Jihlava - Druhé semifinálové střetnutí play-off odehráli svěřenci Miroslava Macha a Tomáše Mareše na Horáckém zimním stadionu. V cestě stála Slovanu znovu Dukla, která se dostala jako první do vedení. Ústí nad Labem dokázalo vyrovnáním na obě inkasované branky zareagovat a následně skóre otočit ve svůj prospěch. Po šedesáti minutách ale byl stejně jako v prvním utkání stav nerozhodný, na řadu tak přišlo prodloužení. V nastaveném čase měli více štěstí hráči Jihlavy, když v šedesáté osmé minutě nestačil Martin Volke na střelu Michala Důrase.
út 15. 3. 2016, Horácký zimní stadion
HC Dukla Jihlava
5:4pp 2:1, 1:2, 1:1 - 1:0

Branky a nahrávky: 3. Jergl (Štebih, Důras), 19. Březina (Seman, Dobrovolný), 32. Skořepa (Štebih, Kaláb), 41. Jergl (Skořepa, Důras), 68. Důras (Štebih) – 15. Pohl (Kloz, Roubík), 21. Roubík (Tůma, Kloz), 28. Kloz (Roubík, Tůma), 43. Kloz (Tůma, Roubík). Rozhodčí: Přikryl, Trombík – Reich, Měkýš. Vyloučení: 9:9, navíc Jergl (JIH) TS [HÁK]. Využití: 2:2. Diváci: 3 241. Střely na branku: 46:34 (14:9, 17:10, 12:8 – 3:7). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči: Aleš Jergl – Jan Kloz. Stav série: 2:0 na zápasy.

HC Dukla Jihlava: Škarek – Grebenyuk, Štebih, Dobrovolný, Kaláb, Zadražil, Bilčík, Parýzek – Jergl, J. Skořepa, Důras – O. Beránek, Diviš, Jan Kolář – Harkabus, F. Seman, Kohout – Anděl, Melenovský, Březina. Trenér: Petr Vlk.

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke – Pohl, Bernad, Vl. Brož, M. Vágner, Holomek, Smetana – D. Tůma, Roubík, J. Kloz – Tenkrát, Melka, Kuchler – do 30. Čurda, Gengel, D. Merta – od 30. Křivohlávek. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Emoce z úvodního klání semifinálové série ještě nevyprchaly a oba celky se opět potkaly na ledové ploše Horáckého zimního stadionu. Domácí v touze navýšit své vedení, Slovan naopak se snahou o vyrovnání. Úvod zápasu si v ničem nezadal s předešlým dramatem, o vzrušení se postarala třetí jihlavská formace.

Hned ve druhé minutě nastal před Volkeho svatyní závar, který hosté uhasili pouze za cenu nedovoleného zákroku, konkrétně hákováním Tomáše Harkabuse. Netrvalo pak dlouho a jihlavští hokejisté trestali. Miha Štebih nahodil puk od modré čáry, přičemž Volke vyrazil kotouč pouze před sebe, kde číhal Aleš Jergl. Hbitý forvard posléze doklepl touš za záda ústeckého mága – 1:0. Při následné hře ve čtyřech se otevřel prostor na ledové ploše, čehož se snažil využít ujíždějící Filip Seman. Domácí střelec však neměl potřebnou rychlost, a tak nemohl patřičně zakončit.

Hru v početní výhodě si následně ozkoušeli rovněž hosté, jimž však tato situace nikterak výrazně neprospěla, Slovan se nedostal do vážnější střelecké pozice. Nedlouho po skončení přesilové hry ale hledal Roubík najíždějícího Tůmu, který však tuto „žabičku“ netrefil. V čase již ale Ústí vyrovnalo, Klozovu milimetrovou přihrávku od pravého mantinelu poslal nad Škarkovu vyrážečku Jan Pohl – 1:1. V sedmnácté minutě mohli jít domácí znovu do vedení, po Kalábově nahození dvakrát dorážel Josef Skořepa. Ani jednou se mu ale nepodařilo hostujícího muže v masce překonat. Ještě před koncem první třetiny vrátila Dukla vedení zpět na svou strany, když ránu kapitána Jiřího Dobrovolného usměrnil za Volkeho záda navrátilec do sestavy David Březina – 2:1. Necelou minutu před odchodem do kabin ještě uháněl zcela sám na branku Aleš Jergl, který ale na Volkeho nevyzrál. Na druhé straně poté pálil velice nebezpečně David Tůma.

