Ú s t í n/L. - Salfický ve Lví bráně. Druhý shut-out mužstva a tříbodové vítězství. Takové překvapení čekalo na příznivce Slovanu, kteří v pondělí dorazili do Zlatopramen arény. Po nevydařeném plzeňském angažmá se do svatyně žlutomodrých vrátil oblíbenec Salfický, jenž se po zápase netajil radostí nad povedeným zápasem.

Dušane, tří bodové vítězství a vychytaná nula. To je vynikající začátek ve Slovanu v letošní sezóně…
Vstup se opravdu povedl, ale dnes rozhodly maličkosti a trochu to štěstíčko. Já jsem nebyl měsíc v bráně a navíc toho nemám ani moc odchytáno, takže jsem spíše sám od sebe očekával, co předvedu. Kluci mi na začátku pomohli, párkrát mě to trefilo, tak jsem se pak trošku zklidnil a bral ten zápas prostě tak, jak situace přicházely. Jsem rád, že se tady vyhrálo za tři body. Když už mi vyšlo Ústí takhle vstříc a dalo mě do brány, jsem rád, že jsem to tak trošku vrátil. Spíše mě těší ty tři body, ale mám dobrý pocit i ze sebe.

Od začátku sezóny jste působil v extraligové Plzni, ale ten průběh jistě nebyl takový, jaký jste si představoval…
Já bych tu situaci nehodnotil. V Plzni jsem chytal od druhého do čtvrtého kola. Chytal jsem tři zápasy, poté jsem čtyři utkání seděl a nakonec jsem chytal dva, přičemž v tom druhém s Kometou mě vystřídali. Od té doby jsem nechytal. Ale tak ty tři a půl měsíce jsou dobré. Měl jsem tam kvalitní letní přípravu. Bohužel, když se šlo na led, jsem měl měsíc nohu v sádře, což mě trošku jakoby přibrzdilo a trenéři samozřejmě pro začátek vsadili na Petra Přikryla. Ten také v té přípravě více chytal. Já jsem spíše čekal, až na mě přijde řada a když přišla, tak vznikla určitá nespokojenost. Tak jsem šel na tribunu. Ale nemyslím si, že by ty mé výkony byly tak tragické, abych skončil na tribuně.

Jak vypadá vaše další působení v ústeckém dresu?
Já nevím, jak jsou kluby dohodnuty. Původní plán byl takový, že půjdu na měsíc sem a že až odjede Marek Mazanec s reprezentační dvacítkou na měsíc do Kanady, já se vrátím do Plzně a budu tam s Petrem Přikrylem.

Poprvé jste se ukázal se Lvy ve středečním derby, ale utkání jste sledoval ze střídačky. Jaké jste měl pocity?
Užil jsem si to. Na té tribuně jsou to vždy větší nervy než v té bráně, protože v té kleci nemáte čas přemýšlet a vidíte to úplně jinak. Takže jsem byl na střídačce za kluky a za Zdenka Orcta trošku nervózní. My jsme si říkali, že je škoda, že jsme to neudrželi, ale nebýt Zdendy, tak jsme po první třetině neměli o co hrát. Vlastně dvě třetiny byl Chomutov aktivnější a možná i lepší, ale nám se vždy podařilo srovnat. I když nám utekli. Ta třetí třetina již byla výborná, takticky zvládnutá a Chomutov jsme do ničeho vážnějšího nepustili. Říkám, je škoda, že se to neudrželo, protože oslabení jsme uhráli spoustu. Ta třetí třetina byl takový odrazový můstek, od kterého jsme se dnes odpíchli. I když nechci říci, že je to nějaké ideální, ale ten výkon se od něčeho odrazit musí.

Chomutov se Slovanem letos nevedou tabulku ligy tak jednoznačně jako minulý rok. Bylo jasné, že liga bude oproti loňským ročníkům vyrovnanější?
Já si myslím, že se to dalo čekat, protože tu ligu hrají pořád stejní kluci, kteří získávají zkušenosti a přišli do týmu z druhých lig a juniorek. Navíc se v první lize objevuje stále více kvalitních trenérů. A ti kluci musí jít výkonnostně nahoru, aby se mohli odrazit a začít v extralize. Kluci nabírají zkušenosti a jsou z nich lepší a lepší hokejisté. My máme mužstvo zkušené, ale když jsou ti kluci mladí, draví a bruslí, tak vám dělá problém každý a potřebujete získat herní pohodu. Pak je třeba přetlačíte nějakou zkušeností v té koncovce. Když jsem tu byl první rok, měli jsme výsledky 6:1, 7:2, ale tak už to nebude.

