Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi si v případě tříbodového zisku nad Českými Budějovicemi již mohli zajistit záchranu v prvoligové soutěži. Přestože brzy po úvodní buly vedli, v dalším průběhu Motoru nestačili a zaslouženě padli po výsledku 2:5.
so 15. 3. 2014, Zlatopramen Arena
ČEZ Motor České Budějovice
2:5 1:3, 1:2, 0:0

Branky a nahrávky: 3. Baránek (Sklenička), 29. Meidl (Grin, Hanzl) – 13. Pšurný (Kasík), 15. Rob (Skuhravý), 20. Novák (Boháč, Rob), 27. Pšurný (Kasík, Skuhravý), 32. Chmělíř (Růžička). Rozhodčí: Hejduk – Čížek, Křivohlavý.. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 856. Střely na branku: doplníme. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:5.

Ústecký Slovan s.r.o.: J. Dlouhý (20. Petrásek) – Grin, Z. Sklenička, Vl. Brož, Holomek, K. Černý, Smetana, Procházka – Baránek, Alinč, P. Přeučil – D. Tůma, Roubík, Rod – V. Meidl, M. Hanzl, Vávra – Dostálek, Videlka, Pořický. Trenéři: Milan Skrbek, Tomáš Mareš.

ČEZ Motor České Budějovice: Halmoši (Kůdela) – Chmelíř, J. Novák, Vráblík, Kasík, Platil, D. Růžička, Pavlíček – Boháč, Pajič, Melka – Pšurný, Rob, Skuhravý – Ondřej, Šachl, Kuchejda – Ferebauer, Šperger, Bárta.

Zápas začal ve svižném tempu a už v první minutě se hráči Budějovic dostali před Dlouhého. Gólman domácích byl ale pozorný. O chvíli později byl vyloučen Chmelíř a Lvi získali početní výhodu. O dvacet vteřin později byl vyloučen Platil a šelmy měly dvojnásobnou přesilovou hru.

Tu díky střele Martina Baránka využily a ujaly se vedení 1:0. Zanedlouho se síly na ledě vyrovnaly, protože Holomek odešel za faul kolenem pykat za katr. Zanedlouho se vrátka na trestné lavici otevřela znovu, ale Jihočeši se neprosadili. V deváté minutě mohl přidat další gól Alinč, ale jeho střela skončila na boční síti branky soupeře.

Motor kombinoval v útočném pásmu, ale Dlouhý střelu od modré chytil. Svěřenci trenéra Rosola vyrovnali ve třinácté minutě. Střelu za záda mladého gólmana dorazil exústecký Roman Pšurný. Na tabuli tak svítil stav 1:1. Toto skóre ale nevydrželo dlouho. O dvě minuty později od vyrovnávací branky se hokejisté ČEZU prosadili znovu.

Tentokrát gólmana domácích překonal Luboš Rob a Budějovičtí se ujali vedení 2:1. Další branka padla minutu před první sirénou opět do Dlouhého klece. V početní výhodě se trefil Jan Novák hosté už vedli 3:1. Gólman Ústí se nechal vystřídat.

Druhá část začala ve stejném tempu jako ta první. Oba celky se snažily prosadit. Krušnohorci mohli v power-play skórovat, ale Halmoši byl proti. Naopak další gól do ústecké svatyně znovu přidal Roman Pšurný, který doklepl kotouč za Petráskova záda. Hráči ČEZU tak zvýšili náskok na 4:1.

Tento stav také nevydržel dlouho, protože v děvetadvacáté minutě našel Grin dobře postaveného Václava Meidla a ten se nemýlil – 2:4. V jedenatřicáté minutě byl Černý potrestán za vysokou hůl a Motor získal čtyřminutovou početní výhodu. Tu využil Lukáš Chmelíř a střelou z mezikruží navýšil na 5:2 pro Jihočechy. Ti hráli v šesti a Rob odešel odpykat trest. Žádná další branka nepadla a Lvi po druhé třetině prohrávali 2:5.

Početní výhodu si Krušnohorci přenesli i do úvodu třetího dějství, ale nedokázali ji využít. Hokejisté od Labe se usídlili před Halmošim, ale puk do jeho svatyně neprocedili. Na druhé straně se dostal do úniku Skuhravý, ale jeho střela mířila těsně nad břevno. V šanci se poté ocitl Roubík, ale Halmoši jeho ránu zastavil.

Ústečtí dostali Motor pod tlak, ale ani z této akce nic nevytěžili. Hra se přelévala ze strany na stranu a oba celky se snažily střílet ze všech možných pozic. Slovan se usídlil v útočném pásmu. To se nelíbilo Kasíkovi, který nedovoleně bránil a modrožlutí získali početní výhodu. Hráči Ústí ostřelovali Halmošiho, ten ale jejich tlaku odolal. Žádná další branka už nepadla a Krušnohorci tak podlehli Budějovicím 2:5.

Autor fotografie: Marek Šnajdr

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Utkání jsme začali dobře, využili jsme dvojnásobnou přesilovou hru a do vyrovnání hráli dobře. Od vyrovnávací branky jsme byli nedůrazní před vlastní brankou, prohrávali jsme osobní souboje a soupeř nás trestal. Myslím si, že hráči soupeře měli v sobotu větší vůli a šli vítězství více naproti. Nám nezbývá nic jiného, než se připravit na středeční zápas v Mostě a urvat v derby potřebné body k vyhnutí se baráži."

Petr Rosol (ČEZ Motor České Budějovice): "Byli jsme v zápase hodně produktivní, což byl základ úspěchu. Bylo to pro mě mírně prestižní utkání, v sobotu jsme ale potřebovali za každou cenu vyhrát. Nedělám nyní rozdíly, jestli hraji proti Kadani nebo proti Ústí nad Labem. Ve hře je ještě devět bodů, nikdo nemá nic jistého."

Foto - trenéři: Miroslav Rosendorf.