Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi zatím hladce proplouvají prvoligovým play-off. Po Olomouci si poradili i s Hradcem Králové a po roce se opět probojovali do finále. Soupeřem jim bude BK Mladá Boleslav. Středočeši prošli do finále podobně hladce jako Lvi, když si nejprve poradili s Chomutovem (4:0 na zápasy) a v semifinále nedali šanci Havířovu (3:0). Zdá se tedy, že finále bude pravým vyvrcholením vyřazovacích bojů. Souboj titánů začíná dvěma souboji ve Lví aréně v úterý 14. března a ve středu 15. března. Oba duely startují v tradičních 18:00 hod.
Porovnání týmů v play-off

7-0-0-0-0 celková bilance 7-0-0-0-0
3-0-0-0-0 zápasy venku 3-0-0-0-0
4-0-0-0-0 zápasy doma 4-0-0-0-0
27:7 skóre 20:8
1 utkání se shut-outem 2
M. Antoš; 9b (5+4) nejproduktivnější hráč M. Jelínek, T. Nouza; 5b (4+1)

HC Slovan Ústí nad Labem – BK Mladá Boleslav v základní části 2005-2006

První měření sil mezi oběma současnými finalisty proběhlo hned ve druhém kole. Tehdejší boleslavské mužstvo je však od toho nynějšího téměř k nepoznání. Z devatenácti hráčů, kteří v duelu nastoupili, jich je v současném kádru pouhých šest! Kompletně se proměnila obrana i s gólmanem. Slovan vstoupil do zápasu lépe a již v páté minutě otevřel skóre Slížek. Boleslavští zahájili obrat ještě v první třetině kdy góly Vrbaty a Metličky otočili utkání. Skóre se hýbalo i před koncem druhé třetiny, kdy nejprve Kadlec zvýšil na 3:1 a vzápětí Vála snížil opět na rozdíl jedné branky. Přestože Boleslav v tomto zápase dlouho vedla, nakonec se díky Klimtově trefě čtyři minuty před koncem musela smířit s pouhým bodem. Boleslavský asistent však byl po utkání vcelku spokojen: ”Bylo jasné, že nás v domácí premiéře čeká nadmíru kvalitní soupeř. Jasné také bylo, že Ústí přijelo s cílem v Boleslavi bodovat. My pochopitelně chtěli vyhrát. Konečná remíza je ale nakonec, myslím si, spravedlivá.” Bod získaný v tomto utkání byl nakonec jediným, který Boleslav ve vzájemných zápasech získala.
Druhé vzájemné klání načal již ve čtvrté minutě Aleš Pavlas a do konce třetiny přidal při přesilovce další branku Pazourek. Po první přestávce se prosadil boleslavský Beck, naděje však Středočechům dlouho nevydržela. Při další početní výhodě vyzrál na Přikryla po Pazourkově nahrávce Antoš. Od půlky druhé třetiny až do konce zápasu se již nic neurodilo a na světelné tabuli tak zůstal stav 3:1. ”Byl to urputný boj a víc než hokejové krásy bylo vidět hodně osobních soubojů a fyzicky hodně náročný hokej. Jsme rádi, že po soupeřově snížení jsme dokázali odskočit na 3:1 a ve třetí třetině, pominu-li přesilovky, jsme je už k ničemu nepustili,“ liboval si ústecký trenér Hynek.
Do třetího duelu již vedl Mladou Boleslav nový trenér Jan Neliba, který vystřídal neúspěšného Jiřího Latala. Utkání dominovaly výkony obou brankářů Maříka a Sáblíka, který dokonce udržel čisté konto. Maříka překonal nejprve v jedenácté minutě Antoš. Druhou branku zařídil při vlastním oslabení Grof, který vystihl nepřesnou Vyhlídalovu přihrávku. ”Podali jsme, myslím, parádní výkon. Ten podpořil výtečný Lukáš Sáblík v brance. Hráli jsme tentokrát hodně v oslabení. I ty ale náš tým odehrál výborně. Svědčí to o tom, že naše obrana pracovala na výtečnou. Navíc jsme měli i více příležitostí než soupeř. Také domácí pak měli oporu v brankáři Maříkovi,“ glosoval utkání Vladimír Evan. ”O osudu zápasu rozhodl asi první gól, který byl pro Slovan tak trochu šťastný. Ale oni tu branku dali, my už třetí zápas vyšli gólově naprázdno. Nejsme schopni dát branku. To rozhodlo. V dalším průběhu hosté velmi zodpovědně bránili. Zkušený tým navíc dokáže potrestat jakoukoli chybu,“ litoval ztracených bodů boleslavský asistent Haken.
I v zatím posledním vzájemném zápase se první trefili Ústečtí, jmenovitě to byl v jedenácté minutě Jankových. Ve druhé třetině na chvíli utkání zdramatizoval svým gólem na 1:1 Kadlec, ale za tři minuty již opět vedli Lvi. Při signalizovaném trestu se prosadil Antoš. Pak se povedl husarský kousek Slížkovi, který při oslabení 3 na 5 ujel sám na gólmana, byl však faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Fink ho však neproměnil. ”Před penaltou jsem měl nachystáno zakončení, ale gólman zůstal v pozici, kdy jsem musel improvizovat, bohužel špatně, ale doufám, že ta moje rozhodující penalta přijde v play-off,” neztrácel dobrou náladu Fink. Nedlouho poté se trefil při přesilovce Grof a Slovan vedl 3:1. Závěrečnou branku pak přidal při power-play hostí Slížek. ”Dnes to utkání rozhodly přesilové hry. Domácí při nich dvakrát skórovali. My jsme je využít nedokázali a navíc taková ta soudržnost byla na jejich straně. Bylo vidět, že proti sobě hrály dva kvalitní týmy. Někteří hráči mají zkušenosti z extraligy a Ústí má ten kádr pohromadě déle. My to mužstvo teď teprve stavíme a doufáme, že se nám to ještě podaří vylepšit,“ přál si boleslavský trenér Neliba. “Myslím si, že to bylo nadprůměrné prvoligové utkání, k jehož kvalitě přispěla obě mužstva. Dnes musím hráče pochválit za předvedený výkon. Zápas se lámal v přesilových hrách. Byla tam situace, kdy Boleslav měla dvě po sobě jdoucí přesilovky 5 na 3, nevyužila to a my jsme z přesilovky 5 na 3 skórovat dokázali. Už i v první třetině jsme měli velké množství šancí, třeba Láďa Slížek byl dvakrát během jednoho střídání sám před gólmanem a byly tam i další šance, které jsme nevyužili. Vyhráli jsme naprosto zaslouženě,“ zářil spokojeností ústecký kouč Hynek.
Doufejme, že podobná slova budeme moci slýchat i po nadcházejících finálových bojích.

