T ř e b í č - Výborně vstoupili do kavalifikace o postup do extraligy ústečtí dorostenci, když po dvou zápasech mají na svém kontě plný počet bodů. Zápas v Třebíči začal pro ústecké barvy velmi dobře. Po první třetině vedli ústečtí mladíci už 3:0. Domácí sice stačili ještě vyrovnat, ale po jejich chybě vstřelil Kuchynka vítězný gól. Hokejisty Slovanu ještě čeká zápas v Benátkách nad Jizerou a nakonec rozhodující utkání doma s Třebíčí.
pá 6. 3. 2009, Zimní stadion Města Třebíče - MANN HUMMEL ARÉNA
SK Horácká Slavia Třebíč
3:4 0:3, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 23. Šulc (Dobrovolný, Paták), 24. Šulc (Paták), 50. Kazatel (Šulc, Ivaník) - 8. Faigl (Smetana, Kuchynka), 16. Kuchynka (Novotný), 16. Krupička (Racek), 54. Kuchynka (Harkabus). Rozhodčí: Kubičík - Humpolíček, Pospíšil. Vyloučení: 2:5, navíc Paták (TRE) a Hanzl (UNL) 10 min. [NESP], Smetana (UNL) TS [HÁK]. Využití: 0:1. Diváci: 250. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.

SK Horácká Slavia Třebíč: Dusík - Ivaník, Robotka, Peroutka, Donutil, Krejčí, Dobrovolný, Vyhnalík, Jakič, Paták, Pálka, Kazatel, Šulc, Stromecký, Vlašín, Fusek, Svoboda, Deveri, Salák, Horký, Roupec.

Ústecký Slovan s.r.o.: Bursa - Smetana, Novotný, Faigl, Kuchynka, Harkabus, Burkovec, Pinc, Racek, Keltner, Krupička, Opava, Herna, Topol, Hanzl, Skokan.

Utkání začalo ve velice vysokém tempu. Postupně přebírali otěže zápasu hosté, protože domácí hráči se nedokázali vyrovnat s početnou diváckou kulisou. Na jejich hokejky se vkrádala nervozita. Ústečtí byli na koni a diktovali tempo hry. Ve třetí minutě dostal přihrávku na brankoviště Faigl, ale zakončil nedůrazně. Za dvě minuty pálil z kruhu Opava. V osmé minutě se Lvi ujali vedení. Po zmatcích v obranném pásmu Třebíče vyjel od mantinelu Tomáš Faigl a zavěsil kotouč nad Dusíkovým ramenem do sítě – 0:1.
Až v deváté minutě se dostali k první střele domácí, konkrétně Fusek. Ve 14. minutě ujeli Kuchynka s Faiglem. Pokus druhého jmenovaného skvěle vyrazil Dusík. Třebíč podnikla rychlý protiútok. Deveri se dostal do brejku, provedl blafák, jenže Bursa dokázal udržet puk před brankovou čárou. V 15. minutě byl vyloučen Jakič. Lvi způsobili zmatek před Dusíkem, ve kterém se nejlépe zorientoval Štěpán Kuchynka - 0:2.
Za 38 vteřin bylo s domácími ještě hůř. Dusíkovi vypadl kotouč z náruče po střele Hanzla k tyčce, odkud ho dorazil do prázdné branky Václav Racek - 0:3.
Do konce třetiny se už skóre nezměnilo.

Na začátku druhé třetiny zkoušel štěstí Paták střelou přes obránce. Na začátku 23. minuty znovu střílel přes beka Ondřej Šulc. Kotouč se nějakým způsobem dostal až za brankovou čáru – 1:3.
Tato branka vlila Horácké Slavii čerstvou krev do žil. Za minutu řádila na ledě druhá pětka domácích. Puk dostal na čepel hole Ondřej Šulc a parádně zavěsil do levého horního růžku – 2:3.
Za minutu mohl zvýšit náskok Lvů Faigl, jenže přestřelil. Domácí bušili do ústecké obrany. Hosté se soustředili na dobrou obranu a vyráželi do rychlých brejků. V polovině se dostal sám před Dusíka Skokan, ale domácí brankář jeho kličku vystihl. Ve 35. minutě hráli Třebíčští dlouhou přesilovku pět na tři. Dobrovolný vypálil z voleje od modré, jenže kotouč zazvonil na břevno ústecké branky. V pokračujícím náporu zkoušel štěstí Deveri. Před koncem druhé dvacetiminutovky zakončoval kontr hostů Kuchynka pod břevno. Dusík švihl lapačkou a střelu excelentním semaforem zachytil. Pak vypálil z kruhu Racek, ale i tentokrát skvěle zasáhl strážce domácí svatyně.

