Ústí n/L. - Neohrožený vládce první hokejové ligy nezaváhal ani na ledě Vrchlabí. Spanilá jízda lídra soutěže tak nabyla dalšího pokračování. Ústečtí Lvi totiž udolali čtvrtý celek tabulky nejtěsnějším rozdílem 1:0. Už potřetí v sezóně padl ve vzájemných zápasech jediný gól. Tentokrát se o rozhodující gólový exemplář postaral kapitán Jan Čaloun. Na zápas bude jistě pozitivně vzpomínat Dušan Salfický, který podruhé v řadě nepropustil za svá záda jediný puk.
so 24. 1. 2009
HC Stadion Vrchlabí
0:1 0:0, 0:0, 0:1

Branky a nahrávky: 43. Čaloun (Sklenička, Šagát). Rozhodčí: Minář - Padevět, Prchal. Vyloučení: 6:8. Bez využití Diváci: 1823. Střely na branku: 28:18. Průběh utkání: 0:1.

HC Stadion Vrchlabí: Štůrala - Matějíček, Chaloupka, Bendík, Štrach, Galvas, Jaroměřský - Kubeš, Mikšovský, Beck - Krupka, Rusnák, Gengel -Gajovský, Rod, Látal

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Pojkar, Tůma, Němeček, Macháček, Kloubouček, Zeman - Hovorka, Špirko, Heřman - Čaloun, Šagát, Sklenička - Janků, Hanzl, Šaffer - M.Novák, Havlíček, Kuchejda

Vrchlabí je zvyklé v domácím prostředí na útočný začátek, ani proti aktuálně prvnímu celku tabulky tomu nebylo jinak. Horalé zpočátku dostaly Lvy pod mírný tlak, který se ale rychle převinul ve větší a větší, neboť byl ještě umocněn vyloučením hostujícího Heřmana. Ovšem přesilovku ubránili hostující hokejisté precizně, Salfický zasahovat nemusel. První úspěšný zákrok si připsal zkušený ústecký brankář o chvíli později, proti jedovaté střele Gajovského zpoza kruhu vytasil bryskně svůj beton.

Poté přišla možnost v podobě přesilové hry pro hostující celek, ale ten s početní výhodou naložil stejně prach bídně, jako mužstvo z Krkonoš. Salfický se poté musel ohánět, Vrchlabští pokračovali ve výborném nasazení, ale pokus Becka a dobrá teč Gajovského síť nerozvlnili. Ústečtí se následně provinili dvakrát proti pravidlům, z čehož vyplynula přesilová hra pět proti třem, ale Elektromontéři nedokázali potrestat hostující nedisciplinovanost a ani nepřinutili Salfického k nějakému těžšímu zásahu.

Další akce, ze které mohli jít domácí borci do vedení přišla na přelomu 14-15 minuty, kdy Kubeš a Gajovský byli v úniku proti samotnému obránci hostí, ovšem slibná šance brankou neskončila, Gajovskému střela vůbec nesedla a letěla mimo branku. Zdálo se, že domácí mužstvo svým nasazením a aktivitou vyvedlo Ústecké z koncentrace, neboť ti si nevytvořili jakoukoli šanci. Naopak domácí dále využívali nekoncentrovanosti hostující celku. Salfický byl znovu v ohrožení po střele Látala, ten si dobře najel do prostoru mezi kruhy, kam dostal přihrávku, avšak místo toho, aby si puk zpracoval a poté zamířil, rozhodl se pro střelu z první, která letěla mimo hostující svatyni.

Zahajovací třetina oko diváka, ač skončila bezbrankově, musela potěšit. Toho domácího přeci jenom o něco více, neboť Vrchlabští si vytvořili poměrně dost brankových příležitostí, ale přetavit v gól, to nedokázali. Ústí se v první dvacetiminutovce soustředilo spíše na defenzivní stránku hry, Štůralu příliš neohrozilo.

Druhá část začala v pásmu domácího celku a to zejména díky vyloučení, na trestnou lavici putoval Kubeš. S druhou přesilovou hrou v utkání naložil Slovan o něco lépe, než s tou první, ale brankově zůstala nevyužita. Nechybělo však málo a mohlo tomu být jinak. Štůrala se musel co ohánět, aby zlikvidoval tvrdou a dobře mířenou střelu Macháčka z modré. Ústečtí se ve druhé části začali tlačit o něco více do koncovky. V perfektní střelecké pozici se ocitl Zohorna, Štůrala dobře vykryl střelecký úhel, ale touš vyrazil nad sebe, ten se poté snesl na led a chvíli poskakoval úplně volný po brankovišti, naštěstí pro domácí si ho první všiml jeden z Vrchlabských, který ho uklidil do zámezí.

