H r. K r á l o v é - K velmi důležitému zápasu zajížděli Ústečtí Lvi na východ Čech na led Královských lvů. Po čtyřech zápasech bez plného bodového zisku potřebovali konečně zabrat, aby neztratili kontakt s druhou Olomoucí. Utkání bylo poměrně vyrovnané, ale tentokrát se hokejistům Slovanu podařilo proměnit většinu svých šancí.
st 23. 1. 2013, Zimní stadion Hradec Králové
Královští lvi Hradec Králové
1:4 0:2, 1:1, 0:1

Branky a nahrávky: 30. Švagrovský (Kubica, Tvrdík) – 7. Sýkora (Čermák, Tůma), 17. Sýkora (Čermák, Hořava), 30. Ludvík (Černý, Matai), 58. Roubík (Matai). Rozhodčí: P. Würtherle – Frodl, M. Svoboda. Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 922. Střely na branku: 41:29. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4.

Královští lvi Hradec Králové: Luňák – Roupec, Vágner, Čáp, Zukal, Krejčiřík, Hendrich, Havlík – Třetina, Mikeska, Haluza – Švagrovský, Tvrdík, Kubica – Valášek, L. Brož, V. Říha – Budínský, Macháň, Berger – Půlpán

Ústecký Slovan s.r.o.: Koutský – L. Poživil, K. Černý, Vl. Brož, P. Hořava, F. Pavlík, Špelda, Grin, Holomek – Matai, Roubík, Ludvík – D. Tůma, T. Sýkora, M. Čermák – R. Kovář, Rod, Handlovský – P. Přeučil, V. Meidl, Daniel Boháč

Hradeckým patřil začátek, góly však stříleli hosté

Začátek zápasu nenapovídal postavení v tabulce, ale tomu že Hradec potřeboval nutně zvítězit. Domácí byli hned od začátku nastěhováni v pásmu Ústí. Severočechům vázla i kombinace, a tak se toho Hradec snažil využívat. Koutský si na rozdíl od Luňáka nemohl stěžovat na nedostatek práce. Pěkný průnik Haluzy vytěsnil se štěstím betonem. Po odehraných šesti minutách vyústil hradecký tlak k první velké šanci. Zdeněk Kubica se ocitl sám před Koutským, ale svojí střelu namířil do tyče.

Hradecký tlak pokračoval i nadále, jenže nic netrvá věčně a Ústečtí se dostali také poprvé na delší čas do pásma. Dokázali si vytvořit závar před brankou Luňáka, a byl to Tomáš Sýkora, který se v něm zorientoval nejlépe. Jeho letmé plácnutí do puku znamenalo první branku v hradecké síti – 0:1.

Před končící polovinou Východočeši dostali možnost první přesilovky. Těsně před jejím koncem se do šance dostal Třetina, jenže Koutský byl se svým betonem opět na místě. Stále to byli spíše domácí, kteří měli více šancí. V další početní výhodě už mohlo přijít vytoužené vyrovnání, Říha se zmocnil odraženého puku, ale ve stoprocentní šanci trefil pouze ležícího Koutského. Hned na to padla druhá branka. Čermák ujel společně s Tomášem Sýkorou a druhý jmenovaný po přihrávce uklidil puk za Luňáka již podruhé – 0:2.

Po gólu na každé straně

Do druhé třetiny už nenastoupil Michal Mikeska, který měl potíže s ramenem. Začátek druhé části přinesl podobný obraz hry jako v první dvacetiminutovce. Aktivní Říha se probojoval do šance, ale svojí dorážku nenamířil mezi tři tyče. Ve hře byla vidět velká aktivita obou celků. Nechybělo mnoho, a po šanci Ludvíka mohl na kostce svítit třígólový rozdíl. Hra se dále přelévala z jedné strany na druhou, ale ani jeden tým si nedokázal vytvořit nějakou šanci.

S blížící se polovinou utkání se hra stávala méně atraktivní. Chvíli poté, co se Ústí ubránilo jedné přesilovce, jsme viděli další branku v hradecké svatyni. David Ludvík se nejlépe zorientoval v závaru před brankou a dorazil puk za Luňáka – 0:3. Hradecká odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a konečně se mohlo rozsvítit červené světlo i za zády Koutského. Kubica našel pěkným pasem Davida Švagrovského, který udělal pěknou kličku a za bezmocného brankáře poslal puk do klece 1:3.

Hradec se stále víc a víc tlačil do šancí. Švagrovský nabuzený první brankou se snažil hned po vhazování v útočném pásmu protlačit do šance. Koutský byl však pozorný. S blížícím se koncem třetiny přibývala i vyloučení. Při hře čtyři na čtyři ujížděl znovu Švagrovský, ale dostal se z ideálního úhlu, a tak Koutský neměl moc práce. Domácí byli stále mírně lepším týmem.

Hradecká snaha o vyrovnání nebyla úspěšná

Třetí třetina začala ve velkém tempu, a hned během první minuty jsme viděli tři zajímavé situace. Poté se hra trochu uklidnila a mužstva si spíše vyměňovala puky. Hradečtí se na chvíli usadili v pásmu, a hned z toho vyplynula jejich další přesilovka. Na snížení ale nedošlo. Miroslav Třetina se dostal po jedné ze střel k dorážce, ale černou pryž za Koutského propasírovat nedokázal. Netrvalo dlouho a Říha se dostával do další šance, tu ovšem znovu zneškodnil dobře chytající brankář Ústeckých. V této části byl Hradec dosti lepším týmem.

Následně tempo hry mírně uvadlo. Následovala dobrá šance Ústeckých, nejdříve se k dělovce napřáhl ústecký Kovář, jehož střelu Luňák vyrazil jen před sebe, tam se nikomu ve žlutém nepodařilo dorazit. Na druhé straně se ani hradeckým hráčům nepovedlo proměnit ty největší tutovky, a tak byl stav osm minut před koncem furt stejný.

Východočeši se stále snažili a vytvářeli si dobré šance, ovšem jejich nemohoucnost v zakončení znamenala, že se nemohli Ústí přiblížit na méně jak dva góly. Aktivního Říhu znovu vychytal skvělý Koutský. Za neproměněné šance přišel trest v podobě čtvrté branky Ústeckých. Přesná rána Jaroslava Roubíka proletěla mezi betony Filipa Luňáka a zatloukla poslední hřebíček do hradecké rakve – 1:4. Poslední dvě minuty domácí ještě dohrávali ve čtyřech za vyloučení Švagrovského, ovšem stav se již neměnil a Ústí si odvezlo tři body.

Miloš Říha ml. (Královští lvi Hradec Králové): "Snažili jsme se hrát aktivně, což bylo vidět už od začátku. V první třetině jsme si vytvořili tlak, ale právě v ní se rozhodovalo. Místo toho, abychom se dostali do vedení, dvakrát jsme inkasovali ze dvou ojedinělých šancí soupeře. Stav 0:2 se už s Ústím nad Labem těžko otáčí, protože má zkušené mužstvo. Přesto jsme si tlak ještě vytvořili. Kromě efektivity v první třetině bych jako další rozhodující faktor viděl orientaci v předbrankovém prostoru. Soupeř z něj dal tři góly, my jsme ze spousty závarů nedokázali uspět ani jednou."

Jiří Mička (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Po dlouhé době jsme vyhráli za tři body, ale dá se říct, že to nebylo ani zasloužené. Vítězství se zrodilo díky Koutskému v bráně, který pochytal hromadu šancí, a my jsme vstřelili čtyři góly. Jak říkám, zasloužené to nebylo, ale máme tři body a jsme rádi."