Most - Svěřenci Jaromíra Šindela, Jiřího Mičky a Tomáše Mareše v severočeském derby navázali na zlepšené výkony ze závěru kalendářního roku 2012, když si z mosteckého zimního stadionu odváží tři body po vítězství 4:2. Domácím s ústeckým odchovancem Martinem Volkem v brance na zvrat utkání nepomohl time-out ani závěrečná power-play šest proti čtyřem. Dva kanadské body (1+1) zaznamenal proti svým útočník Marek Čurilla, jenž v současnosti obléká dres Mostu.
čt 3. 1. 2013, Zimní stadion Most
MOSTEČTÍ LVI
2:4 0:2, 1:2, 1:0

Branky a nahrávky: 25. Čurilla (Kotrla, Kuběna), 48. Gengel (M. Rohan, Čurilla) - 4. Holomek (Matai), 9. Čermák (Brož, Sýkora), 34. Kovář (Sýkora, Pavlík), 35. Handlovský (Rod, Matai). Rozhodčí: Zubzanda - Gerát, Belko. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 512. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.

MOSTEČTÍ LVI: Volke - Parýzek, Pavlů, Hora, M. Rohan, Hranáč, Tomeček, Čechura, Kabeláč - Nedrda, J. Divíšek, Martin Frolík - T. Rohan, Vrtek, Gengel - Kuběna, Čurilla, Vaněk - Nevyhoštěný, Kotrla, Skvortsov

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek - L. Poživil, Holomek, Vl. Brož, P. Hořava, F. Pavlík, Špelda, Grin, K. Černý - R. Kovář, Lapšanský, Ludvík - M. Čermák, T. Sýkora, Sklenička - P. Přeučil, V. Meidl, Daniel Boháč - Matai, Rod, Handlovský

Do utkání vstoupili lépe Ústečtí Lvi. Už za jedenáct sekund měl ve statistikách zásahů Martin Volke dvě čárky, když si dokázal poradit se střeleckými pokusy Robina Kováře i Davida Ludvíka. Ve druhé minutě byl za sekání odkázán na trestnou lavici Jan Hranáč. Obránce domácích v boxu trestoměřičů celé dvě minuty nestrávil, neboť se na začátku čtvrté minuty ujala jedovka ONDŘEJE HOLOMKA od útočné modré čáry - 0:1. Most se v úvodu zápasu prezentoval defenzivní hrou, Michael Petrásek si na první zákrok musel počkat až na závěr šesté minuty. O dvě minuty později nabídl Tomáš Čechura za nedovolené bránění Ústí nad Labem druhou početní výhodu. Nedisciplinovanost zelenobílých potrestal již po dvaadvaceti vteřinách MILOSLAV ČERMÁK, jenž tečoval mezi betony Martina Volkeho střelu Vladimíra Brože od hranice útočné třetiny - 0:2.

Ve dvanácté minutě mohl navýšit vedení hostů shodou okolností bývalý hráč Mostu Petr Přeučil, který v samostatné akci branku přestřelil. Krátce poté měli Lvi možnost dalších dvou přesilovek, když se za katr postupně dostali Jan Divíšek a Jan Hranáč. Na rozdíl od předchozích dvou přesilových her Slovanu tentokrát Mostečtí tlaku v obou oslabeních odolali. S jedním hráčem v poli navíc si mohl v závěru úvodního dějství zahrát i Most po vyloučení Zbyňka Skleničky. V tutové šanci ale Vladislavu Vrtkovi přeskočil kotouč hokejku, a tak po dvaceti minutách odcházeli do kabin šťastnější žlutomodří.

Ve druhé části navázali domácí na výkon ze závěru první periody, Ústečtí ale dobře bránili. Ve 24. minutě inkasoval menší trest za hákování Jakub Matai, který Mostu nabídl druhou početní převahu v utkání. Přesilovku se podařilo Mosteckým za necelou minutu a čtvrt využít, když Jindřich Kotrla nalezl u tyče nikým nepokrytého MARKA ČURILLU, pro kterého nebyl problém uklidit touš do odkryté části branky - 1:2. Svěřence Kamila Kašťáka gól velmi nabudil, s osmadvacátou minutou si po zákroku Zbyňka Skleničky proti pravidlům mohli dopřát třetí přesilovou hru. Žádnou větší brankovou příležitost domácí nepřipravili.

