Ú s t í n/L. - Nervy drásající série je už tři dny za námi. Kyselý konec sezony však bude v ústecké fanoušky ještě dlouho pálit. V seriálu: Co rozhodlo finále přineseme ohlednutí redakce webových stránek za událostmi letošní finálové série. V prvním dílu se pokusíme jít po stopách těch nejdůležitějších momentů sedmi zápasové mozaiky.

Co by se stalo kdyby ten, který moment na ledě dopadl jinak, než se právě přihodil. Jinými slovy, jaké byly zlomové okamžiky severočeské série.

1. finále

38:40: Šťastný odraz od mantinelu – Alinčův gól na 4:2

Ve druhé třetině byl Chomutov lepší a po vyrovnání sahal i po vedoucím gólu. Jenže nejdřív Hořava šťastnou střelou od modré vrátil vedení na stranu Lvů a osmdesát vteřin před druhou sirénou se puk od zadního hrazení odrazil nečekaně přímo před Jana Alinče, které jej pohotově umístil do branky. Slovan vedl 4:2 a výhru v závěru ještě navýšil. Jak by se asi série vyvíjela, kdyby první mač vyhrál Chomutov?

2. finále

4:19: Nevyužitá přesilovka pět na tři

Minutu a půl hráli Lvi dvojnásobnou přesilovku. Gól nedali. Ještě v první periodě tak šli do vedení hosté. Přestože Slovan ještě vývoj zápasu otočil, dovolil Chomutovu oklepat se ze sedmi gólového přídělu předchozího dne a vlil mu ubráněným oslabením krev do žil.

39:50: Hampl zazdil tutovku – Lvi nejdou do vedení 4:2

Podobně jako den předtím mohl jít Slovan před koncem druhé třetiny do dvoubrankového trháku, jenže deset vteřin před druhou sirénou Zbyněk Hampl nepochopitelně netrefil zblízka prázdnou branku. Být to gól, věřím, že Slovan by druhou výhru uhájil.

65:44: Pozdní skok Poživila

Chomutov byl v prodloužení aktivnější a Diviš jej rozhodl. Gól se dlouho zkoumal na videozáznamu. Ústecký bek Lukáš Poživil skočil do brankoviště a vyškrábl jej až zpoza brankové čáry. Být tam o zlomek vteřiny dříve…

3. finále

15:41 – 15:51. Dva góly za deset vteřin

Tříbrankové vedení Lvů se začalo rozplývat. Inkasovaná branka v oslabení by se dala pochopit, ale co stalo za dalších deset vteřin už těžko. Navíc Chomutov ještě do přestávky srovnal. Co naplat,že Lvi v utkání ještě dvakrát vedli, nakonec padli v prodloužení. „Tříbrankové vedení takhle ztratí jen blázni,“ ohlížel se po sérii brankář Zděněk Orct.

62:52: Druhá rána v prodloužení

Už druhé prohrané prodloužení v sérii. To ve třetím mači rozhodl brzy střelou z kruhu obránce David Havíř. Dojít tak utkání k nájezdům…

4. finále

Ztráta Alinče

Pár minut před koncem vítězné bitvy ztrácí Slovan vůdce. Dosud nejproduktivnější hráč finále byl zraněn a do série už nezasáhl. Ústí se pak trápí v přesilovkách, kterých dosud využilo sedm (u většiny byl právě Alinč), v dalších třech zápasech přidá jen dvě branky.

6. finále

22:45: Vedoucí branka malátného Chomutova

Lvi byli zápas od baráže, s psychickou podporou předchozích dvou výher. „Chyběl nám zabijácký instinkt,“ stěžoval si po skončení série kapitán Jan Klobouček. „Měli jsem je v šestém zápase dorazit. Hráli špatně a my se jim přizpůsobili.“ K chomutovskému z mrtvých vstání pomohla šťastná vedoucí branka Jakuba Orsavy. V pádu z otočky otevřel skóre. Jak by mač vypadal, kdyby delší dobu panovalo bezbrankové skóre? Znervózněli by Piráti ještě více?

35:24 Pajič neproměnil sólový nájezd

Mistr nájezd se utnul. Rok Pajič nyní ze hry nevyzrál v nájezdu na Řehoře. Slovan tak nesrovnal skóre zápasu.

Třetí třetina: tlak bez gólů

Ústecký nápor ze závěrečné třetiny Chomutov ustál. Odolal dvojnásobnému oslabení. Jeden gól Slovan docílil až po odpískání. Domácí byli v koncovce efektivnější. „Ve třetí části jsme podali nejlepší výkon, přesto jsme poslední dvacetiminutovku prohráli 1:3,“ litoval trenér Rosol.

7. finále

40:57: Hanzlova tyč

Parádně sehraná akce Martinem Šagátem. Před brankou pak předložil na hůl Robinu Hanzlovi, který přehazoval padajícího Řehoře. Puk břinknul do tyče a odrazil se zpět do pole. Mohlo být 3:1 a Slovan by byl na nejlepší cestě do baráže.

49:21: Růžička nevyhodil

Hosté sice hráli přesilovku, ale Slovan byl v držení puku a zdálo se, že jej z vlastní třetiny vyhodí. Jenže obránce Růžička trefil na modré čáře spoluhráče Pajiče a hosté po Havířově střele tečované Hruškou srovnali na 2:2. Ústí bylo deset minut od baráže!

55:18: Zranění Šagáta

Slovenský forvard na Chomutov platil. V sedmém finále připravoval góly i další šance. Využíval své vysoké postavy a soupeři od něj odpadávali, jako hrušky. Jenže u mantinelu si něj vyšlápli hned dva a Martin Šagát po úderu do hlavy zůstal otřesený ležet na ledě. Zápas nedohrál. Předvedl by něco v prodloužení?

67:42: Grof rozhodl

Místo, aby zamířil na střídačku, podpořil kontr hostů a po nabídce Davida Hrušky se z prostoru mezi kruhy trefil kousek nad Orctovu lapačku. Série končí! Jak by dopadly nájezdy?

• Obránkyně Slovanu Veronika Hujová a brankářka Veronika Ortová obdržely nominaci na reprezentační akci žen U16 - Turnaj čtyř zemí, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. dubna 2024 ve Švédsku. Kromě naší reprezentace se Turnaje čtyř zemí zúčastní také Švédky, Finky a Švýcarky. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu.

• 4. třída Slovanu o víkendu získala na turnaji vítězů CCM Malé ligy v Plzni 3. místo. Celorepubliková soutěž CCM Malá liga, která se hrála od září 2023 do března 2024 pořádala o víkendu finálový turnaj, kterého se zúčastnily vítězové skupin. HC Slovan Ústí nad Labem postoupil ze své skupiny jako vítěz a postupně se utkal s HC Bílí Tygři Liberec, Wolves Plzeň a BK Havlíčkův Brod. Ve velice vyrovnaných zápasech nakonec ústeckým mladíkům uteklo stříbro o jediný gól. Součástí turnaje vítězů byly i dovednostní soutěže, kde naši čtvrťáci získali ze šesti disciplín, hned čtyři 1. místa. Dětem a realizačnímu týmu děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a města.