Přípravné utkání: HC Slovan Ústí nad Labem - Lausitzer Füchse 17.8.2018 od 17:30 hodin
Vzestupy a pády Slovanu ve 40 kolech s výhledem do budoucna
14.02.2004 | Miroslav Janíček

Vzestupy a pády Slovanu ve 40 kolech s výhledem do budoucna

Ú s t í n./L. - 40. kolem skončila dlouhodobá část 1. ligy. Od základu přebudovaný tým Slovanu se zpočátku sezóny rozjížděl pomaleji, ale od vánoc už připomínal rozjetý vlak. Když se ve 36. kole Ústečtí Lvi poprvé v sezóně vyšvihli na čelo tabulky, zdálo se, že během posledních 4 kol nemůže dokonale pracující stroj nic zastavit. Opak byl ale pravdou a hokejisté Slovanu právě v posledních 4 kolech nezískali ani bod a klesli na konečné 4. místo. To se nakonec stalo osudným trenéru Jindřichu Setikovskému. Nad právě skončenou dlouhodobou částí, nadcházejícími boji v play off i nad sezónou příští jsme se zamýšleli spolu s generálním manažerem Davidem Šafferem a sportovním manažerem Janem Janderou.

Úvodního slova se ujal David Šaffer. "Kdybych měl shrnout celou letošní sezónu, tak z ekonomického pohledu došlo k určitému navýšení rozpočtu. Nové vedení tak mělo před sezónou možnost sehnat kvalitní hráče a pokusit se letos s novým kádrem umístit co nejvýše. Dobré ekonomické podmínky samozřejmě také napomohly k tomu, že z klubů, které jsou dnes v tabulce pod námi, jsme dokázali získat klíčové hráče. Z pohledu sportovního mohu říci, že získáním Jana Jandery pro náš klub jsme udělali jeden z nejlepších tahů, který jsme před sezónou mohli vůbec udělat. Dnes můžeme stoprocentně říci, že kádr je o dvě třetiny lepší než býval. Předsezónní cíl byl dostat se do play off. To jsme beze zbytku splnili. Během sezóny ale, co se týkalo výkonnostního cíle, přišly určité změny. V současné době máme za cíl prostě dojít co nejdál, respektive alespoň do semifinále." Jan Jandera  k tomu ještě dodal. "Před sezónou přišlo 18 nových hráčů. Zpočátku sezóny se mužstvo teprve sehrávalo. Potom se to začalo zlepšovat, až jsme se dostali na průběžné první místo. Je dobré, že tu máme typy hráčů, kteří, podle mě, mají budoucnost. Jsou v ideálním věku a dá se na nich stavět a postupně budovat další kádr. Hlavní devizu vidím v tom, že to jsou naši hráči. Nikdo nemůže odnikud zavolat, aby se vrátili. Začali jsme vynikajícími brankáři a dobrým jádrem mužstva, které bychom chtěli dalšími nákupy do příští sezóny ještě zlepšit. Mohlo by se zdát, že letos klubem prošlo mnoho hráčů. To je ale průběžný jev doplňování. My nové hráče zkoušíme, jestli jsou to typy, které nám vhodně zapadají do sestavy. To byli hráči, které jsem měl dopředu vytipované. Není to o tom, že bychom museli zkoušet kohokoliv, kdo se zrovna objevil volný. Velice důležitým kritériem při výběru bylo i to, že hráč v Ústí chtěl hrát. Toto jsme si ale mohli dovolit jen proto, že jsme měli finance. Cena těchto hráčů se nepohybovala v řádu desetitisíců, ale o řád výše. Uzavřeli jsme s nimi smlouvu na dva roky plus opci. Tam se nesmí udělat chyba. Samozřejmě nějaký výpadek může přijít, ale jinak všichni hrají stabilně. Zatím všichni plní to, co jsme od nich čekali. Nyní až skončí soutěž začne další kolo. Hráče už mám vytipované, mám o nich přehled a jsem s nimi stále v kontaktu."

S odpovědí na otázku, jakým způsobem se řešilo odvolání trenéra Setikovského Jan Jandera nespěchá. "To rozhodnutí nepřišlo ze dne na den. Prakticky se to táhlo přes celou sezónu..." "Já bych k tomu chtěl jen tolik." Vmísil se do hovoru David Šaffer. "Obě dvě strany se dohodli, že se nebude uvádět důvod. Je to dost složité, protože náš klub se snaží být vůči novinářům otevřený, ale hokejová branže na poli informací není úplně čistá a neradi bychom se dostali někam jinam. My jsme se rozloučili v klidu, bez emocí, tato kapitola je uzavřená a nebudeme ji více otvírat. Pan Setikovský cíl, který jsme mu dali, a to dostat se do play off a pokud možno, tak do čtvrtého místa, splnil. V současné době je situace taková, jaká je. Rozhodnutí o odvolání je rozhodnutí kolektivní. Představenstvo a. s. má pět členů. Veškeré zásadní kroky v klubu by se měly dít po jednohlasném stanovisku. V tomto případě bylo pro odvolání všech pět členů. To další rozhodnutí, a to kdo za něj na střídačku, byl výsledek toho, co se nám tu samo nabízelo. Už z toho důvodu, že v současnosti není z koho vybírat, padla volba na Zdeňka Vojtu. Play off je za dveřmi a já jsem rozhodl, že hlavním trenérem bude Vít Borůvka a asistentem Zdeněk Vojta. Bylo to víceméně intuitivní rozhodnutí. Celé vedení s tím úplně nesouhlasí, ale já si myslím, že správnost či omyl tohoto rozhodnutí ukáže až čas. Na hráče toto rozhodnutí nemělo zásadní dopad, ti už se dnes myšlenkami soustředí na play off. Kádr je, podle mě, psychicky natolik odolný, že tuto změnu jistě ustojí."

