Ú s t í n/L. - Po čtyřzápasové sérii proher konečně starší dorostenci Ústeckých Lvů zabrali a zaslouženě poprvé v roce 2010 vyhráli. Velký podíl na tom měl ústecký brankář Michael Formánek, jenž zlikvidoval plno nebezpečných střel, nahození a dorážek. Blýskl se i jeho spoluhráč, útočník Tomáš Harkabus, který si připsal tři body za vítězný gól a dvě nahrávky.
so 16. 1. 2010
HC Kometa Brno
5:2 2:1, 3:0, 0:1

Branky a nahrávky: 3. Kuchynka (Faigl, Harkabus), 4. Faigl (Harkabus), 26. Harkabus (Smetana), 36. Šetka (Kuchynka), 38. Vegner (Hanzl) - 15. Prokeš (Dittrich), 42. Crhák (Prokeš). Rozhodčí: Luczków - Vitík, Kebrle. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 135. Střely na branku: 30:23. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2.

Ústecký Slovan s.r.o.: Formánek (Bursa) - Hejl, Smetana, Andres, Procházka, Novotný, Jeništa - Krupička, Kuchynka, Hanzl, Keltner, Migliavacca, Šetka, Tuček, Faigl, Harkabus, Bacovský, Vegner

HC Kometa Brno: Vrba (od 4. min Barus) - Sedlák, Máša, Dujsík, Koukal, Vágner, Dittrich - Pospíšil, Čtvrtníček, Mrázek, Zbořil, Prokeš, Buhaj, Vašíček, Boček, Crhák, Fusek

Již od prvního vhazování začaly oba týmy útočně naladěny a brankáři se hned v první minutě dostali do kontaktu s pukem. Bylo tedy jen otázkou času, kdy padne první gól. Ten padl již ve třetí minutě. Ukázalo se, že hladovější po gólu byli domácí. Do vedení se dostali díky přesné přihrávce Tomáše Faigla na hůl úplně volného Štěpána Kuchynky, pro něhož nebyl problém rychle zasunout touš do branky za přesunujícího se brankáře hostů Tomáše Vrby - 1:0. Neuběhla ani minuta a domácí se radovali podruhé. Tentokráte si puk v útočné třetině povozil Tomáš Faigl, udělal několik kliček bránícím hráčům a zamířil přesně mezi betony proti němu vyjíždějícímu brněnskému brankáři - 2:0. Trenér hostujícího celku po tomto gólu vyměnil brankáře. Tomáše Vrbu nahradil Filip Barus. Tato změna změnila i hru hostů. Byli dravější a ústecký brankář Formánek měl betony, lapačku a i vyrážečku plnou otisků od černé gumy. Velký tlak však ustáli domácí bez úhony. Pak však přišlo vyhrané vhazování hostů v obranném pásmu Lvů, střela od modré, po které puk prošel mezi Formánkovými betony a zastavil se až o brankovou síťku. Úspěšně v přesilové hře snižoval Martin Prokeš - 2:1. Hosté byli nabuzeni a v poslední minutě ještě zazvonila tyčka Formánkovy svatyně. Vedení ale do konce první třetiny žlutomodří hráči nepustili.

Jak začala první třetina, tak stejně začala i ta druhá. Puk létal na brankáře ze všech stran. Velkou šanci ke skórování měli domácí Lvi při dvojnásobné přesile hráčů. Dlouho se však nemohli dostat ke střele, až krátce před návratem jednoho ze dvou vyloučených brněnských hráčů nahodil puk na branku Tomáš Harkabus a puk prošel až do branky. Brankář totiž nic neviděl, jelikož před ním clonil vysoký ústecký obránce Ondřej Smetana - 3:1. Kometa poté otevřela více obranu a k vidění bylo několik úniků. Ten první ale velmi aktivní Štěpán Kuchynka nedal. V polovině utkání opět čaroval Formánek. Brno totiž hrálo přesilovou hru, ve které se opět nezastavil a vytasil několik výborných zákroků. I díky němu hosté přesilovou hru nevyužili a skóre se opět měnilo až po gólu ústeckého útočníka Marka Šetky, který překonal gólmana Komety z ostrého úhlu - 4:1. Výbornou druhou třetinu domácích završil dalším gólem Zdeněk Vegner. Ten se dostal do úniku a mezi betony vstřelil pátou branku Lvů - 5:1. Druhá třetina se domácím velmi vyvedla a do šaten odcházeli ve vedení o čtyři branky.

Třetí perioda začala úplně jinak, než předchozí dvě. K vidění bylo plno ostrých střetů a plno bodyčeků. Hrálo se spíše více u mantinelů. Hosté chtěli domácím Lvům vítězství znepříjemnit a zkorigovat výsledek. Do útoku se hnali i obránci. Ti pak nestihli dobruslit Štěpána Kuchynku, který se podruhé v zápase dostal do úniku. Vychytal ho však brněnský brankář. Zkorigování výsledku se Brnu přeci jen vyvedlo. Ivo Crhák využil zmatků v domácí obraně a padající Formánek nestihl puk včas chytit - 5:2. To ale bylo ze strany brněnských dorostenců vše. Ústí poté mělo velké příležitosti pro zvýšení skóre. Nejprve se dostal do úniku Štěpán Kuchynka. Opět ale ke své smůle napotřetí nedal. Hosté nestíhali a pomáhali si nedovolenými způsoby. Tlak ústeckých v přesilovce sice byl velký, ale gólové vyjádření žádné. Další obrovskou příležitost ke vstřelení gólu měl Tomáš Faigl, který stál úplně sám před brněnskou brankou a přesnou přihrávkou ho našel Štěpán Kuchynka. Pohledná akce však také žádný gól nepřinesla. A když už to opravdu vypadalo, že tam nějaký ten gól projde, předvedl fantastický zákrok lapačkou i Filip Barus. Skóre se tedy dále už neměnilo. Poslední minutu si ústečtí dorostenci pohlídali s kotoučem na svých hokejkách a užili si aplausu. Vždyť to také byla jejich první výhra v roce 2010.