Ú s t í n/L. - Rychle dali Ústečtí Lvi zapomenout na rozpačité představení ze čtvrtého utkání čtvrtfinálové série. V domácím utkání jasně dominovali a celou sérii po vysoké výhře 9:3 ovládli poměrem 4:1 na zápasy. Už po patnácti minutách vedli o tři branky a když po čtyřiceti minutách narostlo skóre na sedmibranový rozdíl o postupujícím do semifinále nepochyboval snad ani poslední příznivec z tábora nováčka soutěže. Hattrickem k drtivé výhře přispěl Jan Heřman. Soupeř Slovanu pro semifinále vzejde ze série Vrchlabí vs. Hradec Králové.
čt 19. 2. 2009
HC Benátky nad Jizerou
9:3 4:0, 4:1, 1:2

Branky a nahrávky: 2. Heřman (Čaloun), 12. Hanzl (Bolf, Pazourek), 15. Hanzl (Klobouček, Janků), 20. Špirko (Heřman, Kříž), 21. Heřman (Špirko, Čaloun), 23. Šagát (Procházka, Dragoun), 28. Sklenička (Šagát, Macháček), 35. Heřman (Špirko, Čaloun), 44. Šagát (Macháček, Mikulík) – 25. Kazatel (Nevyhoštěný), 42. Konečný (Kolafa, M. Tondr), 57. Skořepa (Kadeřábek). Rozhodčí: Smitka, R. Svoboda – Jílek, Jindra. Vyloučení: 4:9, navíc Hovorka (UNL) 5 min + OK (HRUB), Pabiška (BNJ) 5 min. + OK (HRUB). Využití: 2:1. Diváci: 3653. Střely na branku: 60:19. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1, 8:2, 9:2, 9:3.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický – Kříž, Tůma, Němeček, Macháček, Klobouček, Bolf, Novotný, Gýna – Šagát, Mikulík, Sklenička – Čaloun, Špirko, Heřman - Janků, Hanzl, Pazourek – Hovorka, Dragoun, S. Procházka.

HC Benátky nad Jizerou: J. Stejskal (20. Micka) – Pavlů, Hrach Kolafa, M. Pabiška, M. Tondr, Muller– T. Kadeřábek J. Skořepa, Weiss - Konečný, T. Urban, Kopic - Kazatel, Bárta, Nevyhoštěný - L. Tondr, T. Liška.

První buly pro Ústecké Lvy získal Mikulík. Před brankou hostí se ale usadil až druhý útok a hned slavil úspěch. Zbývaly čtyři vteřiny do konce druhé minuty, když Čaloun namazal mezi kruhy Heřmanovi, jenž nedal střelou k tyči Stejskalovi nejmenší šanci – 1:0. Tlak domácích pokračoval. Přesilovku toužil využít Hanzl, ale benátecký gólman zcela pokryl střelecký úhel. Salfický si také sáhl na puk, když se Konečnému otevřelo pravé křídlo. Hostující útočník řešil situaci střelou ze střední vzdálenosti, kterou si ale ústecký brankář pohlídal. To Stejskal byl jednoznačně zaměstnanějším gólmanem, vyřešil ale jak situaci tváří v tvář Čalounovi, tak Bolfovu střelu od modré. Jenže ústecký obránce si dal vzápětí repete, které do branky Benátek dorazil Hanzl – 2:0. Hosté sice začali víc napadat, ale Janků se přesto povedlo zavést puk do pásma a s pomocí Kloboučka vyšachovat obranu, na konci celé akce stál opět Hanzl a navýšil na 3:0. Stejný hráč si mohl o dvě minuty později připsat hattrick. Z mezikruží volil střelu z první, jenže netrefil branku. Podobný scénář zafungoval i na druhé straně, Kopicovu přihrávku před branku nezužitkoval prudkou ranou Urban, puk skončil na hrudi Salfického. Využitá přesilovka znamenala tečku za první třetinou a vedení 4:0. Kříž přihrál k tyči Heřmanovi, ale ten se neukvapil a prostrčil puk ještě na volného Špirka, který bez problémů vymetl horní růžek Stejskalovy branky.

