Ú s t í n/L. - Ostrý vstup do nového roku nakonec zvládli Ústečtí Lvi se vztyčenou hlavou. V neděli v předehrávce 38. kola dali zapomenout na den starou prohru s Vrchlabím a Kometu Brno v líté řeži přehráli v poměru 5:O. Sobotní střeleckou smůlu protrhli už ve třetí minutě. Další dvě branky přidali v závěru druhé třetiny. Snahu o odpor uťal Hanzl proměněnou přesilvkou na začátku třetí třetiny. Hlavní postavou mače brněnský odchovanec Pavel Janků, který dal zlomový druhý gól a na třech dalších se podílel.
ne 4. 1. 2009
HC Kometa Brno
5:0 1:0, 2:0, 2:0

Branky a nahrávky: 3. Pazourek (Janků, Klobouček), 35. Janků (Klobouček, Zeman), 40. Zeman (Klobouček, Hanzl), 42. Hanzl (Klobouček, Janků), 59. Sklenička (Pojkar, Šagát). Rozhodčí: Pešina - Flegl, Šperl. Vyloučení: 5:8, navíc Padělek (KOM) 5 min. + OK (SEK). Využití: 3:0. Diváci: 4515. Střely na branku: 29:30. Průběh utkání: 5:0.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Bolf, Tůma, Macháček, Klobouček, Zeman, Pojkar - Hovorka, Špirko, Heřman - Šagát, Mikulík, Sklenička - Janků, Hanzl, Pazourek - Dragoun, Havlíček , Šaffer.

HC Kometa Brno: Horčička - Zubíček, Houdek, Morava, David, Kántor, Lhotský, Protivný, Křetinský, - Klimt, kostourek, Haluza - Mikšan, Padělek, Korhoň - Brabenec, Švagrovský, Polodna - Bakrlík, Liščák, Sedlák.

Puk ještě téměř nedopadl na led po úvodním buly a hlavní rozhodčí už zvedal ruku nad hlavu. Domácí čekala první přesilová hra. Dvě podobné situace v ní mohly poslat Slovan do vedení, nejprve puk před Horčičkou zachytil Heřman, vyšla mu i klička, ale kotouč nakonec brankovou síť nerozvlnil. Podruhé doráželi z podobných pozic Mikulík se Skleničkou. Těsně po návratu brněnského hříšníka z trestné lavice došlo přece jenom k protržení střelecké smůly domácích. Janků našel zpoza branky osamoceného Pazourka, který se nemýlil – 1:0. Ústí vydržel tlak ještě pár minut, pak se začala nadechovat i Kometa a Salfický si připsal první vážnější zákroky, jeho lapačka musela zapracovat třeba při střele Liščáka po buly, v oslabení zdárně čelil pokusu Houdka od modré čáry. Jenže v početní nevýhodě začali hrozit Lvi, nejprve se vydal na výlet Špirko, obránce ho nepustil do lepšího zakončení. Podobně se vedlo i Dragounovi. Hosté opět uzavřeli přesilovkovou past, na konci série přihrávek stál Brabenec, ale jeho střela skončila na břevnu. Ačkoli se útoky nadále přelévaly ze strany na stranu, další góly v první třetině nepadly.

Začátek druhého dějství jako by kopíroval to první. Tentokrát stačil první útok Lvů zavézt puk do útočného pásma, než získal výhodu jednoho hráče v poli. Brněnští se ale bránili o poznání lépe, Slovan se nedostal k přímému ohrožení branky. Vzápětí se situace obrátila, Salfický musel podržet puk v náruči po střele Houdka. Od modré pálil i Kántor, ale k vyraženému kotouči se nikdo z hostů nedostal. Lvům se nedařilo prosazovat se v útoku, Kometa vsadila na rychlý přístup k hráčům a obranu středního pásma, což se jí začalo vyplácet. K další zajímavé situaci došlo tedy opět ve hře pěti proti čtyřem. Pazourek si vyjel zpoza branky, ale ani nadvakrát neprotlačil puk mezi Horčičkovy betony. Mikulíkovo nahození zase nestihl tečovat Sklenička. Ve 35. minutě se najednou zničehonic objevil v brejku Janků, potáhl si puk dál na forhend a zasunul jej mezi tyč a Horčičkovu brusli – 2:0. Vstřelený gól rázem oživil hru obou soupeřů. Lépe toho využil domácí tým. Klobouček při přesilovce napřáhl od modré, ale místo střely volil příhru na Zemana u pravé tyče, ten puk bez problémů doklepl do branky – 3:0.

Už tradičně načali domácí poslední třetinu přesilovou hrou, která se stejně jako ta předchozí vydařila na výbornou. Další gólovou přihrávku si připsal Klobouček, když opět od modré namazal tentokrát Hanzlovi, jenž se neukvapil a poslal puk přesně k tyči – 4:0. Vzápětí mohl navýšit vedení Mikulík, jeho samostatný nájezd překazil ale Horčička, když vystihl bekhendovou kličku. Početní výhoda zase poslala do útoku Kometu, ta v něm ale kromě střely Korhoně nic moc nepředvedla. David zase nahodil puk z nulového úhlu na branku, Salfický měl štěstí, že nedošlo k nějakému odrazu od hráčů před ním. Ústí už se dopředu tolik netlačilo, výjimkou byla akce Mikulíka, kdy poslal před branku Skleničku, jenž si výborně tělem odstavil bránícího hráče, ale brněnský brankář mu moc místa nenechal. Poslední, kdo mohl přinést Moravanům alespoň čestný úspěch, byl Kostourek, který se ocitl sám v mezikruží, jenže Salfický stihl postavit puku do cesty levý beton. Poté se Brněnští nechali vyloučit, šli do tří a Slovan využil další přesilovku. Pojkarovu ránu od modré tečoval za Horčičkova záda Sklenička a upravil tak konečné skóre zápasu na 5:0.

Viktor Lukeš (HC Kometa Brno): Prohráli jsme 5:0. Myslím si, že ten zápas nebyl na takovou porážku, že jsme si zasloužili dát alespoň jeden gól. Propadali jsme hned na začátku, kdy jsme hráli v oslabení, které jsme uhráli, ale vzápětí jsme dostali gól. Myslím si, že ten zápas byl ovlivněn tímto. Jinak jsme byli málo aktivní, nechodili jsme před bránu, chyběla nám odvaha.
Jan Votruba (Hc Slovan Ústečtí Lvi): Celkově ten zápas byl z obou stran na vysoké úrovni. Brno hrálo velice kvalitně. Dnes skvěle hrála celá obrana a Dušan výborně chytal, takže po téhle obranné stránce to bylo hodně kvalitní. Perfektně jsme sehráli dvě přesilové hry a pěkně dnes hrála pětka Pavla Janků, která vlastně dala čtyři góly. Postupně teď začneme stahovat hráče z Kladna, aby byli s námi sehraní na play-off. Jan Čaloun má virózu, proto nenastoupil.