Ú s t í n/L. - Není tomu dlouho, kdy při zápasech mládežnických kategorií div nestačily cifry časomíry ukazující skóre hostí. Mládež Ústí prohrávala před několika lety i od dvacet branek s týmy jako Sparta nebo Pardubice. Když se klub rozhodl k začátku soutěžního roku 2004/2005 transformovat žákovské kategorie na rozdělení podle ročníku narození, ozýval se jeden kritický hlas za druhým. Ústí čekala trnitá cesta, běh na dlouhou trať. Ano, na krátko na tom byli Ústečtí ještě hůře, protože si hráči museli navyknout. Ale dnes se zdá, že se v Ústí sklízí ovoce.
Devátá třída a její návaznost na dorost

Řeč je především o žácích osmých a devátých tříd, svěřencích lodivoda Lubomíra Jandery. Oba celky jsou po osmi kolech na čtvrtém místě, deváťáci s bilancí pěti výher, jedné remízy a dvou ztrát, osmáci se stejným počtem vítězství, prohráli třikrát. Co se týče deváté třídy, ta v loňském roce úspěšně doplula až do cíle soutěže a kvalifikovala se na mistrovství republiky, které sama pořádala. Jaké pokroky žáci bouřlivého věku dělají, nám vykreslil šéftrenér mládeže Lubomír Jandera. “Devátá třída, tedy hráči ročníku 1992 a tři hráči dorostu ročníku 1991, před dvěma lety získala za celou sezonu jen pět bodů a byl beznadějně poslední. Hned poté jsme kádr doplnili hráči z Děčína a Teplic.V loňském roce jsme získali již 23 bodů. V letošním roce se mužstvo ještě zkvalitnilo a právě proto jsme první čtyři zápasy vyhráli, porazili jsme doma Spartu a Pardubice. Ta mužstva patří k elitě a před dvěma lety jsme s nim prohrávali 0:20, takže je vidět, že se jim kluci hodně přiblížili a jsme schopni s nimi hrát vyrovnaná utkání a nejsme pro ně jen sparing partneři,“ hodnotí úspěšně „své kluky“ Jandera. Jak sám řekl, deváté třídě začala sezona 6. září, kdy ze svého ledu vyprovodila Chomutov výsledkem 9:1, následoval šestigólový příděl pro Hvězdu Praha a hlavu musela sklonit také Sparta a Pardubice, tedy dva velkokluby věhlasné svou koncepční prací s mládeží.

Kdo by byl ale čekal divokou jízdu nadále, byl by zklamán. Ústí si přivezlo výprask z Mladé Boleslavi, uhrálo jen bod s Hradcem Králové a znovu padlo s PZ Kladnem. “Po těchto výhrách přišel útlum, možná uspokojení u kluků, kteří poprvé vedli tabulku. Po těchto zápasech jsme rázem spadli z výšin na zem a dnešní zápas s Litvínovem (rozhovor je ze dne 8.10., pozn. red.) tomu byl důkazem,“ nesahá daleko do kapsy pro kritická slova hlavní trenér. Jak zápas s Litvínovem vypadal? Domácí si vypracovali tříbrankové vedení, které ale během několika málo minut ztratili. “Za stavu 4:1 jsme si mysleli, že je po zápase a v posledních střídáních druhé třetiny jsme si nechali dát tři branky. Je vidět, že ti kluci mají ještě dlouhou cestu před sebou a že u nich hraje velkou roli psychika, že se musí na zápas neustále soustředit,“ zdůrazňuje Jandera.