Opory mužstev v play-off

K famózním výkonům se rozchytal fantom v ústecké brance Roman Málek. Několikrát podržel Ústecké Lvy nad vodou a v podstatě nedovolil Hradeckým skórovat. V play-off si drží průměr pouhého jednoho gólu na zápas a může se pochlubit i skvělým procentem úspěšnosti zásahů. Neméně skvěle si však zatím vede i jeho rival, boleslavský Michal Mařík. Jeho průměr 1,12 branek na zápas je výmluvný a v procentuální úspěšnosti je pouhou setinku za Málkem. Čeká nás tedy pravděpodobně zajímavý gólmanský souboj.
I obranné valy obou soupeřů jsou zatím ve všech směrech vyrovnané. Na metě čtyř kanadských bodů se zastavili ústečtí David Mazanec (2+2) a Jan Kudrna (1+3) a zároveň i tři zástupci našeho finálového soupeře – Michael Vyhlídal (2+2), Josef Jindra (2+2) a Martin Výborný (1+3).
Převahu mají Lvi co se týče kreativity forvardů. V čele bodování se usídlil Milan Antoš (5+4), v první desítce nejlepších jsou ještě Vítězslav Jankových (3+4), Tomáš Sýkora (2+4) a Václav Eiselt (4+1). Boleslavští mají na střílení branek především duo Michal Jeslínek (4+1) a Tomáš Nouza (4+1).