Ústí vstoupilo do druhé části ve velkém stylu, na vyrovnání stačilo hostujícím hokejistům pouhých 33 sekund. David Tůma zavezl puk do útočného pásma, objel branku a přihrál na modrou čáru, odkud přesným švihem rozsvítil červené světlo Jaroslav Roubík – 2:2. Nedlouho poté uháněli červenožlutí do přečíslení tří na jednoho, které zakončoval Vojtěch Zadražil. Mladý bek ale na Volkeho se svým bekhendovým blafákem nevyzrál. Hra následně nebyla nikterak pohledná, ovšem vinou nepozornosti domácích se v čase 27:36 Slovan opět ujal vedení. Odraz od zadního mantinelu se dostal k číhajícímu Janu Klozovi, který neměl s usměrněním kotouče do odkryté branky sebemenší problém – 2:3. Dukla se dožadovala odpovědi, leč Tomáš Harkabus z pozice levého kruhu na Volkeho nevyzrál.

Ústečtí poté svou nedisciplinovaností darovali svěřencům Petra Vlka příležitost. A domácí se jí chopili, po Štebihově dělovce od modré čáry se kus gumové pryže odrazil k Josefu Skořepovi. Borec s číslem 81 na zádech poté zužitkoval dvojnásobnou přesilovou hru – 3:3. O pár vteřin později napálil brankovou konstrukci Aleš Jergl. V následujících minutách bylo na ledové ploše k vidění poměrně dost nepřesností, jako by se na hole aktérů vkrádala nervozita. V závěru dějství obdržel Richard Diviš vynikající pas od Aleše Jergla, ovšem na Volkem si vylámal zuby.

Do třetí dvacetiminutovky vlétla Dukla jako uragán, po 23 sekundách se Michal Důras osvobodil u levého mantinelu, načež se vydal směr branka. Následně ale zvolil přihrávku na Aleše Jergla, který na pravé straně pohotově zakončil – 4:3. O necelé dvě minuty později ale bylo vyrovnáno, o což se v početní výhodě 4 proti 3 postarala jak jinak než první ústecká formace. Po klasické kombinaci nalezl Tůma před brankou ideálně postaveného Jana Kloze, jehož zakončení bylo suverénní – 4:4. Následoval svižný hokej plný brankových příležitostí, především pak úřadoval David Tůma. Hostující snajpr jel po Jerglově faulu samostatný nájezd, leč se svým blafákem neuspěl. Zanedlouho napálil z pozice levého kruhu tyč.

Závěrečná desetiminutovka byla o poznání klidnější, neboť každá minela by již mohla být fatální. Přesto se ani jeden z celků nevyvaroval nedovolených zákroku, jež zůstaly nepotrestány. Podobně jako tomu bylo v prvním duelu, zápas doputoval až do prodloužení.

V něm měli hosté možnost přesilové hry, v níž se především proti Roubíkovým pokusům zaskvěl Jakub Škarek. V šesté minutě nastaveného času měl dvě možnosti Richard Diviš, především podruhé si vybruslil zpoza branky, avšak poté trefil Volkeho rameno. Téměř z protiútoku posléze netrefil skulinu mezi Škarkovými betony Jaroslav Roubík. V čase 67:13 přišlo rozhodnutí, když Miha Štebih projel téměř celé kluziště a následně přenechal Michalu Důrasovi. Zkušený jihlavský forvard poté překonal Volkeho – 5:4. Dukla tak uhájila své domácí prostředí a na sever Čech pocestuje s dvouzápasovým náskokem.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): „My jsme samozřejmě rádi, že se nám podařilo získat i ten dnešní zápas. Dneska to bylo z naší strany trochu upachtěné a soupeř má hráče, kteří nám dělají problém, když jsou na kotouči. Další věc jsou přesilové hry, kde si vede soupeř o něco lépe s větší jistotou na puku. Nicméně musím kluky pochválit, že i přes to, že zápasy nebyly ideální, je dokázali dokopat k vítězství.“

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): „V první třetině jsme byli takoví zabrždění a museli jsme to trochu rozhýbat, protože hrajeme několikátý zápas za měsíc. Už toho máme taky plné zuby, ale od druhé třetiny to byl vyrovnaný zápas se šťastnějším koncem pro domácí. Musím ale kluky pochválit, protože na to, v kolika lidech hrajeme, jsme ještě Dukle rovnocenným soupeřem.“