Ještě rychleji, než Lvi skórovali v první třetině, se jim povedlo totéž v té druhé. Na kostce svítilo 21:00, když druhý útok nenechal střídajícího Micku zahřát se v brance a puk za jeho záda dorazil Heřman – 5:0. Rozjetý gólostroj se nehodlal jen tak zastavit, svou cestu do horního růžku si našla i Šagátova střela zpoza obránce – 6:0. Diváci si rozhodně nemohli stěžovat na málo gólů, tentokrát se ale radovala jen ta benátecká menšina, Nevyhoštěnému se totiž povedlo uvolnit na druhé straně Kazatele, jenž pohodlně zasunul puk do odkryté branky – 6:1. Dvacátá osmá minuta znamenala další navýšení. Z pozice, jež obvykle patří obráncům - pár kroků před modrou čarou, střílel z první Sklenička – 7:1. Hanzl si jednou rukou odstavil obránce a dokázal se udržet na puku i přihrát najíždějícímu Pazourkovi, jeho pokus se ale jako jeden z mála v této třetině neujal. Následující přesilová hra obsahovala příliš mnoho nepřesností na to, aby mohla být využita. Až v samotném závěru zavařil benáteckému brankáři Špirko, k němuž nakonec proklouzl puk ze skrumáže, jenže Micka se vyznamenal, když lapil kotouč vleže. Ústečtí fanoušci se přece jen dočkali hattricku v podání Heřmana, na jehož ránu nedokázal Micka reagovat -8:1. V závěru třetiny sehráli ještě Lvi přesilovky, v nichž už se ale snažili své akce příliš vyšperkovat.

Poslední dějství načali Lvi v prvním oslabení zápasu, vzápětí si k Hanzlovi přisedl Kříž a branku domácích ohrozil z úhlu Kopic, nepovedlo se mu vměstnat puk mezi tyče. Více štěstí měl Konečný, který z druhé strany trefil mezírku v Salfického postoji – 8:2. Vyrovnaný stav využitých přesilovek nedal domácím spát, a tak další puk za Mickova záda poslal dorážkou Macháčkovy střely Šagát - 9:2. Před domácí branku se opět prodral Konečný, tentokrát ale na jejího strážce nevyzrál. Hanzlovi nebylo dopřáno zdolat magickou hranici tří gólů v zápase, bekhendový blafák narazil na beton hostujícího gólmana, jenž prozřetelně zanechal u levé tyčky. Dvakrát po sobě vystrašil Benátky Kříž, nejprve se jeho nahození zastavilo až o tyčku jejich branky, podruhé zasáhla Mickova lapačka. Kýženou desátou trefu Slovanu si nepřipsal ani Hovorka, jenž byl odstaven v tlačenici před brankou. Nutno říct, že Benátky sympaticky ani v těchto chvílích nesložily ruce do klína, útočný výlet Skořepy zastavil až Salfického beton. Aby utkání skutečně nechybělo nic, co od takového čtvrtfinále hokejový fanoušek očekává, postarali se Hovorka s Pabiškou o zápasnickou vložku. Rozehrávky nejsou nejsilnější stránkou ústecké jedničky, jednou takovou dopomohl hostům ke třetímu gólu, prázdnou branku neměl problém trefit Skořepa. Jenže na to, aby se něco změnilo na postupu Lvů do semifinále, by zřejmě musel odejít z branky úplně. To se nestalo, konečné skóre pátého zápasu čtvrtfinále zůstalo 9:3.

Vladimír Čermák (HC Benátky nad Jizerou: Tak vysokou porážku jsme nečekali. V první třetině jsme k zápasu přistoupili příliš laxně. Vůbec jsme nebruslili. Samozřejmě nás ty rychlé góly zaskočily, jsou to mladí kluci a než se z toho vzpamatovali, bylo to již 4:0 pro domácí. To se nedá proti takovémuto soupeři, jako je Ústí, otáčet. Pro nás byla smůla, že v Liberci je velká marodka, takže vlastně dva kvalitní obránci a dva útočníci museli odejít na poslední chvíli z mančaftu. Museli posílit Liberec. I přes prohru musím kluky pochválit. Sehráli jsme v celé sérii kvalitní zápasy a asi nikdo nečekal, že se můžeme dostat tak daleko.
Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Benátky dnes přijely bez důležitých hráčů, takže si myslím, že konečný výsledek je trochu zkreslený. Nebylo to totiž mužstvo, které hrálo proti nám předchozí čtyři zápasy. Je velká škoda laciných gólů, které pouští Dušan Salfický. Podává velice dobré výkony, ale občasná nesoustředěnost ho stojí gól. Je mi jedno, kdo bude v semifinále, my musíme přejít přes kohokoliv, pokud chceme dojít co nejdále. Robin Hanzl má nastřelenou ruku, ale to by neměl být velký problém. Jan Kloz je již zdravý. Včera za Litoměřice předvedl parádní výkon, vstřelil dvě branky.