P r a h a - O svátečním pondělí na sebe narazili dva týmy z opačného pólu tabulky, dělily je však pouze 4 body. Před tímto zápasem osmá Sparta hostila druhé Ústí nad Labem. Hosté se v první třetině dostali do vedení, Sparta zapnula ve druhé části a po chybách modrožlutých zápas třemi brankami otočila. V poslední části padly ještě tři branky, dvě do hostující klece a jedna do domácí. Sparta si tak připsala cenné tři body, hlavně díky výbornému výkonu brankáře Novotného.
po 28. 9. 2009, Tesla Arena
HC Sparta Praha
5:2 0:1, 3:0, 2:1

Branky a nahrávky: 23. Sovík (Drvota), 32. Žálčík, 36. Kafka (Vošmik, Morkes), 52. Hanták (Vošmik, Husák), 60. Merta - 12. Havlíček (Holomek, Humpolíček), 57. Žák (Šaršok, Hanzl). Rozhodčí: Lacina - Beneš, Šlota. Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 109. Střely na branku: 30:43. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.

HC Sparta Praha: Novotný - Kořínek, Veselý, Pohl, Drvota, Žovinec, Husák (A), Zacpálek - Žálčík, Merta, Půna - Kafka, Morkes (C), Luňák - Sovík, Hanták, Forman (A) - Kučera, Dvořáček.

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek - Drahorád, Humpolíček, Zákoutský, Grin, Holomek, Šulc, Brož (A) - Šaršok, Hanzl (C), Žák - Vávra, Hošek, Mach - Janíček, Šrámek, Havlíček - Kentoš, Bříza, Místecký.

Sparta si v počátku utkání vytvořila slušný tlak, ale kýžená branka nepřišla. Nejdříve nestihl prostrčit puk za Petráskova záda domácí Merta, když se šikovně obtočil okolo branky. V 7. minutě ujížděli Půna s Žálčíkem na jediného obránce Lvů, ten situaci dobře odhadl a střelu Půny zablokoval. Nejaktivnější hráč hostí Havlíček o sobě dal znát na začátku 10. minuty, když štiplavou ránu namířil do Novotného ramene. O dvě minuty později už se mohl Ondřej Havlíček radovat z branky. Při hře čtyř proti čtyřem se prosadil ranou nad Novotného beton po rychlé kombinaci. Domácímu výběru se podařilo záhy vyrovnat, ale hlavní rozhodčí branku neuznal kvůli vysoké holi. Poté se hosté domácím vyrovnali v aktivitě a zápas e odehrával spíše ve středním pásmu. Do konce první třetiny si ani jeden z týmů žádnou výraznější šanci nevytvořil.

I druhou třetinu začali domácí velmi aktivně a díky lepšímu pohybu si vynutili faul hostujícího Šulce. Ten si na trestné lavici dlouho nepobyl. Obránce Sparty Drvota předal puk Robertu Sovíkovi, který ranou mezi brankářovy betony vyrovnal stav utkání. Za hosty mohl odpovědět kapitán Hanzl, ale vylámal si zuby na brankáři Novotném. Povedenou akcí se prezentoval Petr Kafka, když stahovačkou udělal z obránce statistu, ale Petrásek v brance Lvů se činil a udržel nerozhodný stav. Těsně po polovině utkání bylo vše jinak Sparťan Lukáš Žálčík si vzal puk, prosmýkl se mezi dvěma obránci, vykoupal brankáře blafákem a zakončil do odkryté branky. O pár chvil později se naskytla Ústeckým Lvům velká šance na vyrovnání. Dva sparťané putovali během pár sekund za katr a hosté měli velmi dlouhou přesilovku pět na tři. Hostům se tato výhoda nedařila a Sparta se ubránila bez větších problémů. Proto přišel trest, v 36. minutě si najel Petr Kafka na přihrávku Luňáka a vymetl pavučinu v Petráskově brance. Sparta tak v druhé třetině k dobrému výkonu přidala branky a vedla 3:1.

Do závěrečné třetiny vstoupili aktivně hosté, kteří chtěli smazat dvoubrankové manko. Všechny jejich šance zachytávala pozorná obrana nebo brankář Novotný. Díky zlepšenému pohybu si hosté vynutili dva fauly sparťanů v krátké době a měli další přesilovku pěti proti třem. V té se Lvům dařilo o poznání lépe, jenže to by Sparta nesměla mít v brance Filipa Novotného. Na něm si postupně v dobrých šancích ztroskotali Holomek, Humpolíček i Žák a Havlíček. Domácí se ubránili a jali se dál bránit své vedení. Pozornost hostujícího brankáře vyzkoušel v ojedinělé šanci aktivní Kafka. Na počátku závěrečné desetiminutovky rozhodčí vyloučil dva hráče Ústí v ten samým moment a Sparta měla celé dvě minuty dvojnásobnou převahu. Domácí se po dvaceti sekundách prosadili. Luňák poslal do úniku Filipa Hantáka, který se tváří v tvář Petráskovi nemýlil. Hra se díky výraznému vedení Sparty ustálila v podobě domácí obrany a hostující snahy se zápasem něco udělat. Což se hostům podařilo v přesilové hře, když se prosadil Martin Žák. Vstřelená branka hosty nakopla a ti se hned hnali do útoku, při kterém odvolali brankáře. Což nakonec vedlo k brance, kterou za domácí vstřelil David Merta a uzavřel tak učet svátečního zápasu.

Jiří Kročák (trenér HC Sparta Praha): „Dnes jsme odehráli těžké utkání se soupeřem, který přijel v kvalitní sestavě. Měl za sebou skvělé výsledky. Měli jsme den volna, proto jsme mohli potrénovat a dobře se na ně připravit. Hráči plnili naše pokyny do puntíku a díky nasazení a bojovnosti dovedli utkání do vítězného konce. Pokyny do druhé třetiny byly jasné, aby hráči vše směřovali do prostoru branky a hlavně s důrazem. To se nám povedlo a ty branky jsme vstřelili.“

Karel Chládek (trenér HC Slovan Ústečtí Lvi): „Narazila na sebe přibližně stejně kvalitní mužstva. Zápas se musel líbit. Sparta dominovala v osobních soubojích a hlavně byla střelecky produktivnější než my. Brankář Novotný byl jejím nejlepším hráčem. My jsme ve druhé třetině výrazně polevili a domácí se tak dostali do tlaku. Dali branky, na které jsme nedokázali odpovědět ani přes naše zlepšení ve třetí části. Tam je hodně podržel brankář Novotný a už jsme neměli síly na obrat v utkání.“