Ú s t í n/L. - Povedených šestačtyřicet kol v první lize předvedli v sezoně Ústečtí Lvi. I když se do ročníku neodrazili nejistěji, nakonec jej zakončili na první pozici. Se ziskem 110 bodů, jen se šesti porážkami v normální hrací době a desetibodovým náskokem před druhou Kometou Brno, pátá Chrudim už ztrácela bodů třicet. Zvláště se 77 obdrženými brankami neměli konkurenci.

Jen pro srovnání. V postupové sezoně 2007/08 na 113 bodů (14 porážek) potřebovali o šest zápasů více a stačilo to na druhé místo. V sezoně 2006/07 si ve dvaapadesáti kolech vymohli 106 bodů (12 porážek, po prodloužení se ještě nejezdily penalty). Srovnatelného bodového zisku tak dosáhli pouze v sezoně 2004/05, kdy při deseti porážkách brali se 121 body ze 52 zápasů druhé místo za nezadržitelnými Českými Budějovicemi.

Nepříliš povedený rozjezd

Lvi do sezony nevstoupili úplně bez potíží. Z prvních osmi kol jen polovinu vyhráli v řádné hrací době, zahřála sice výhra v prodloužení z Brna hned ve druhém kole, ale dech Ústeckým vyrazil domácí hrůzostrašný debakl s Chomutovem. Severočeský konkurent odstartoval ročník famózně, vítězil a dával spousty gólů a ani v Ústí nešetřil střelným prachem. Po čtyřiceti minutách vedl 5:0, nakonec do ústecké svatyně napadal půltucet branek. Ve třetí části si odbyl premiéru v soutěžním mači brankář Radek Fiala. Hned dva dny nato padli Ústečtí ve Vrchlabí. Vůbec celek z Podkrkonoší celou základní část překvapoval. S přehledem se držel ve vedoucí čtyřce.

Zlom přinesl netradičně v pátek hraný duel s Berounem. I když v utkání Ústečtí soka jasně přehrávali, na střely dominovali 56:20, na ukazateli skóre svítil v závěrečných okamžicích zápasu stav 1:1. V posledních vteřinách za zdánlivě ztraceným pukem za hostující brankou šlapal Milan Mikulík, dokázal jej vybojovat a předložit před branku. Jeho počínání završil současně se zvukem sirény ukončující třetinu Martin Šagát. Gól! Lvi přešťastně urvali tři body.

Dlouhé vítězné série

Od té doby jejich bodové konto začalo utěšeně narůstat. Jedenáct zápasů v řadě jen vyhrávali. Pravda, nikdy nedokázali v této fázi sezony zvítězit nijak výrazně, jen v Kadani o tři branky, jinak byla jejich vítězství hubenější. Jenže na druhou stranu do konce základní části už padli jen v pěti případech! Nikdy více než o jednu branku. Skvostná bilance.

Předlouhou vítěznou sérii zastavil zázračným obratem Hradec Králové. Lvi totiž před vlastními diváky vedli v 15. minutě už 3:0, jenže k bodovému zisku se přesto nepropracovali. Hosté do konce druhé periody srovnali a svou druhou trefou v utkání rozhodl v 51. minutě kapitán Východočechů Jaroslav Roubík.

Nešťastný duel ale na další fungování rozjetého stroje neměl vliv. Ústečtí hokejisté hned po kruté prohře vrátili chomutovskému rivalu porážku z domácího ledu, když v 6. minutě vedli už 3:0 a přestože branku nepřidali, výhru přes dva obdržené góly uhájili až do konce. Kolo nato přemohli fotbalově doma Vrchlabí 1:0, když se na brankovišti nejlépe zorientoval Ivo Prorok a zaznamenal jeden z pouhých dvou gólů, které dokázal za Ústecké Lvy nastřílet, než se se žlutomodrým dresem rozloučil.

