Ú s t í n/L. - Žádná lehká procházka nečekala Ústecké Lvy v prvním utkání čtvrtfinálové série s Benátkami nad Jizerou. Vstup do play off však díky výhře 6:1 zvládli. Vedli už po zásahu Marka Hovorky ze 40. vteřiny, ale uklidnění přinesla až druhá třetina, ve které odskočili díky proměněným přesilovkám na dvoubrankový rozdíl. Když přestáli na začátku třetí části oslabení tří proti čytřem, výhru si pohlídali a v závěru ještě navýšili. Série pokračuje druhým zápasem ve čtvrtek 12. února opět na ledě ústecké Zlatopramen arény.
st 11. 2. 2009
HC Benátky nad Jizerou
6:1 1:0, 2:1, 3:0

Branky a nahrávky: 1. Hovorka (Heřman), 25. Špirko (Hovorka, Kříž), 31. Němeček (V. Novák, M. Pšurný), 49. Janků (Čaloun, Klobouček), 56. S. Procházka (Pojkar, Gýna), 60. Čaloun (Macháček) - 27. M. Pabiška (Pavlů, Nevyhoštěný). Rozhodčí: Petružálek, Zubzanda - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 5:9. Využití: 3:0. Diváci: 4320. Střely na branku: 59:18. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Němeček, Macháček, Kříž, Tůma, Klobouček, Zeman, Pojkar, Gýna - Šagát, Mikulík, Sklenička - Hovorka, Špirko, Heřman - Janků, Hanzl, Čaloun - M. Pšurný, V. Novák, S. Procházka.

HC Benátky nad Jizerou: Stejskal - Kolmann, Kajínek, Tondr M., Kolafa, Pavlů, Müller, Hrach - Konečný, Urban, Hruška - Kopic, Skořepa, Weiss - Nevyhoštěný, Bárta, M. Pabiška - Kadeřábek, Kazatel, Tondr L.

Už v 1. minutě Stejskal několikrát dokazoval své kvality, přesto po 41 vteřinách kapituloval, když nestačil na Hovorkův důraz před brankou. Hra se poté trochu uklidnila. Na konci 4. minutě zajel s kotoučem do pásma Čaloun, obkroužil branku, ale Stejskal byl pozorný. V 7. minutě bylo před brankou Benátek hodně horko, když si obrovský tlak vytvořila opět Špirkova řada. V 10. minutě Špirko nabil Hovorkovi a jeho bombu z voleje Stejskal instinktivně vyrazil nad branku. Ve 12. minutě se ke slovu dostali i hosté, žádnou nebezpečnější akci však nevymysleli. Na začátku 14. minuty vypálil projektil od modré Kříž, dorážku však Skleničkovi sebral z hole výborný Stejskal. Vzápětí Heřmana obral o puk Weiss, předložil Skořepovi, ale nebezpečnou šanci zastavil Salfický. S blížícím se koncem první třetiny se hra přelévala ze strany na stranu. Nejprve nepřekonal Stejskala z blízka Hovorka, vzápětí si na druhé straně nepřišel na Salfického Skořepa a šance Špirka skončila faulem. V přesilovce bylo před Stejskalem hodně horko, ale brankář hostí vyšel ze souboje vítězně.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji hosté a domácí zaznamenali už po necelých 2 minutách svého prvního vyloučeného hráče v play off. V oslabení se vyznamenal zejména Salfický, který vyřešil všechny nebezpečné akce soupeře. Ve 24. minutě napřáhl od modré Zeman, kotouč Stejskala přeskočil, ale brankář Benátek ještě puku v cestě do branky stačil zabránit. Brzy nato se ale už domácí mohli radovat. Z těžkého úhlu se trefil slovenský reprezentant ve službách Slovanu Rastislav Špirko - 2:0. Ve 27. minutě však udeřilo znenadání na druhé straně. Po bully v útočném pásmu hostí sklepl Marek Pabiška nenápadné nahození Pavlů za záda Salfického - 2:1. Další radost do domácích řad přinesla přesilovka ve 31. minutě, kdy protlačil kotouč do klece Roman Němeček - 3:1. Ve 36. minutě se hosté dostali do přečíslení, ale vracející se Tůma obětavým zákrokem šanci zneškodnil. V závěru třetiny se hosté nadechli k náporu, který domácí faulem ještě umocnili. Jenže nabídnutou šanci hosté trochu zbytečným držením hole zahodili.

Třetí třetinu načali domácí ve třech proti čtyřem, ale během 40 vteřin se hosté k ničemu nedostali. Ve 43. minutě naskočil do šance z trestné lavice Heřman, ale mezi čtveřicí hráčů soupeře dostal co proto. Poté to z různých pozic na Stejskala zkoušeli Čaloun, Novák a Mikulík, ale brnkář hostí žádnou změnu skóre nedovolil. Ve 49. minutě neudržel Stejskal kotouč, toho se zmocnil Pavel Janků a nebylo pro něj nic snazšího, než ho zamést do branky - 4:1. Vzápětí Macháček čistě vypíchnul kotouč najíždějícímu hráči soupeře. Od 51. minuty hráli domácí čtyřminutovou přesilovku, ale vypadalo to, jakoby se při ní šetřili. Další branky se domácí fanoušci dočkali až v samém závěru 56. minuty. Ještě nedávný kapitán Benátek Stanislav Procházka vystřelil, sám si dojel i pro odražený puk a do odkryté branky přidal pátý zářez domácích hokejistů. Další výbuch radosti ve Zlatopramen aréně přišel 35 vteřin před závěrečnou sirénou. V hloubi obranného pásma vystartoval s kotoučem domácí kapitán Jan Čaloun dal si slalom celým kluzištěm a nekompromisně zavěsil - 6:1.

Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): V první třetině bylo poznat, že jsme dlouho nehráli a jen 14 dní trénovali. Byla tam nerozehranost a utíkaly nám puky. Ve druhé třetině jsme se již dostávali do tempa a do zakončení, což se ve třetí potvrdilo třemi góly. Michal Dragoun, Lukáš Bolf a David Pazourek jsou po zranění a dostávají tréninkové dávky. Ondřej Havlíček se vrátil z reprezentace s vyhozeným ramenem. Rastislav Špirko má naštěstí jen tržnou ránu v ústech, takže zítra bude zase hrát.

Vladimír Čermák (HC Benátky nad Jizerou): Naše mužstvo se nemůže vůbec srovnávat s ústeckým. My máme dva hráče, kteří mají zkušenosti s 1. ligou. Jinak jsou to mladí kluci, kteří skončili v juniorech a nebo hráli 2. národní ligu. Našemu nejstaršímu hráči je 24 let. My jsme od listopadu konsolidovali mužstvo, aby se zachránilo. Tento úkol se nám povedl. To, co teď uhrajeme navíc, je jedině dobře. Prošli jsme přes Chrudim a teď hrajeme proti Ústí. Je to jedině dobře pro kluky, že můžeme uhrát minimálně čtyři kvalitní utkání. Ústí má velmi kvalitní kádr a myslím si, že hraje nejdisciplinovanejší hokej. To bylo i vidět. My jsme hráli devět oslabení, což je skoro jedna třetina, a to je moc. Dostali jsme pak z toho tři góly. Hráči si z toho vezmou ponaučení do dalších zápasů.