Ú s t í n/L. - Po vyřazení Vsetína zůstalo v extralize 14 týmů stejně jako poslední roky. Systém se však malinkou změnil. Loňské předkolo play off pro celky na 6. až 10. místě se osvědčilo. Prvních šest týmů šlo přímo do 1. kola play off. Navíc pro mužstva pod čarou vyřazovacích bojů přibyla čtyřkolová skupina o udržení. Základní část se hrála čtyřkolově každý s každým. A Takový byl dán systém. Start ročníku obstaral televizní souboj Liberec vs,. Ústí!

13. září 2007 se začala psát extraligová historie Slovanu.

Krutý to však byl pro Ústí vstup do nejvyšší soutěže. U šampióna základní části posledních dvou sezon – Liberce – utržilo vysokou porážku 1:6, když prohrávalo už po 84 vteřinách. Po první střele na bránu, navíc ze středního pásma. Podivně s tečí zaplulo za záda Petra Přikryla nahození libereckého Jiruše. „Zápas rozhodla první třetina, kdy jsme sice hráli aktivně, ale inkasovali jsme góly. První nešťastný, hned na to druhý v přesilovce a dvě vteřiny před koncem třetiny třetí,“ smutnil po premiéře trenér Vladimír Evan.

Ve druhém kole, při domácí premiéře, jeho svěřenci podali proti pražské Slavii lepší výkon. Na body to však nestačilo. Výhru Pražanů potvrdil vítěznou trefou Tomáš Micka, jenž na jaře táhl ústecký tým za postupem do extraligy. V létě pak přestoupil do klubu, kde s hokejovými krůčky začínal. „Extraliga je daleko důraznější, na všechno je tam daleko méně času. A máme problém dávat góly,“ spílal po zápase jediný úspěšný střelec Ústí Pavel Janků.

Historicky první bod vydolovali Lvi ve Vítkovicích. Dokázali smazat manko 0:2. „Do utkání jsme vstoupili hodně vlažně a nebýt Petra Přikryla, tak to bylo i 4:0,“ oddechl si asistent Miroslav Mach. Nakonec však Lvi padli 2:3 až po prodloužení, za což si vysloužili právě premiérový bodík. „Nechal jsem se zbytečně vyloučit, když jsem vyhodil puk mimo hřiště, což mi přebilo tu radost ze získaného bodu,“ říkal střelec vyrovnávací branky David Pazourek. „Prodloužení jsme začali v oslabení a navíc Mrázek zlomil hokejku, takže to bylo prakticky čtyři na dva a inkasovali jsme,“ doplnil Mach.

Zářili tři veteráni

První extraligovou výhru viděla Lví aréna v neděli 24. září. Po základní době byl stav souboje s Plzní 3:3, prodloužení nerozhodlo. V nájezdech se o dvoubodové vítězství postaral slovenský forvard Rastislav Špirko, jehož proměněná penalta byla vítězná. Předtím se v souboji s brankáři nemýlili František Mrázek a plzeňský matador Tomáš Vlasák. Zajímavý duel dospěl do prodloužení hlavně proto, že Ústečtí inkasovali ve vlastní přesilovce 5 na 3! To se nevidí často. Na konci druhé části, když vedli 2:1 a mohli svůj náskok zvýraznit, osudně nechali ujet a srovnat Adamského. Úder Západočechů je však nesrazil do kolen. Ve třetí třetině znovu zaúřadovala první lajna a Pazourek potřetí přivál náskok na domácí hole.
Špirko se v úvodu sezony stal nájezdovým specialistou. Třikrát za sebou se nemýlil. Vždy zabrala jeho výstavní klička do bekhendu. Dvakrát znamenala bonusový bod. Pro leváka o něco těžší než pro praváka. Zklamal až na čtvrtý pokus v zápase 28. kola se Slávií. Poprvé jel nájezd za faul a těsně přestřelil. Jakoby předznamenal situaci Slovanu, který uvadal (ale o tom později…)