Ústečané pokračovali zvláště před domácím publikem v dobrých a střelecky vydařených výkonech. Dvakrát po sobě soupeře zničili více než půltuctem gólů. Diváci se bavili při kanonádě proti Jihlavě i Porubě. Venku však o své výhry Slovan tvrdě bojoval. Tehdy poslední Benátky a jedenáctý Beroun ani Třebíč na jejich stadionu v základní hrací době přemoci nedokázal, radoval se až v nastavení nebo samostatných nájezdech. „Doma dobře bruslíme, snažíme se hrát nátlakový hokej, vytváříme si šance a ty góly tam padají. Zatím nevíme, proč to nejde venku. Tam je to úplně opačně,“ kroutil hlavou asistent ústeckého trenéra Jan Votruba.

Slovan do konce roku mezi 20. a 36. kolem prohrál jen dvakrát. Po penaltách v Havířově a překvapivě doma s Kadaní. „Kadaň hrála obětavě, výborně bránila, vyhazovala puky. My jsme si s tím nedokázali poradit,“ vysvětloval příčiny prohry trenér Miloslav Hořava.

Pestré spektrum plejerů se do Vánoc objevilo v ústeckém dresu. Sestava často díky nejrůznějším zraněním nehrála dva zápasy po sobě ve stejném složení. Brankáře dokonce protočili Ústečané čtyři. Nemocného Salfického zastupoval z Kladna vypůjčený Zdeněk Orct, který se v Ústí předvedl skvěle a v odchytaných osmi zápasech se mohl pochlubit výstavními statistikami. Druhý gólman Fiala pomáhal při měsíčním hostování v Budějovicích, kde kryl záda Romanu Turkovi a zachytal si i v Třebíči. Několik zápasů odchytal i Martin Volke. Na začátku sezony brankář číslo tři.

V útoku se třeba mihli talentovaný Martin Látal ze Sparty, který jednu dobu hrával v jednom útoku s Martinem Ručinským a Davidem Výborným. Z Budějovic pomohl David Kuchejda. Téměř po roce se do Ústí vrátil slovenský oblíbenec ústeckého publika Marek Hovorka. A vstup měl impozantní, v souboji s Jihlavou se zapsal do statistik čtyřmi body za dvě branky a dvě přihrávky. I v dalších zápasech dával do hry srdce, i když už tolik potentní nebyl, fanoušci mu zůstali věrní.

Vyznamenání pro další slovenské forvardy v ústeckém dresu, Rastislava Špirka s Martinem Šagátem, znamenala pozvánka do národního týmu pro zápasy Německého poháru. Útočníci, kteří byli ve Slovanu nejproduktivnější, prožili ve třech zápasech reprezentační premiéru. Rastislav Špirko si po ní zahrál i extraligu v Pardubicích. Další extraligové minuty (nakonec o poznání více než Špirko, kterému se pardubická epizoda v sezoně smrskla na dva zápasy) pak nabrali v Kladně Václav Novák s obráncem Andrejem Novotným. Už předtím hostoval na Spartě Milan Mikulík, z holešovického klubu zase putoval na sever Čech až do konce sezony Michal Dragoun.

Nakonec výhra v základní části

Hned při novoroční premiéře Lvi doma v mimořádně atraktivním utkání i přes množství šancí nedokázal vstřelit branku Vrchlabí a padli hubeným skóre 0:1 díky kuriózní brance v poslední vteřině první třetiny. „I přes porážku musím hráče pochválit, odvedli maximum. Jenom jsme nedali potřebné góly, což se v hokeji občas stává. Vrchlabí hrálo výborný defenzivní hokej. Celý zápas jsme byli lepší, a to nepřeháním,“ netruchlil po nezdaru trenér Miloslav Hořava. Dorazila nejpočetnější návštěva základní části, v ochozech bylo 5,5 tisíce fanoušků.

Hned den nato podobný počet diváků viděl střelecký koncert proti Kometě Brno. Výsledek 5:0 byl pro hosty příliš krutý, tak zle v Ústí zase nehráli. Třeba střely na branku byly vyrovnané, ale Lvům se vedly přesilovky, využili tři. „Zápas byl z obou stran na vysoké úrovni. Brno hrálo velice kvalitně,“ ocenil i pes jednoznačné skóre soupeře asistent ústeckého trenéra Jan Votruba.

