Havířov - V sobotu 24. 1. 2015 v podvečer se odehrálo 47. kolo I. hokejové ligy ČR v havířovské K&K PNEU Aréně. Slovan vedl zhruba od poloviny první třetiny zásluhou Jana Kloze. Hráči z Ústí nad Labem rozstříleli Havířov 5:3, za což si připisují další veledůležité tři body do tabulky a šance na předkolo play-off je tak větší.
so 24. 1. 2015, K&K PNEU Aréna, Havířov
AZ Heimstaden Havířov
3:5 2:2, 0:1, 1:2

Branky a nahrávky: 12. Tomi (Graca, Šlahař), 17. Šlahař (Fořt, Maruna), 48. Chmielewski (Loskot, Jiránek) – 10. Kloz (Merta, Baránek), 16. Tůma (Holomek, Rod), 37. Roubík (Rod), 43. Vávra (Gengel), 48. Merta (Brož, Baránek). Rozhodčí: Kubičík – Adamec, Poruba. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:2. Diváci: 1 831. Střely na branku: 48:26 (16:10, 21:6, 11:10). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.

AZ Heimstaden Havířov: Matoušek – Krisl, Foltýn, Stuchlík, Bezuška, Ostrčil, Graca, Bahounek, Repe – Fořt, Šlahař, Tomi – Jiránek, Loskot, Chmielewski – Sztefek, Pechanec, Klimša – Zdráhal, Maruna. Trenéři: Jan Daneček st., Tomáš Potměšil.

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek – T. Kolafa, Holomek, Vl. Brož, M. Vágner, Grin, Smetana, do 40. M. Zdvořáček – D. Tůma, Roubík, T. Rod – Baránek, J. Kloz, D. Merta – Pořický, Gengel, T. Vávra – do 40. Suchan, do 40. M. Hanzl. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Úvod zápasu byl velmi rozkouskovaný řadou vyloučení, ale ani jeden z celků se nedokázal prosadit. Až v osmé minutě se do velké šance dostal Michal Sztefek, ale úplně sám před brankářem Michalem Petráskem trefil pouze jeho rameno.

V desáté minutě se povedlo Ústeckým vstřelit první branku utkání. Jan Kloz zůstal před Petrem Matouškem zcela nekrytý a puk, který se k němu dostal spíše šťastně, poslal přesně nad beton do sítě – 0:1.

Havířovský AZ dokázal na tuto branku reagovat poměrně rychle. Už ve dvanácté minutě dostal Vojtěch Tomi příhru o jízdy, ujel po křídle a prudkou přízemní střelou ke vzdálenější tyči překonal Michaela Petráska – 1:1.

První třetina nám i dále nabízela spoustu událostí. V šestnácté minutě dokázalo Ústí využít početní výhodu. David Tůma se dostal do mezikruží a propálil Petra Matouška – 1:2. O chvíli později trefil Stuchlík tyčku ústecké branky!

Nechybělo moc a AZ měl další obrovskou šanci, ale skákající puk u brankové čáry nedorazil ani Jiří Krisl ani Antonín Pechanec. V sedmnácté minutě dokázal využít Havířov dvojnásobnou přesilovku. Nejprve Maruna trefil tyč, ale pak šel puk rychle z hole na hůl, až jej Jakub Šlahař poslal z první do odkryté branky – 2:2.

O chvíli později nebyla domácímu celku uznána branka, jelikož hostující svatyně byla posunutá. V devatenácté minutě uzavřel třetinu poslední šancí Tomáš Fořt, ale z blízka se trefil pouze do betonu Petráska.

Ve dvaadvacáté minutě se dostal odražený puk od mantinelu k Davidovi Tůmovi, který už jej posílal do odkryté branky, ale jedna z hokejek domácích mu v tom zabránila. Na začátku šestadvacáté minuty se ukázal brankář Petrásek, který vyrazil střelu Michala Sztefka. Ve dvacáté sedmé minutě jsme viděli další trefenou tyčku v utkání. Po střele Michala Stuchlíka se dostal k další střele Tomáš Fořt, který orazil právě zmiňovanou brankovou konstrukci.

O minutu později se dostali hosté do rychlého kontru, který skončil střelou Tomáše Roda – Petr Matoušek byl u své tyčky pozorný. V polovině utkání si zahrál Havířov čtyři minuty dlouhou přesilovku, ale Michaela Petráska v ní nepřekonal. Ve třicáté páté minutě šel AZ ve třech na jednoho – Michal Stuchlík dostal parádní příhru před branku, ale jeho technické zakončení Michael Petrásek zlikvidoval.

Ve 37. minutě se podařilo Ústeckým využít druhou přesilovku. Jurij Repe nechtěně nadzvedl střelu Jaroslava Roubíka pod horní tyč a Michal Matoušek byl bezmocný – 2:3. Dvě minuty před koncem třetiny se po chybě AZetu dostal ke střele Jakub Pořický, Michal Matoušek jeho střelu vyrazil.

Na začátku třetí třetiny, konkrétně ve čtyřicáté třetí minutě se hosté prosadili počtvrté. Tomáš Vávra se dostal po vyjetí z rohu do zakončení a překonal Michala Matouška – 2:4. A hosté i nadále pokračovali v dobrém výkonu během této periody. V osmačtyřicáté minutě to potvrdil pátou brankou Ústí David Merta - 2:5.

Na začátku devětačtyřicáté minuty se dokázali domácí prosadit, konkrétně Aron Chmielewski doslova dotloukl puk v brankovišti za záda Michaela Petráska – 3:5. V padesáté druhé minutě dostal Havířov možnost sehrát početní výhodu, kterou ovšem ke vstřelení kontaktní branky nevyužil. O tři minuty později hráli domácí přesilovou hru znovu, ale ani teď ji nedokázali využít. Naopak dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny šel na trestnou lavici domácí Jan Maruna. To byla pro toto utkání definitivní tečka.

Havířov ani v tomto střetnutí neprolomil ústecké prokletí a prohrál. Ústí nad Labem získalo v Havířově cenné body v boji o předkolo play-off.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov): "Zápas rozhodly přesilovky a také druhá třetina, kterou jsme sice ne střely drtivě vyhráli, ale nedokázali jsme se brankově prosadit. Naopak jsme v ní sami inkasovali. Ve třetí třetině hosté přidali další dvě branky a pak už víceméně nebylo co řešit. Projevilo se, že Ústí nad Labem má v ofenzivě své spolehlivé tahouny jako Roubík, Kloz a Rod. Nehráli jsme dobře v obraně, kde nám při neúčasti těch borců z extraligy chybí zkušenosti."

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): "Pro nás to byl velmi těžký zápas a jsme moc rádi, že jsme tady vyhráli a udělali tři body. Kluky musíme pochválit za bojovnost a obětavost. Měli jsme hodně vyloučených, ale většinu oslabení jsme dokázali přežít a naopak jsme dvakrát sami v přesilovce skórovali. Rozhodující bylo, že jsme ustáli obrovský tlak domácích ve druhé třetině a navíc ještě sami dali gól. Ve třetí třetině už jsme chtěli hlavně dobře bránit a nakonec z toho je zisk tří bodů."