Dnešní soupeř byl pro Slovan takový zapeklitý oříšek. Lvům se podařilo dobýt znojemskou svatyni až v polovině zápasu. V čem je mužstvo jiné?
Tak já si myslím, že Znojmo má velice kvalitní mladé mužstvo, které hodně bruslí. Mají také kvalitního gólmana, Luboš Horčička dneska pochytal spoustu šancí. Takže to bude asi tím. Možná tam je také dozvuk té extraligy. Je tam spoustu hráčů, kteří tu extraligu hráli, jsou kvalitní a zkušení a to je velký přínos, jelikož pomohou trenérovi s těmi mladými a ukočírují si to. Já jsem je vlastně viděl v Tipsport Cupu, kdy s Plzní hráli finále a Znojmo hrálo výborný hokej, i když jsme vyhráli s tím, že jsme dali o jeden gól více. Vyhráli jsme 3:2 v prodloužení, ale hráli výborně. Já jsem tipoval, že budou hrát na čele tabulky, ale pak se jim trochu nepovedl vstup do ligy. Ale jak říkám, Znojmo má velice dobře poskládané mužstvo a myslím, že mají i kvalitního trenéra.

Pro vás jako pro brankáře musel být zápas psychicky náročný. Přeci jen udržet vedení za stavu 1:0 při oslabení 5 na 3 není nic lehkého.
Nebylo to jednoduché, ale já jsem nepřemýšlel nad tím, co, proč a nač. S klukama jsme byli na něčem domluvení a myslím, že to oslabení se povedlo. Kluci to kolem brány sehráli výborně, že nešla žádná diagonála nebo střela přes bránu křížem či do prázdné na dorážku. Samozřejmě to je náročné, člověk musí být pořád ve střehu, ale já jsem věřil, že ten druhý gól nám tam z něčeho padne, i když musím říci, že jsme moc šancí ve třetí třetině neměli. Ten druhý gól nás poté uklidnil. Ale bylo to do té 55. minuty o tom, abych se soustředil. Ale samozřejmě že bez pomoci kluků bych to neudržel, obětavě padali do střel. Takže to nebylo spíše na nervy, ale o té koncentraci. Soustředit se a vydržet.

Při druhé brance jste si tedy oddychl…
To ano, protože jsem si říkal, že když jsme dali na 2:0 a zbývalo jen pět minut do konce zápasu, tak že to už udržíme. I kdyby mi tam jedna brambora spadla, tak dva góly bychom nedostali. Tak jsem si říkal, že když budeme takhle hrát, vyhrajeme. Měl jsem radost a věřil jsem v ten vítězný konec.

Nakonec jste mohl slavit i čisté konto. Pamatujete, kdy jste naposledy vychytal nulu a kolik jich za vaši kariéru bylo?
Tak to si nepamatuji. A za kariéru? Vůbec nevím. Já si pamatuji, že za těch pět let v Rusku jsem měl kolem třiceti nul, ale vůbec nevím, kolik jich bylo za ty dva roky v Ústí. Já jsem to moc nesledoval a nesoustředil se na to. Ale musím říci, že jich tady v Ústí moc nebylo. To musím říci narovinu, to jsem byl takový lajdák na tohle. Ale za celou kariéru bych se možná na tu padesátku vyškrábal. Fakt nevím.

Děkuji za rozhovor.

• Ú s t í n/L. - Do Ústí nad Labem zavítal soupeř ze Slaného. První zápas vyhrálo Slaný vysoko 11:1. Domácím se však povedlo vytvořit tří brankový náskok, ale hosté jej v závěru během krátké chvíle smazali a v prodloužení vstřelili vítěznou branku. Deváťáci Slovanu tak berou z utkání pouze bod. Poslední zápas nadstavby čeká naše deváťáky v neděli proti Litoměřicím, kdy půjde o přímý souboj o druhé místo, které by nám zajistilo účast v závěrečném play-off o účast v extralize.

• Dorostenecký Try-out

20. 3. 2024

Ústí nad Labem - Ve středu 27.3. na zimním stadionu v Ústí nad Labem se koná Try-out do kategorie dorostu pro sezónu 2024/2025. Dorost bude již třetím rokem účastníkem 2.nejvyšší soutěže. Try-out se týká hráčů ročníku 2008 a 2009.