V dalších kolech Ústečané složili všechny papírově slabší protivníky, postupně přehráli Benátky nad Jizerou, Most, Beroun, Havířov, Jihlavu a v prodloužení Chrudim. Díky zaváhání dosud vedoucí Komety zvláště z konce kalendářního roku se probili na první figuru, na níž také základní část dokončili. V posledních kolech nejdřív oplatili těsnou porážku Vrchlabí, kde naprosto stejnou hubenou výhru 1:0 trefil na začátku třetí třetiny kapitán Čaloun. V posledním kole pak prohráli v Brně 2:3.

Statistiky základní části

Výsledky

datum kolo výsledek
10.9.2008 1 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Rebel Havlíčkův Brod 5:1
13.9.2008 2 HC Kometa Brno HC Slovan Ústečtí Lvi 2:3(PP)
17.9.2008 3 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Chrudim 3:1
13.10.2008 4 HC VCES Hradec Králové HC Slovan Ústečtí Lvi 2:4
22.9.2008 5 HC Slovan Ústečtí Lvi KLH Chomutov 2:6
24.9.2008 6 HC Vrchlabí HC Slovan Ústečtí Lvi 3:2(SN)
22.10.2008 16 HC Rebel Havlíčkův Brod HC Slovan Ústečtí Lvi 2:4
25.10.2008 17 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Kometa Brno 3:2(SN)
29.10.2008 18 HC Chrudim HC Slovan Ústečtí Lvi 2:4
1.11.2008 19 HC Slovan Ústečtí Lvi HC VCES Hradec Králové 3:4
5.11.2008 20 KLH Chomutov HC Slovan Ústečtí Lvi 2:3
7.11.2008 21 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Vrchlabí 1:0
12.11.2008 22 Havířovská hokejová společnost HC Slovan Ústečtí Lvi 2:1(SN)
15.11.2008 23 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Dukla Jihlava 8:1
17.11.2008 24 HC Berounští Medvědi HC Slovan Ústečtí Lvi 2:3(SN)
19.11.2008 25 HC Slovan Ústečtí Lvi HC VOKD Poruba 7:0
22.11.2008 26 HC Benátky nad Jizerou HC Slovan Ústečtí Lvi 2:3(PP)
26.11.2008 27 HC Slovan Ústečtí Lvi Sportovní klub Kadaň 1:2
29.11.2008 28 SK Horácká Slavia Třebíč HC Slovan Ústečtí Lvi 3:4(SN)
17.1.2009 43 HC Dukla Jihlava HC Slovan Ústečtí Lvi 2:4
21.1.2009 44 HC Slovan Ústečtí Lvi HC Chrudim 1:0(PP)

Fiala Radek 752 34 353 13 9 4 2,71 0 91.21

• Obránkyně Slovanu Veronika Hujová a brankářka Veronika Ortová obdržely nominaci na reprezentační akci žen U16 - Turnaj čtyř zemí, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. dubna 2024 ve Švédsku. Kromě naší reprezentace se Turnaje čtyř zemí zúčastní také Švédky, Finky a Švýcarky. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho klubu.

• 4. třída Slovanu o víkendu získala na turnaji vítězů CCM Malé ligy v Plzni 3. místo. Celorepubliková soutěž CCM Malá liga, která se hrála od září 2023 do března 2024 pořádala o víkendu finálový turnaj, kterého se zúčastnily vítězové skupin. HC Slovan Ústí nad Labem postoupil ze své skupiny jako vítěz a postupně se utkal s HC Bílí Tygři Liberec, Wolves Plzeň a BK Havlíčkův Brod. Ve velice vyrovnaných zápasech nakonec ústeckým mladíkům uteklo stříbro o jediný gól. Součástí turnaje vítězů byly i dovednostní soutěže, kde naši čtvrťáci získali ze šesti disciplín, hned čtyři 1. místa. Dětem a realizačnímu týmu děkujeme za skvělou reprezentaci klubu a města.