O ústecké góly v úvodu sezony se téměř výhradně starala první útočná formace ve složení Pavel Janků – David Pazourek – Milan Antoš, jak ji poskládal trenér Vladimír Evan před úspěšným jarním play off první ligy, i takhle vstoupila do extraligy. Dohromady bylo trojce 108 let. Starší útok v extralize nehrál. „Už v v přípravě ukázali svoji kvalitu, teď jen čekáme, až se probudí jiný střelec,“ povzdechl si po prvním domácím duelu ústecký kouč. Z první ústeckých osmi branek vstřelila lajna hned pět. Sám Pazourek, stejně jako nejstarší ústecký plejer, osmatřicetiletý Pavel Janků, se jako jediní trefili dvakrát.

Nejlepší období

Perioda mezi čtvrtým a čtrnáctým kolem. To byl nejradostnější čas Slovanu v extralize. Neodcházel s prázdnou v osmi případech, čtyřikrát zvítězil. Po výhře v regionálním derby nad Litvínovem (2:1 po prodloužení) v předehrávce posledního kola první čtvrtiny se ocitl dokonce na velice lichotivé deváté pozici.
Kdyby na takové skončil i po dvaapadesáti kolech, zahrál by si předkolo play off.

Pravda, k bodovým ziskům mu vydatně pomohlo domácí prostředí. Doma si zahrál už desetkrát, nejvíc z celé soutěže. Ústečtí propadli v jediném souboji. S Českými Budějovicemi. Inkasovali stejně jako v premiéře pod Ještědem půltucet branek. Ostatní utkání, ve kterých třeba na body nedosáhli, odehráli se ctí. Konec konců ani v Liberci jejich hra nebyla špatná, soka dokonce přestříleli. Jenže domácí rychle vedli a nebyli nuceni vydat ze sebe maximum.

Tým střelecky i nadále táhla první útočná formace. Pavel Janků jakoby chytnul druhou mízu. V osmatřiceti letech patřil do elitní desítky kanadského bodování celé soutěže. Pro připomenutí: Hokejový pardál Janků ovládl střeleckou tabulku extraligy v sezoně 1994/95! Polovinu branek nastříleli Lvi v početní výhodě. Oslabení neubránili třikrát proti Budějovicím a dokonce čtyřikrát s Libercem. Tady nalézáme příčinu dvou ústeckých debaklů.

Vedle produktivního dua Pazourek – Janků je třeba zmínit vysvědčení kapitána Milana Antoše, který jako jediný z celého týmu měl pozitivní bilanci účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách v rovnovážném počtu hráčů, a brankáře Petra Přikryla, jehož úspěšnost zákroků se vyšplhala nad 93%. Stejné dosahoval na začátku sezony sparťanský Duba a jen tři jedničky svých týmů se mohou pochlubit lepší vizitkou – reprezentanti Hnilička a Mensator a matador Turek. Z ústeckých beků pak nejméně inkasovalo duo Vágner – Novotný.

Ústečané si užili výhry na Kladně (5:1, nejvyšší v celé základní část!), dále doma s Karlovými Vary po nájezdech, se Zlínem a po prodloužení s Litvínovem.

Sparta, to byl bonbónek

V úvodní čtvrtině hráli Lvi často doma, vyhráli čtyřikrát, přesto musíme vyzdvihnout ještě jiný zápas. Asi největší podívanou ve Zlatopramen aréně byla dramatická řez v 8. kole s obhájcem titulu, pražskou Spartou. Souboj sledoval téměř vyprodá zimák. Lvi v desáté minutě vedli o dvě branky, i když hosté na ledě dominovali a měli spoustu šancí.
Sparťané pak zaslouženě průběh zápasu postupně protočili a v 52. minutě po Vykoukalově zásahu už vedli. Slovan však v poslední minutě předvedl úžasnou akci a důrazný Mrázek vynutil prodloužení. To rozhodl sparťanský Hanzlík. „Dnes jsme klidně mohli být bez bodu, ale mohli jsme mít jeden, dva i tři body. Proto bylo utkání takové, jaké bylo a pro diváky velice zajímavé," uznal ústecký kouč Vladimír Evan.