Posléze byli na řadě s brankovou příležitostí domácí. Ta přišla v 8. minutě, když výborně postavený Gengel před brankou dostal přihrávku, ale nepočítal s její tvrdostí, střela mu nesedla a letěla mimo branku. I další gólovka patřila horalům. Na hokejce jí měl opět Gajovský, ten byl v tomto střetnutí velice aktivní a dostával se do dobrých střeleckých příležitostí. V 16. minutě mohl otevřít skóre, ale po pěkné žabce od Roda pálil z hranice levého kruhu jen těsně levé tyčky, poslední šance třetiny tedy také zůstala bez využití.

Hosté vlétli do třetí dvacetiminutovky plní odhodlání otevřít skóre střetnutí, což se také povedlo. Jan Čaloun se celou dobu ochomýtal kolem Štůraly a nakonec se vyplatilo. Velezkušený forward dorazil po střele Skleničky volný kotouč do branky, první branková radost patřila hostům - 0:1. Domácí mohli přispěchat s rychlou odpovědí, ale to by si musel tečovaný puk od Rusnáka najít cestu do branky, letěl však zhruba deset centimetrů vedle pravé tyčky.

V čase 46:39 nabídnul svým faulem hostům přesilovou hru Chaloupka, v té byl Štůrala obsypán střelami ze všech stran. Za zmínku stojí především velmi jedovatý pokus Němečka od modré. Štůrala měl zakrytý výhled, puk uviděl na poslední chvíli a ukázal svojí pohotovost, když bleskurychle zareagoval lapačkou. Ústecký Němeček si mohl dát reparát na střelu asi o deset vteřin později, ale to byl jeho pokus ztečován do sítě. Poté na ledě ležel v nehokejové pozici Krupka, jenž měl problémy s vyraženým dechem, ale byl obklopen spoluhráči, jenž mu pomohli.

Na začátku minuty patnácté se kolem mantinelu a Matějíčka prohnal jako vítr Šaffer, který přízemní bekendovou střelou jen velmi těsně minul levou konstrukci branky, kterou spolehlivě hájí Štůrala. V čase 56:39 svým faulem zkomplikoval Vrchlabským situaci Beck. Ač Ústečtí tuto početní výhodu nevyužili, alespoň ukrojili dvě minuty, domácím tak již na vyrovnání moc času nezbývalo.

49 vteřin před koncem si vrchlabský lodivod Jeřábek vyžádal oddechový čas, ale příliš se svými svěřenci vymyslet nedokázal. Hokejisté z hor se po zbytek času nedokázali usadit v útočném pásmu, brankář Štůrala opustil svou branku až 8 vteřin před koncem, ale to už bylo pozdě.

Vladimír Jeřábek (HC Vrchlabí): I když jsme nastoupili v neúplné sestavě myslím, že jsme byli rovnocenným soupeřem Ústí, které přijelo takřka v plné síle. Hokej to byl perfektní nahoru, dolů. Ve druhé třetině jsme měli šance, bohužel jsme je neproměnili, a tak přišel trest na začátku třetí třetiny, kdy se trefil Jan Čaloun. Máme hráče, kteří dávají 6-8 gólů za sezonu. Nyní nám, ale chybí hráč, který by dával góly a rozhodoval utkání, je potřeba to prolomit. Tomuto utkání by určitě slušela remíza, hráli jsme celý zápas naplno a ke konci zápasu už nebyla síla na vyrovnání, i proto že teď nejsme kompletní.

Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): V letošní sezoně jsme s Vrchlabím sehráli čtyři utkání, které jsou vždy vyrovnané. Dnes opět mužstva skvěle bránila a oba brankáři chytali výborně. Ke konci druhé třetiny jsme měli slabší chvilku, kdy nás soupeř začal přehrávat. Na začátku třetí třetiny jsme se konečně prosadili a zápas jsme už dotáhli do vítězného konce. Byl to dobrý zápas a skvělá příprava na play-off.

(Autor ohlasů: Michal Raim)