Ú s t í n/L. - Třetí finálový zápas se přestěhoval do brněnské haly Rondo. Do utkání vstoupili lépe domácí, když po necelých dvou minutách skóroval Liščák. Do konce třetiny dokázala Kometa odskočit na rozdíl dvou branek, když se prosadil Kostourek. Druhé dějství bylo plné zvratů – nejdříve Brněnští svůj náskok navýšili, poté dokázal za Ústí snížit Sklenička, ale následně vstřelil za Brno již čtvrtý gól Lhotský. V závěrečné třetině se brněnští hokejisté prosadili popáté. Na tento stav již Ústečtí nedokázali odpovědět.
po 16. 3. 2009
HC Kometa Brno
5:1 2:0, 2:1, 1:0

Branky a nahrávky: 2. Liščák (Klimt), 19. Kostourek (Zubíček), 22. Kempný, 36. Lhotský, 50. Sedlák (Liščák, Lhotský) - 33. Sklenička (Němeček). Rozhodčí: Fraňo, Souček - Padevět, Prchal. Vyloučení: 5:7, Využití: 1:0. Diváci: 7200. Střely na branku: 25:23. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.

HC Kometa Brno: Hylák - Zubíček, Koma, Kántor, Lhotský, Křetínský, Kempný, David, Morava - Polodna, Kostourek, Haluza - Brabenec, Pucher, Korhoň - Vondráček, Barus, Dlouhý - Sedlák, Liščák, Klimt

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický (32. Orct) - Kříž, Macháček, Klobouček, Zeman, Němeček, Pojkar, Kubát, Tůma - Procházka, Špirko, Hovorka - Heřman, Pazourek, Janků - Dragoun, Mikulík, Sklenička - Havlíček, Hanzl, Šaffer

Kometa šla do zápasu s jasným cílem – napodobit rychlý nástup Lvů z prvních zápasů a dostat se do vedení. Hlavně díky aktivitě formace Sedlák – Liščák – Klimt se to i podařilo, toto trio totiž sevřelo Lvy, zasypalo je střelami a po poslední ráně Liščáka zastavila puk až síťka – ve druhé minutě 1:0. Své vedení mohli domácí navýšit o pár minut později, když hráli dvojnásobnou přesilovku. Na Salfického letělo několik nebezpečných pokusů, „showman“ ze Severu Čech však všechny lapil. Ve dvanácté minutě si smlsnul i na střelách Klimta a Sedláka, kteří se prosadili po dalším závaru Liščákovy formace. Skoro se zdálo, že Klimt s Liščákem mají opravdu hodně silnou motivaci, protože při každém střídání byli hodně nebezpeční. Ústí zvedlo hlavu až v závěru třetiny, ovšem stálo to za to. Nejprve neuspěl Heřman, pak střelu Janků po přečíslení vyrazil Hylák, který zpacifikoval i následné dorážky. Trest za tuto neproduktivitu si přichystal Kostourek, který vzápětí objel branku a doslova propasíroval puk za Salfického – 2:0. Ještě před sirénou mohl odpovědět agilní Heřman, ale Hylák si za svým rozhodnutím v této třetině neinkasovat stál pevně a jeho bekhend nepropustil. První třetinu tak vyhráli domácí poměrem 2:0 a bylo na Slovanu, aby tvořil.

Domácí ale ústeckým plánům vystavili ráznou stopku i v úvodu druhé části. Ukázalo se, že Brnu poprvé ve finálové sérii přeje i štěstí, kotouč se totiž od hrazení odrazil přesně na hůl Michala Kempného a ten svou první finálovou trefou zvýšil na 3:0. Místo hokeje se pak hráči obou týmů spíše kočkovali, za vzájemnou potyčku byli dokonce potrestáni Korhoň s Mikulíkem. Po dalším faulu Komety čekala na Lvy první přesilovka, hned v ideálním poměru čtyři na tři, ovšem Hylák odolal. V polovině zápasu si hosté vyzkoušeli dokonce výhodu dvojnásobnou, několikrát rozestavili artilerii před domácím gólmanem, ovšem těžké projektily z jejich holí si cestu do sítě nenašly. I tak ale Hylák kapituloval. Nevyzráli na něj kanonýři z jasných pozic, ale zaskočil jej Sklenička ze středního pásma – 3:1. Ústí následně ožilo a dusilo Kometu, aktivní byl zejména Dragoun, ovšem domácí gólman se po první brance zatvrdil a další kotouč za svá záda nepustil. Naopak, po ojedinělé akci Brna se trefil Lhotský, jehož dobře schovaný pokus skončil za zády Orcta. Ten vystřídal v průběhu třetiny Salfického, ale ani on dlouho čisté konto neudržel. Za stavu 4:1 se šlo i do kabin, nezměnila jej ani řada vyloučení v závěru třetiny.

V poslední části se utkání místy spíše dohrávalo, jen občas se některý z týmů vzchopil k vyšší útočné aktivitě. Z ní však rezultovala již jen jediná branka. V přesilovce se prosadil tvrdou a přesnou ranou Sedlák, který tak definitivně rozhodl o klidném konci duelu a výhře Brna. V závěru se samozřejmě ještě hrál hokej, ovšem žádná další rána již nikterak nebezpečná nebyla a ani v přesilovkách již oba sokové příliš nehrozili. Po dvou prohrách tak Kometa doma zabrala a snížila stav série na 1:2.

Viktor Lukeš (Kometa Brno): "Na první finálové utkání doma jsme byli pořádně nabuzení. Před vyprodanou halou se nám hraje velmi dobře. Hodně nám pomohl rychlý úvodní gól. Hráli jsme pohledný kombinační hokej a důležité bylo, že jsme se prosadili i střelecky. Oproti prvním dvěma utkáním v Ústí nad Labem jsme mnohem častěji stříleli. Za stavu 3:0 jsme polevili, rychle nás ale probrala inkasovaná branka. Po ní jsme opět zvýšili úsilí a soupeři neumožnili korigovat výsledek."

Jan Votruba (Ústí nad Labem): "Z výkonu Komety bylo patrné, jak moc chtěla vyhrát. My jsme nastoupili k zápasu s přílišným sebeuspokojením. Jako by si hráči mysleli, že je Kometa po dvou prohrách v Ústí už na kolenou. Probudili jsme se až za stavu 1:3. To už ale bylo na případný zvrat pozdě. Nelíbilo se mi, že brněnští hráči hodně často padali a přifilmovávali fauly. Rozhodčí tuto taktiku neprohlédli a my jsem byli zbytečně vylučováni. Nechci si stěžovat, neboť tyto momenty neovlivnily výsledek. Ale kazí výsledný dojem z hokeje."