Ve třetí periodě hosté bránili ve čtyřech hráčích a čekali na vlastní modré čáře na útoky Třebíče. V jednom z rychlých protiútoků se Faigl prokličkoval až před třebíčskou branku, ale ztroskotal na Dusíkovi. V 50. minutě projel nejlepší hráč domácích Ondřej Šulc celým kluzištěm nepopsatelným způsobem, předložil kotouč Milanu Kazatelovi, jenž nekompromisně napálil puk do sítě – 3:3.
Za minutu fauloval Smetana v jasné šanci Šulce a hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil kapitán Danko Deveri. Rychle se rozjel, kličkou odlákal brankáře Bursu na druhou stranu, jenomže puk se mu zavrtěl na čepeli a branku vůbec netrefil. Domácí chtěli vývoj zápasu otočit. Pálkovu střelu srazili hostující obránci mimo nebezpečí. V 54. minutě se odehrála rozhodující akce zápasu. Štěpán Kuchynka dostal přihrávku, využil prostoru nepokrytého domácím obráncem a překonal Dusíka – 3:4.
Horácká Slavia chtěla v závěru hodně vyrovnat, ale hosté dobře bránili a pohlídali si výhru.

Jiří Merta – HC Ústí nad Labem: „Jeli jsme sem s velkou pokorou, protože víme, že Třebíč je kvalitní soupeř. Náš zdravotní stav teď není dobrý. Máme pět nemocných hráčů a další čtyři kluci nemůžou nastoupit, protože jim chybí starty. Jsme teprve v půlce baráže, vše je otevřené. Jedeme ještě do Benátek a závěrečné kolo hrajeme doma s Třebíčí a tam se to bude lámat. To jsme také našim klukům řekli, že udělali pouze jeden z kroků. Samotný zápas byl pro diváky velmi pěkný, hrálo se nahoru – dolů, i když trenéři z takové hry moc radost nemají. Hodně se útočilo, otvíral se hodně prostor jak třebíčský, tak ústecký a hrálo se málo z obrany. V první třetině jsme vedli 3:0, což soupeř asi nečekal, ale hraje se na góly. My jsme ty góly dali. Škoda, že jsme neodskočili na 4:0, nebo i na 5:0, na což tam šance byli. Zápas se pak mohl hrát v klidu. Poměr sil na ledě byl podle mě naprosto vyrovnaný. Ve druhé třetině měli domácí víc sil, hnali je diváci a my jsme měli dost vyloučených, hráli jsme v oslabení pět na tři a tam nás Třebíč dostala pod tlak. V té fázi zápasu nás podržel gólman. Rozhodčí dnes pískali velmi korektně.“

Luboš Sláma – SK Horácká Slavia Třebíč: „Do začátku zápasu jsme vstoupili špatně. Vůbec jsme nějak nemohli bruslit a soupeř nás přehrával, dal nám v první třetině tři góly. V kabině jsme si to pak vyříkali a kluci pak zabrali. Ve druhé třetině jsme byli jednoznačně lepší, ale dali jsme jen dva góly, což si myslím, že rozhodlo. Druhá třetina vyšla výborně naší druhé pětce. Ve třetí třetině jsme dokázali vyrovnat na 3:3, ale další gól jsme už nedali. Chtěli jsme rozhodnout, říkali jsme si, že by se prodlužovalo a tak jsme chtěli dát gól, dokud jsme byli rozjetí. Bohužel jsme dostali špatný gól po chybě našeho obránce, který odjel s hráčem a druhého nechal dojet před bránu. Chybu ale udělala celá pětka v tom, že neuhlídala dojíždějícího hráče. Za druhou a třetí třetinu jsme hráčům poděkovali, protože s mužstvem Ústí odehráli dobrý výsledek. Myslím ale, že jsme dnes měli na to, je porazit. Bohužel nám vůbec nevyšla první třetina a tím jsme si prohráli celý zápas. Do druhé třetiny jsme chtěli jít ofenzivně, hráli jsme doma, přišlo hodně diváků. Na konci první třetiny jsme chtěli už hodně bránit a jen uhrát co nejlepší výsledek. Dali jsme ale gól a kluci se chytli, nastartovali se a pak už to šlo. Zápasy byl dnes hodně o psychice, kluci před tolika diváky ještě nehráli a já bych chtěl divákům poděkovat za to, že přišli. Kluci ale v první třetině, když šli z ledu, tak pořád koukali do hlediště, hledali rodiče a přátele, babičky a dědečky. To nám v první třetině uškodilo, ve zbytku zápasu nám pak diváci moc pomohli, hnali nás dopředu. Chvíli trvalo, než si na tolik diváků kluci zvykli. Určitě tolik diváků pro ně bylo překvapení.“