Ústecké extraligové prémiéry

První gól: 13. září, 1. kolo: Liberec – Ústí, čas 31:08, Milan Antoš
První vyloučení: 13. září, 1. kolo: Liberec – Ústí, čas: 2:43 David Pojkar (2 min, podražení)
První vyšší trest: 13. září, 1. kolo: Liberec – Ústí, čas: 55:05 Jakub Evan (10 min. nesportovní chování)
První domácí zápas: 16. září, 2. kolo, Ústí – Slavia (1:2)
První bod: 21. září, 3. kolo, Vítkovice – Ústí (2:1 pp)
První výhra: 23. září: 4. kolo, Ústí – Plzeň (4:3 sn)
První výhra za tři body: 28. září: 6. kolo, Kladno – Ústí (1:5)
První domácí televizní zápas: 18. října, 13. kolo, Ústí – Litvínov

Výsledky prvních kol:

1. kolo: Liberec – Ústí 6:1 (2. Jiruš, 5. Jiruš (J. Moravec), 20. L. Čermák (J. Moravec), 23. Klimenta (Plodek), 53. Zíb (V. Novák), 56. Derner (Kočí) – 32. Antoš (P. Hořava)).
2. kolo: Ústí – Slavia 1:2 (53. Janků (Antoš) – 14. Doležal (Duda), 30. Micka (Sup)). 3. kolo: Vítkovice – Ústí 2:3 pp (23. Weissmann (Hubáček), 27. Petrovický (Prorok), 61. Jurečka – 28. Zeman (Evan), 55. Pazourek (Janků)).
4. kolo: Ústí – Plzeň 4:3 sn (10. Hašek (Špirko), 34. Janků (Vágner), 44. Pazourek (Janků), 65. Špirko (rozhodující nájezd) – 20. Šindel (Dvořák), 39. Adamský, 47. Důras).
5. kolo: Ústí – České Budějovice 2:6 (19. Pazourek (Novotný), 32. Houdek (Liščák) - 17. Toman (Hudec), 22. Vak (Veselý), 27. Hřebejk, 28. Šimánek (Sailer), 46. Květoň (Vydarený), 58. Bolf (Brabenec).
6. kolo: Kladno – Ústí 1:5 (45. Patera (Hájek) - 6. Martinec (Evan), 11. Janků (Pazourek), 16. Klimt (Martinec), 38. Martinec (Janků), 44. Pazourek (Antoš))
7. kolo: Ústí – Znojmo 2:3 pp (13. Janků (Pazourek), 56. Novotný (Pazourek) - 14. Tesařík (Erat), 47. Haman (Čachotský), 63. Chmelíř (Dopita)).
8. kolo: Ústí – Sparta 3:4 pp (7. Hašek, 10. Pazourek (Janků), 60. Mrázek (Nedorost) - 22. Štrba (Vaic), 44. Vaic (Ton), 52. Vykoukal (Netík), 65. Hanzlík (Vykoukal))
9. kolo: Ústí – Karlovy Vary 2:1 sn (33. Janků (Vágner), 65. Zápotočný (rozhodující nájezd) - 11. Grof (Zucker)).
10. kolo: Třinec – Ústí 4:1 (37. Tomas (Korhoň), 39. Polanský (Kroupa), 46. Andersons (Tomas), 60. Volešák - 40. Klimt (Martinec)).
11. kolo: Ústí – Zlín 3:2 (14. Špirko (Klimt), 22. Antoš (Novotný), 43. Janků (Pazourek) - 6. Leška (Ďurák), 23. Nosek (M. Čech)) .
12. kolo: Ústí – Pardubice 1:4 (33. Klimt (Martinec) - 6. Koukal (Cetkovský), 16. Starý (Posmyk), 27. Sýkora (Blažek), 59. Somík).
13. kolo: Ústí – Litvínov 2:1 pp (41. Antoš (Špirko), 61. Novotný (Antoš) - 40. Vobořil (Branda)).