Ú s t í n/L. - Konec! Extraliga v Ústí letos nebude. Po šesti utkáních baráže postup místního Slovanu do nejvyšší soutěže odmítl šestinásobný mistr Česka Vsetín. Letos prožil trudnou sezónu a spadl do boje o zachování příslušnosti mezi elitou. V tom prohrával 1:2 na zápasy a zdálo se, že před Ústím se otevírá historický postup. Třináct vteřin před druhou sirénou čtvrtého duelu se však série zlomila. Vsetín po chybě domácí obrany srovnal utkání, a po nájezdech i stav série. V dalších dvou zápasech dokázal Lvy přebít. Naposled ve Lví aréně 1:0, když klíčovou trefu zaznamenal v úvodní třetině Dubec. Slovan soupeře sice přehrával, v koncovce se ale hrozně trápil. Branku vstřelit nedokázal, nejblíže jí byl ve druhé periodě Tomáš Sýkora, který však namířil puk pouze do tyče.
st 5. 4. 2006
VHK ROBE Vsetín
0:1 0:1, 0:0, 0:0

Branky a nahrávky: 17. Dubec (Rob, Jenáček). Rozhodčí: Bolina, Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 3:8, navíc Slížek (UNL) 10 min. NESP. Bez využití. Diváci: 6000. Střely na branku: 30:11 (8:3, 11:3, 11:5). Průběh utkání: 0:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Málek - Jan Kudrna, Zápotočný, Pavlas, Mazanec, Grof, Vála, Hájek - Červenka, Pazourek, Antoš - Eiselt, Slížek, Kuchler - Fink, Sýkora, Jiří Kudrna - Klimt.

VHK ROBE Vsetín: Hovi - Hrabal, Kučný, Bolf, Bauer, Spitzer, Horák - Jenáček, Stantien, Janeček - Demel, Steiner, Hruška R.- Rob Sakrajda, Dubec - Duba, Zdráhal, Hruška O.

Mnohem prořídlejší tribuny než v minulých dvou barážových utkáních sledovali poslední zápas sezóny. Oba týmy začali opatrně, a kdo čekal, že Lvi na svého soupeře vlétnou, byl asi zklamán. Ve 3. minutě udrželi domácí útočné pásmo a do šance se dostal Červenka. Vzápětí měli hokejisté Slovanu výhodu přesilové hry, ale naložili s ní prachbídně. V 7. minutě vyškolila ústecká sedmnáctka Grof vsetínskou sedmnáctku Bolfa, ale Hovi byl bezchybný. Teprve poté si Lvi začali vytvářet tlak a převážnou dobu se hrálo na polovině hostí. Domácí hráči hráli daleko disciplinovaněji než v předchozích utkáních a nedávali tak rozhodčím žádnou záminku k vylučování. V 16. minutě vyhodil Rob naslepo kotouč ze svého obranného pásma, ve středním pásmu si na něj najel Jenáček a po pravé straně postupoval dopředu. Od pravého mantinelu nahrál najíždějícímu Dubcovi, který druhou střelou na branku pokořil prochladlého Málka. Domácí se snažili o rychlou odpověď a do konce třetiny několikrát zavařili Valachům před jejich brankou.

Brzy po úvodním vhazovaní v prostřední části hry měli domácí další přesilovku, ale opět s ní naložili velmi špatně. Až po vyrovnání sil na ledě byla snaha o pokoření Hoviho daleko patrnější. Hosté ale dokázali bez větších obtíží účelně bránit. Ve 29. minutě vyrazil do brejku Eiselt, zbavil se bránícího Horáka, ale dostal příliš blízko k vsetínské brance a Hovi ho vytlačil z úhlu. Ve 31. minutě měl na hokejce vyrovnání Sýkora. Po jeho dorážce byl už Hovi překonán, ale puk jen zazvonil o tyč. Vzápětí byl zezadu jeden z domácích hráčů faulován Bolfem. Tentokrát Lvi zahráli přesilovku mnohem lépe, ale většina střel se až k Hovimu nedostala, a když už něco prošlo, finský brankář ve službách Vsetína byl vždy na místě. V závěru třetiny si první přesilovku užili i hosté, ale jen při ní šetřili minuty a síly.

Úvod závěrečného dějství obstarala tvrdá střela z hole Pazourka. Ve 44. minutě se Antoš s Pazourkem v signalizované výhodě hnali do přečíslení ale druhého jmenovaného vychytal opět Hovi. Při přesilovce působili ale domácí proti bránící čtveřici Vsetína trochu bezradně. Na začátku poslední desetiminutovky Lvi začali stupňovat svůj tlak, ale zastavila je přílišná útočná snaha Slížka, který byl vyloučen za nedovolené bránění. I při oslabení udávali domácí hokejisté tempo, Hoviho ohrozil Jan Kudrna, pro kterého vybojoval v rohu kluziště puk Sýkora. O několik okamžiků později se přes valašskou obranu prosazoval Mazanec, ale nedovoleně ho přidržel Bolf. Vhazovalo se před Hovim, puk se dostal k Antošovi, jehož bomba div nezlomila tyč hostující branky. Při snaze o vyrovnání se domácí hokejisté stále tlačili před branku Vsetína, ale veškerá snaha vyznívala naprázdno. K odvrácení neúprosné barážové matematiky však domácím nepomohla ani téměř minutová powerplay.

Břetislav Kopřiva (Vsetínská hokejová, a. s.): "Zápas byl velmi těžký. Ústí hrálo poslední zápas, kdy mohlo ještě všechno otočit a hrálo velmi dobře. Dnes jsme to utkání ustáli jen díky Sasimu. To si musíme přiznat. Na druhou stranu musím ale vyzvednout to, že i když jsme odehráli celou baráž na tři pětky, tak kluci odvedli maximum. Přiklonilo se k nám štěstí, ale asi je to také tou vůlí těch hráčů. Nejdůležitějším okamžikem bylo to čtvrté utkání, co jsme tu vyhráli na nájezdy. Potom jsme doma hráli velmi dobře, vytvořili jsme si náskok a dnes jsme to chtěli rozhodnout, protože to sedmé utkání nikdo neví, jak může dopadnout. Uvidíme, co bude dál. Samozřejmě, jsou problémy. Ale to už je věc lidí, kteří to budou dál řídit, jestli ten hokej ve Vsetíně bude dál fungovat. Hokejisté pro to udělali první krok, ale pokud by to mělo pořád takhle fungovat dál, asi by to možné nebylo."
Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Za ten dnešní zápas, ale i za celou sezónu bych chtěl hráčům poděkovat. Dnes jsme jen podtrhli tu naši střeleckou nemohoucnost, protože šance vstřelit gól jsme tam měli mnohokrát, a pak už jsme nedokázali trefit ani prázdnou branku. Při posledních zápasech se od nás trochu odvrátilo štěstíčko. Já nevím, asi jsme tady v tom čtvrtém zápase urazili hokejového boha, kdy jsme měli dát jasnou gólovku v prodloužení a utrhnout se na 3:1 v sérii. To jsme nedokázali a tam se to asi zlomilo. I po 52 kolech a play off jsme měli dostatečně široký kádr, na únavu bych se vymlouvat nechtěl. Myslím, že hráči Vsetína byli ještě unavenější než my. Tady bych problém nehledal. Dnes šlo jen o to, dát gól. Pokud bychom ho dali, věřím, že bychom ten zápas ještě otočili. Nechtěl bych snižovat kvalitu soupeře, ale dnes se hrálo prakticky jen na jednu bránu."