Rozdíly mezi kádry elity a klubů s menšími zkušenostmi s mládeží ale nepotírá jen Slovan, tabulka nemá jasného lídra, ačkoliv hodnotit tak po osmém kole je brzo. “Vloni se tabulka rozdělila na silnější a slabší týmy, letos jsou se stejným bodovým ziskem za sebou srovnaní 4 soupeři a i Spartě nebo Pardubicím se dnes už týmy jako Ústí, Mladá Boleslav nebo Liberec dokáží vyrovnat. Soutěž bude zajímavá až do konce a já bych si strašně přál, abychom napodobili výkon loňské devítky a dostali se až na mistrovství republiky. Je to zbožné přání moje i pana Davídka (asistent trenéra, pozn. red.) i kluků, ale spíše se tomu budeme jen přibližovat, bylo by to velké štěstí a musela by být zvláštní konstalace. Naše momentální výsledky asi odpovídají naší výkonnosti. Samozřejmě se můžeme zlepšovat, ale můžeme také hodně ztratit hned následující kolo, kdy hrajeme dvakrát venku a nám zápasy venku prostě nejdou,“ smiřuje se s realitou Jandera a pragmaticky hodnotí šance svých svěřenců na obhajobu cenné účasti na mistrovství České republiky. Takový cíl je hodně vzdálen, ale přece není vyloučen.

Padlo už slovo o koncepci mládeže, ta se začala budovat svým způsobem od začátku a jedním z cílů bylo před několika lety vytvořit z deváťáků takovou základnu, aby mohla zásobovat domácí dorostence a později i juniory. Ústecký klub by tak ušetřil spoustu finančních prostředků, navíc by jeho barvy hájili v nejvyšší soutěži po dlouhé době odchovanci. “Není to práce na rok, ale na dva na tří roky a je to právě pro návaznost na dorost. Musíme být schopni tam dodat dostatečný počet hokejistů,“ řekl Jandera na začátku kalendářního roku 2005, kdy byl nový systém v plenkách. Jak tedy funguje spolupráce s dorostem nyní? “Máme v zápase deváté třídy maximálně tři hráče ročníku 1991, točí se u nás hráči z dorostu - brankář Vaic, Slavíček, Zákon, Ptáček, Hříbal. Všechno je ve výborné spolupráci s trenéry dorostu, pomáháme my jim a oni nám. Loňský rok odehrál Míša Janíček celý za nás a dnes je lídrem dorostu, který se, doufám, zachrání,“ věří dorostencům a pokračuje opakováním základního cíle při prácí s mládeží. “Naším úkolem je, aby co nejvíce hráčů dorostu mělo na registračce napsáno Ústí. Když se dnes podíváte, tak z dvaceti hráčů už jsou asi tři čtvrtiny z Ústí. A i v juniorech bude většina hráčů místních. My se snažíme stahovat talenty od šesté po devátou třídu, snažíme se dohodnout s mateřskými kluby, ať už za finance nebo za výměnu, aby se tito hráči stali ústeckými. Jejich tabulková hodnota při přechodu do dorostu a juniorů potom roste,“ klade důraz i na ekonomickou stránku věci. Odstupné za například šestnáctiletého hráče se může vyšplhat do astronomických částek. Základní tabulková hodnota hráče do dvaceti let činila v předloňském roce 743 000 Kč. Novější údaje oficiální server ČSLH nenabízí, dá se ale odhadnout, že budou navýšeny o inflační koeficient. Za hráče nastupujícího v žákovské lize pak musíte jako odstupné druhým směrem poslat 10% této částky, v případě dorostence 20% a u juniora je tato částka už 40% celkové sumy.

Problematika odchodů a příchodů hráčů je choulostivou záležitostí. Odliv kvalitních hráčů byl značný. “Odsud odcházeli hráči ročníku 1990 nejvíce do Liberce a ukázalo se, že se většina z nich vrátila, hraje u nás a to je dobře. Atmosféra, která tu panovala před dvěma třemi lety už opadla a rodiče si uvědomili, že pokud jejich dítě může hrát stejnou soutěž tady, je to asi lepší řešení než je mít sto kilometrů od domova a ještě k tomu třeba nehrát pravidelně, říká nejvyšší muž ústecké hokejové mládeže.