"Letos byla neobvyklá naprostá vyrovnanost prvních čtyř kádrů. Celkově je liga daleko více vyrovnaná. Konec nadstavby pro nás byl i dost specifický. V Berouně jsme s obrovským štěstím vyrovnali těsně před koncem a to nám potom chybělo v zápase doma. A tak kvalitní mužstvo, jakým je Chomutov, nelze porazit čtyřikrát za sebou. Vyskytly se i názory, že se hráči už začali šetřit. Může to souviset i s určitou zkušeností tohoto mužstva. Každopádně mě osobně více straší absence Drábka a Kříže," netajil se obavami David Šaffer. Jan Jandera byl naproti tomu trochu optimističtější. "Máme tu Staňka ze Slávie, Evana z Kladna a povolali jsme i „zálohy“ z naší budoucí farmy Děčína. Intuice, že by se mohlo něco stát, tu byla. Stalo se a je otázka, jak se s tím ti hráči poperou."

David Šaffer se také zamýšlel nad nejbližší budoucností. "Pro hráče jsme připravili předzápasové soustředění. Je to v podstatě o tom, že hráči budou od soboty spolu, včetně realizačního týmu. Budou moci sledovat svého soupeře na videu, budou relaxovat a společně se na zápasy soustředit. Náročný ústecký fanoušek předpokládá hladké vítězství, my doufáme, že přes první kolo projdeme. Pokud ne, a když to řeknu hodně tvrdě, bude to katastrofa. Samozřejmě, pokud nejde o život, nejde o nic, ale vzhledem k tomu, že jsou tady ve vedení všichni s hokejem pevně spjatí, mohlo by, a to v uvozovkách, doslova o život jít. Ale vzhledem k tomu, že finance letos jsou podstatně vyšší, kádr je lepší a kdybychom měli skončit stejně jako minulou sezónu, byl by to propadák. Na hráčích by ale po nedávných neúspěších neměl ležet nějaký přílišný stres. Ten cíl není vyhrát 1. ligu, ta situace je taková, že oni sami chtějí ukázat, kam až mohou dojít." Jan Jandera navíc nezastíral, že play off bude také boj o další angažmá. "Hráči také hrají o svoje nové smlouvy. Jsme dohodnuti, že o těchto věcech povedeme jednání až po play off. Potvrzuji tedy to, že někteří hráči, kteří jsou v Ústí na hostování, mají zájem v klubu pokračovat pod smlouvou. V Ústí se jim líbí, mají tu perfektní zajištění."

Pod pokličku toho, co se bude vařit pro příští sezónu, dal jako první lehce nahlédnout David Šaffer. "Sportovní manažer je lišák a věřím, že má už v hlavě koncepci toho, jak to tu bude vypadat příští sezónu. V té bychom se měli určitě zaměřit spíše na defenzivu. Půjde tedy hlavně o posílení obranných řad." Nakonec o nové sezóně něco prozradil i Jan Jandera. "Nemá cenu se bavit o jednotlivých postech. To jsme si zažili na začátku sezóny, kdy nejprve nebyla levá křídla, pak centři a nakonec pravá křídla. Každý z kvalitních profesionálních hráčů by měl dokázat zahrát vpravo, vlevo nebo útočníci i na centru. Bránit může klidně střední útočník a levé křídlo vůbec nemusí hrát defenzivně. Máme tři vlastní obránce. Letos se musíme zaměřit hlavně na ně. I když budeme potřebovat i nějakého mladého průbojného útočníka. Opět máme vytipované hráče, kterým letos končí v jejich mateřských klubech smlouva. Toto by se ale nemělo začít dřív, než přijdou noví trenéři, protože i oni do toho budou mít co říci. A to bude až po sezóně."

Hodně diskutovaná, zvláště mezi fanoušky, byla otázka odchodu Viliama Čacha. "Čacho? Bez komentáře! Velmi kvalitní hráč, dlouho jsme o něj bojovali, ale trenéři nás přesvědčili, že se jim nehodí. Prostě ho nechtěli… Pro nás je tato kauza poučení do příští sezóny. Teď to nemá cenu řešit," shodli se jednomyslně oba dva.

 
Permanentky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Lužické lišky míří do Ústí

Ú s t í n/L. - Tři zápasy a tři výhry. Ústečtí hokejisté jsou v přípravných zápasech na vítězné... Celý článek

Vstupu nového partnera do klubu se nebráníme, naopak…

Ústecký hokej, zdravý, leč skromný, hledá nejlépe nového majitele. Celý článek

Vyhrocené utkaní v Kralupech vyhrál Slovan

Čtvrté přátelské utkání se neslo v poklidném tempu až do závěrečné periody. Ve třetí třetině padalo... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv