Ú s t í n/L. - Už od semifinále se Lvům na ledě soupeře příliš nedaří. V Hradci byli dvakrát poraženi, jednou těsně a podruhé velmi tvrdě. Stejně tomu bylo i ve finálové sérii v soubojích s Chomutovem. Zatímco ve třetím finálovém měření sil podlehli až v prodloužení, v tom čtvrtém bylo o vítězství Chomutova rozhodnuto prakticky už ve druhé třetině. Piráti si svou svatyni pohlídali a nedovolili Lvům, aby ji vůbec ohrozili. Na konci druhé třetiny vedli už 5:1. Velkou zásluhu na těchto pěti gólech měl Zdeněk Skořepa, jemuž se podařilo vstřelit dva góly. Třetí třetina přinesla pro Slovan pouze kosmetickou úpravu skóre. O dva góly hostů se zase pro změnu postarali Roman a Michal Pšurní. Série je tak opět na začátku a je jisté, že se ještě jednou bude hrát jak v Ústí, tak i v Chomutově. Není divu. Souboje těchto dvou týmů jsou vždy velmi vyrovnané a i před třemi lety se rozhodovalo až v posledním sedmém duelu.
ne 28. 3. 2010
Piráti Chomutov
5:2 2:1, 3:0, 0:1

Branky a nahrávky: 13. Bombic (Pulpán, Hruška), 15. Brňák (Jíra), 26. Kraft (Pulpán, Hruška), 33. Skořepa (Procházka), 40. Skořepa (Kraft, Grof) - 15. Pšurný R. (Pšurný M., Mikulík), 53. Pšurný M. (Mikulík, Pšurný R.). Rozhodčí: Jeřábek, Jílek - Prchal, Padevět . Vyloučení: 7:8, navíc Mikulík (UNL) 10 min. ZHK. Využití: 4:0. Diváci: 5126. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.

Piráti Chomutov: Hanuljak – Bombic, Pulpán, Grof, Hájek, Všetečka, Trefný, Tribuncovs, Brňák – Hruška, Kraft, Duda – Procházka, Trochta, Skořepa – Eiselt, Domin, Polanský - Jíra, Mikšovic, Hašek

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný, Gureň, Gureň, Sklenička – Janků, Alinč, Pazourek, Hovorka, Pajič, Heinisch, Pšurný M., Šagát, Dragoun, Mikulík, Hanzl, R. Pšurný.

Do branky hostujícího Slovanu naskočil poprvé v celé finálové sérii Zdeněk Orct a od prvních minut čelil spršce střel, kterými ho hráči domácího Chomutova zasypali. Úvodní nápor domácích nezbrzdilo ani oslabení, ve kterém naopak ujel Jíra a o chvíli později dvakr8t prov2tral Orctovz betony Duda. Ve 13. minutě navíc fauloval hostující Gýna Stanislava Mikšovice, a protože se v jeho obličeji objevil krvavý šrám, odměnil rozhodčí Gýnovo počínání 4 minutovým trestem. Nabídnutou dlouhou přesilovku domácí využili už po necelé minutě, když po přihrávce Pulpána Bombic od modré přesně trefil růžek Orctovy branky. O další minutu později zvyšoval na 2:0 další obránce, tentokrát Brňák. Z dvoubrankového vedení se ale domácí radovali jen 43 vteřin. 4. ústecká lajna rozebrala chomutovskou obranu jako slavnou stavebnici Lego a Roman Pšurný po přihrávce Michala Pšurného zakončoval do úplně odkryté domácí branky - 2:1. Slovan sice od 15. minuty domácí beky celkem slušně točil, ale svou snahu už brankově vyjádřit nedokázal.

Úvod druhé dvacetiminutovky byl ve znamení dvou dvojnásobných přesilovek Slovanu, které v konečném součtu trvaly déle než 3 minuty. Ani jednu, i přes šance Michala Pšurného, Romana Pšurného a Alinče, ale Slovan nevyužil a byl to naopak Chomutov, který si mezitím mohl do statistik připsat další využitou přesilovku - ve 26. minutě vystřelil od modré Pulpán, Orct střelu jen vyrazil před sebe a MIlan Procházka měl s doklepáváním puku za jeho záda jen minimum práce. Skóre se znovu měnilo ve 33. minutě, kdy po střele z velkého úhlu zvyšoval už na 4:1 pro bílomodré barvy domácí kapitán Skořepa, který navíc v závěru třetiny ještě gólově využil i chomutovskou přesilovku 5 na 3. Ústí si cestu za možným vyrovnáním navíc ve druhé polovině druhé třetiny komplikovalo častým (a často i zbytečným) vylučováním.

Slovan se sice chtěl vrátit di zápasu a pokusit se o zvrat, ale veškeré šance hostujících hráčů končily buď na holích domácích obránců, nebo v náruči gólmana Hanuljaka. Naopak Chomutov už se nikam nehnal, 4 brankový náskok si hlídal, hráči se nikam netlačili a Orcta ostřelovali už spíše jen z brejků. Nakonec se Slovanu podařilo alespoň snížit, když opět úřadovala 4. útočná řada. Tentokrát byl ale přesným střelcem Michal Pšurný. Další zdramatizování zápasu už ale domácí nedovolili a po výhře 5:2 se finálová série vrací za stavu 2:2 zpátky do krajského města.

Radim Rulík (KLH Chomutov): Dnešní zápas nám vyšel parádně – tak jsme si to přáli. Myslím, že jsme dneska vyhráli zaslouženě, protože jsme dokázali využít přesilovky a dvakrát jsme ubránili dvojnásobné oslabení. To bylo klíčové, podle mého názoru se lámal právě ve druhé třetině.

Petr Rosol (HC Slovan Ústečtí Lvi): Chomutov byl prostě dneska lepší a proto vyhrál. Když neproměníte dvě dvojnásobné přesilovky, tak jste trochu nervózní, ale tak zkušeným hráčům, co tady máme, by se to stávat nemělo. Je jasný, že nejde dát branka z každé přesilovky – ale musí tam být pohyb, střela, musíte trefit branku a to tam dneska chybělo.