Osmá třída

Osmáci? Stejně dobrý start jako o rok starší kamarádi. Porazili Chomutov a sedmi brankami bez inkasování přejeli Hvězdu, outsidera soutěže. Pak ale tvrdě narazili právě na dvě mužstva, se kterými si ostré drápy „devítky“ poradily. Spartě i Pardubicím podlehli, nejinak se jim vedlo i s Mladou Boleslaví. Poté si naopak poradili s Hradcem Králové, PZ Kladnem a Litvínovem. “Osmá třída má nyní 5 vítězství a 3 porážky. Minulý rok nasbírala 22 a předloni 12 nebo 13 bodů, takže i tady je vidět, že kluci se srovnali s podmínkami přestupů z nižších do vyšších tříd,“ chválí pokrok i u mladších hokejistů Jandera. “Momentálně je v týmu 9 kluků, kteří navštěvují sedmou třídu, těm to samozřejmě nějakou dobu trvalo. K zápasům využíváme také tři kluky z vyššího ročníku, ale snažíme se hrát s mladšíma. Třeba PZ Kladno, Hradec Králové nebo Litvínov proti nám nastoupí s deseti takovými hráči. My tím samozřejmě nějaké zápasy ztratíme,“ popisuje konkrétní podobu mužstva a hodnotí zápory mladšího mužstva. I osmá třída je ale na čtvrtém místě, což je při jeho věkovém průměru bezesporu úspěchem. “Je dobře, že jsme dneska porazili Litvínov, což se klukům nepodařilo už od přípravky. I pro ně to je tedy úspěch, když vidí, že se dostávají na jejich úroveň, opět se vrací k otázce dlouhodobé práce, jejíž výsledky vyplouvají na povrch až po tolika letech. A jaké má s tímto kádrem hlavní trenér úmysly? “Devátá třída bude ve své kategorii asi lepší než osmá, ale i s ní chceme skončit do pátého místa. Loni byli kluci sedmí, nemůžeme mít velké oči, ale každý rok bychom se chtěli zlepšovat, prozrazuje plány na sezonu, jejíž čtvrtina je už pryč. Když jde o výsledky, v seniorských soutěžích je běžné, že ve vypjatých momentech nastupují jen nejlepší. Mělo by to tak ale být i v mládežnických kategoriích? “V osmé a deváté třídě jsme v přípravě hráli s celým kádrem, ale teď nastupují jen tři lajny. V těchto kategoriích už musíme dbát na výkonnost. Je to samozřejmě nemilé, když někdo nehraje, ale hráči z deváté třídy už musí být připraveni na extraligový dorost. V osmé třídě jezdíme na utkání s patnácti hráči a třemi náhradníky, tady už se musí kluci učit bojovat o místo a i tréninky tomu nasvědčují, je v nich vidět nasazení. V loňské sezóně všichni věděli, že budou o víkendu hrát, ať už trénovali dobře nebo špatně,“ V mladších kategoriích jsou jiné počty, tam se samozřejmě točí všichni vysvětluje Jandera a poodhaluje jiný úhel pohledu. Pro vysvětlenou dodává další větu s vykřičníkem na konci. “Nikdo z nás trenérů nemá zájem na tom, aby někdo seděl. Já bych chtěl všechny ubezpečit, že trenéři pracují podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a myslím, že svou práci dělají dobře. Nikdo nemá zapotřebí omezovat někoho v jeho aktivitách!, rázně ukončuje dialog šéftrenér mládeže Ústeckých Lvů.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nejnovější články

  • Dorostenecký Try-out

    20. 3. 2024

    Ústí nad Labem - Ve středu 27.3. na zimním stadionu v Ústí nad Labem se koná Try-out do kategorie dorostu pro sezónu 2024/2025. Dorost bude již třetím rokem účastníkem 2.nejvyšší soutěže. Try-out se týká hráčů ročníku 2008 a 2009.

  • Ústí nad Labem - Jak jsme Vás již informovali začátkem března ohledně nové identity A-týmu, který v nové sezoně bude vystupovat pod názvem HC Slovan Ústečtí Lvi a zároveň bude mít vlastní webové stránky a sociální sítě. Je potřeba dodat, že stávající web slovanusti.cz, facebookové a instagramové stránky se budou věnovat dění kolem mládeže Slovanu. Budeme Vás informovat podrobně o dění kolem mladých nadějích Slovanu a celkové práce všech trenérů a lidí kolem mládeže.

  • Ú s t í n/L. - V letošním roce proběhne opět Hokejové soustředění mládeže 2024. Pevný termín soustředění je stanoven na 11. 08. - 16. 08. 2024.

Hlavní partneři

Významní partneři

Mediální partneři

Partneři mládeže