Budějovic, Chomutova i Hradce a z jedenácti zápasů si připsali 31 bodů z 33 možných. Až 13.12. spanilá jízda skončila vykolejením vlaku těsně před další stanicí transprvoligové magistrály. Sekundy chyběly alespoň k remíze, když ale Ústečtí inkasovali a série vzala za své. I tak ale až do Vánoc bojovali o trůn první ligy

Odešel Jan Jandera
Byla neděle 7. listopadu dopoledne. Na zimním stadionu v Ústí nad Labem hráli žáci 8. a 9. tříd své mistrovské zápasy pod trenérskou taktovkou Luboše Jandery. Na tato utkání se měl přijet podívat také Jan Jandera, jeho otec a sportovní manažer Ústeckých Lvů. Mezi Děčínem, odkud ráno vyjel, a Ústím však utrpěl těžkou autonehodu, jejímž následkům na místě podlehl. Zimní stadion zažil pochmurnou deštivou neděli. Přišel o muže, který byl díky svým manažerským schopnostem uznáván ve všech klubech extraligy i první ligy. Prošel Děčínem, Kadaní, podílel se na úspěších Mladé Boleslavi. A v Ústí vytvořil takový tým, kterému dokázaly konkurovat pouze hvězdy z NHL, v první lize obsadili Ústečtí celkově druhé místo. To je poslední úspěch Jana Jandery, pod který se podepsal.

Děkujeme, nikdy nezapomeneme!

Bitvy s Budějovicemi
Již před sezonou byli hráči Českých Budějovic pasováni do role favoritů celé soutěže. A během ní to potvrzovali. Jen o něco málo hůře si vedli Ústečtí a později to byly už jen tyto dva týmy, které soutěžily o prvenství. Cílem ostatních 12 celků po nějakém čase nebylo dostat se na první místo, bojovalo se o 3. až 8. místo. Souboje Ústeckých Lvů a Českých Budějovic byly takovými ostře sledovanými vlaky. Nejmodernější vlaky na tratích, které se pyšnily všemožnými detaily a víceméně měly základní část jen jako rychlostní zkoušky a tréninkové závody před play-off. I tak se ale jednalo o velice prestižní zkoušky, ve kterých se ale ani jeden tým v Pendolíno neproměnil. Cílovou pásku roztrhly oba zároveň.

K prvnímu souboji došlo 2. října, když bylo na programu 9. kolo. Ústečtí byli nečekaně na prvním místě a do zápasu také tak vstoupili, když se ujali vedení trefou Jana Kudrny v přesilovce. V polovině zápasu hosté otočili. A nebyl to nikdo jiný, než dvojice Prospal-Dvořák. O dvě minuty později vyrovnal Jankových, ale Dvořák v poslední třetině strhl vedení na stranu Budějovic, se kterým Lvi nedokázali i přes silný závěrečný tlak nic udělat. Již v devátém kole ale tyto týmy vyprodaly ústeckou halu, která za kvalitní hokej děkovala ve stoje několik poslední minut.

Na další šlágr všech šlágrů se čekalo do 22. kola, které bylo na programu 13. listopadu na jihu Čech. V tomto termínu ve Finsku pokračoval turnaj Euro Hockey Tour, na který byli nominováni Prospal s Dvořákem. Jediným zástupcem hvězd NHL byl tedy Radek Martínek. A toho dokázali Ústečtí využít. Již ve 4. minutě se zásluhou Adama Šaffera dostali do vedení, které ale o 10 minut později vymazal Kropáč. V prostřední části utkání ke změně skóre nedošlo, a tak nastoupili borci do třetí třetiny za nerozhodného stavu. Na jejím počátku byl za držení hole vyloučen Musil a hosté přesilovku využili. Kočí se stal katem Jihočechů, když přihrávku Jankových zúročil střelou pod víko. Domácí tlačili, ale v koncovce jim dva reprezentanti očividně chyběli. V 52. minutě se do sóla dostal Sýkora, který byl ale zezadu faulován Koldou a bylo nařízeno trestné střílení. K tomu se postavil Patrik Fink a v roli exekutora nezklamal, střelou do horního růžku výhru pojistil. Na rozdíl od zápasu v Ústí ale nebyl Budvar aréna zdaleka zaplněná.

Předčasné Vánoce. Ježíškova nadílka. I takové názvy létaly předvánoční atmosférou v Ústí nad Labem jak před třetím střetnutím s Českými Budějovicemi, tak i po něm. Soupeř přijel do Lví arény 22. prosince již se všemi posilami, v brance Turek, v obraně Martínek, Ference a Neckář, v útoku Prospal s Dvořákem. Ústeckým se mezitím povedlo získat mistra světa Martina Štěpánka. A na tento zápas přijel i další rodák. Jan Čaloun, hlavní hvězda utkání. Po úvodním oťukávání už se zdálo, že v první části ústecké publikum gól neuvidí, když ale svou ekvilibristiku předvedl právě Čaloun a i ve třetím duelu poslal Severočechy do vedení. Po přihrávce Finka přesně vymetl pavučinky z horního růžku Turkovy brány. A o chvilinku později zazvonil o tyč. Ve 25. minutě ale Květoň vyrovnal trefou ze vzduchu. V polovině utkání mohli jít jeho spoluhráči do vedení, když byl vyloučen Kočí. Domácí ale dvě minuty přestáli a ve chvíli, kdy se na trestné lavici otevřela dvířka, získal puk kdo jiný než Čaloun. Ten dlouhým pasem vybídl právě Kočího, který své sólo zakončil chladnokrevně. A byl to znovu vítězný gól. Byl to on, kdo všech 6500 diváků, kteří Lví arénu vyprodali, pohladil vánoční vločkou po tváři. Ústečtí fanoušci odcházeli domů opravdu spokojeni, i když jejich tým přezimoval o bod na druhém místě.

Čtyři kola před koncem základní části, když už byly karty takřka rozdané, se oba favoriti potkali počtvrté. Na straně domácích chyběl Turek, Ústí přijelo 5. února bez beka Štěpánka, ale s novou akvizicí z Litvínova, s Janem Kloboučkem. Prvně šli do vedení Českobudějovičtí, ve 3. minutě se trefil Dvořák. Již v 6. ale vyrovnal Hodek, tak rychlý nástup do utkání se ještě mezi těmito soupeři neviděl. A v 11. minutě se skóre měnilo znovu, když Prospalovu přihrávku zúročil Štrba. Na začátku prostřední třetiny šťastně vyrovnal Pazourek a naznačil, že to domácí lehké mít nebudou. Jenže v době mezi 28. a 30. minutou prožili Ústečtí klinickou smrt. Rychle po sobě se trefili Rob, Pletka a Dvořák. Domácí náhle odskočili na rozdíl tří branek a Ústecké pokropili velice studenou sprchou. Do poslední části vstoupili hosté raketově a Kloboučkovo nahození zpoza brány si jinak vynikající Chábera srazil za záda. To bylo ale poslední, co se v utkání stalo.

Obě mužstva tedy jednou vyhrála o dvě branky, jednou vítězství uhájila nejtěsnějším rozdílem, jednou prohrála o branku a jednou o dvě. Jednou zvítězila doma a jednou venku, stejně tak jako na obou polích jednou ztratila. Celkové skóre zápasů je 10:10. Jen v jednom hovoří statistiky pro Ústecké, zároveň ale pro Budějovice. Ve všech zápasech projevili ústečtí střelci vyšší střeleckou aktivitu. To ale při rovnosti skóre hovoří o faktu, že neměli takovou úspěšnost střelby a zároveň brankáři Jihočechů si vedli lépe.