Naopak za pět minut se v brejkové situaci octl Miloslav Čermák, jenž si vylámal zuby na maskovaném muži Mostu. Za půl minuty byl ale už Martin Volke překonán. ROBIN KOVÁŘ prostrčil puk po přihrávce od Tomáše Sýkory mezi betony bezmocného gólmana domácích - 1:3. Časomíra odkrojila z herního času sedmdesát čtyři sekundy a Slovan mohl oslavovat čtvrtý zásah. K odražené střele Tomáše Roda z prostoru mezi kruhy se nejrychleji dostal LUKÁŠ HANDLOVSKÝ, který neváhal a svou čepelí poslal puk za brankovou čáru - 1:4. Potřetí v derby navštívil trestnou lavici Zbyněk Sklenička ve 36. minutě, zaskočení hokejisté Mostu ale odpovědět na dva rychlé góly, které padly do jejich sítě, nedokázali, a tak stav 1:4 na ukazateli skóre do druhé přestávky vydržel.

Na začátku poslední dvacetiminutovky si navzdory počínání Dominika Vaňka proti regulím zahráli přesilovou hru opět Ústečtí Lvi. Celku Jaromíra Šindela se v této přesilovce nedařilo, krátce po jejím skončení nabídl Miloslav Čermák početní výhodu Mostu. Oslabení Ústí nad Labem ubránilo, domácí se dokázali prosadit krátce po přesilové hře. Martin Rohan adresoval touš volnému LADISLAVU GENGELOVI, který nedal Michaelu Petráskovi šanci - 2:4. Mostečtí se snížením ožili, ale obrana Slovanu se měla na pozoru. V 53. minutě oslabil svůj tým na dvě minuty Martin Frolík, Ústí nad Labem nebezpečné nebylo a v poklidu hlídalo svůj náskok.

Za tři minuty trefil Kotrla pouze rameno hostujícího brankáře, o další minutu později v poslední chvíli zablokoval Vrtkovu dorážku Hořava. Velkou příležitost ke zdramatizování zápasu poskytl hráčům Mostu Lukáš Handlovský, který obdržel od hlavního rozhodčího Tomáše Zubzandy menší trest za hákování devadesát tři vteřiny před koncem řádné hrací doby. Domácí si vyžádali oddechový čas a do přesilové hry vstoupili s šesti hráči v poli. Petráskova lapačka dokázala v posledních sekundách dvakrát vychytat Marka Čurillu, a tak tři body odváží z mosteckého zimního stadionu Ústečtí Lvi.

V dalším kole čeká na Ústí nad Labem další severočeské derby, ve kterém změří ve Zlatopramen Areně síly se Stadionem Litoměřice, Most zajíždí na led druhé Olomouce.

Kamil Kašťák (HC Most): "Začali jsme bojácně, nevyvíjelo se to pro nás dobře. Dostali jsme dva góly z přesilovek. Od druhé třetiny jsme se ale zlepšili, snížili jsme. Poté jsme byli dobrých deset minut lepším týmem, jenže jsme neproměnili šance. Soupeř nám potom znovu odskočil. V poslední třetině jsme se snažili ještě něco s výsledkem udělat, ale Ústí nad Labem je silný soupeř, výsledek si dokázal pohlídat, i když jsme to v koncovce ještě trochu zdramatizovali, dostali jsme se i k power-play. Od druhé třetiny jsme předvedli zlepšený výkon."

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Do utkání jsme vstoupili velice aktivně a hned v prvních dvou střídáních jsme si dokázali vytvořit dvě šance. Měli jsme hlavně dobrý pohyb, z čehož pramenily fauly domácích, které jsme dvakrát během deseti minut potrestali. Do konce třetiny jsme si vytvořili minimálně další čtyři vyložené šance, ale vynikající Martin Volke nám již skórovat nedovolil. Druhou třetinu jsme začali velmi vlažně a nechali hrát domácí, kteří toho ihned využili a snížili na 1:2. V této části utkání byl Most lepším mužstvem, ale nám rovněž zachytal velmi dobře Michael Petrásek. Na nohy nás postavil až výstavní gól Robina Kováře a následná dorážka Lukáše Handlovského. Do třetí části jsme šli s tím, že musíme hrát bez faulů, ale byli jsme přesto v krátké době dvakrát vyloučeni a domácím se podařilo snížit při signalizované výhodě. Po této brance jsme hru již kontrolovali a dovedli zápas do vítězného konce. Připsali jsme si do tabulky další důležité tři body, které musíme potvrdit v sobotu v derby s Litoměřicemi. Velký dík patří našim fanouškům, kteří nám vytvořili téměř domácí prostředí."