Ústí nad Labem - V bitvě 38. kola I. hokejové ligy ČR uspěli v domácím prostředí hokejisté Slovanu proti Stadionu Litoměřice. O dva přesné zásahy se zasloužil v severočeském derby Lukáš Handlovský, druhé čisté konto v seniorském celku Lvů letos vychytal Michael Petrásek (jeden shut-out má Michael Petrásek v aktuálním ročníku také v juniorech). Opět se potvrdilo pravidlo, že ten, kdo nevyužije přesilovou hru pět na tři, nezaslouží si vyhrát. Hosté nedokázali v součtu využít sto osmdesát dlouhou dvojnásobnou početní výhodu.
so 5. 1. 2013, Zlatopramen Arena
HC Stadion Litoměřice
4:0 0:0, 1:0, 3:0

Branky a nahrávky: 31. Handlovský, 42. Čermák (Brož), 44. Handlovský (Daniel Boháč), 52. Špelda (Daniel Boháč, Meidl). Rozhodčí: Škrobák - Zavřel, Špůr. Delegát: Fedoročko. Vyloučení: 8:7, navíc Kloz 10 min. OT [NARZ], Rudovský (oba LTM) 10 min. OT [NESP]. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 3 120. Střely na branku: 32:22 (8:7, 8:7, 16:8). Průběh utkání: 4:0. Zakázaná uvolnění: 0:2. Ofsajdy: 6:2. Vyhraná vhazování: 29:32 (10:9, 10:13, 9:10).

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek - L. Poživil, Holomek, Vl. Brož, P. Hořava, do 40. Vobořil, do 40. K. Černý, F. Pavlík, Špelda - R. Kovář, Lapšanský, Ludvík - M. Čermák, P. Přeučil, Sklenička - do 40. Hess, V. Meidl, Daniel Boháč - Matai, Rod, Handlovský

HC Stadion Litoměřice: Melicherčík - Martinka, J. Evan, O. Kříž, Husák, Drábek, Žovinec, D. Sobotka, Malý - Rudovský, J. Kloz, M. Novák - Simon, L. Luňák, Antončík - Gerhát, Jaroslav Hašek, Šinágl - Kafan, Slížek, M. Tvrzník

Po úvodním vhazování se jako první zmocnili puku Litoměřičtí. Ti se také dostali jako první do obrovské šance, ve které se octl Novák, který ale domácího gólmana nepřekvapil. Hosté měli prvenství i ve vyloučení. Lvi tak měli po necelých dvou minutách hry početní výhodu. Domácím se však nedařilo udržet se v útočném pásmu, a tak Melicherčíka nijak výrazně neohrožovali. Ústí bylo po přesilové hře pod tlakem a hosté jasně přehrávali žlutomodrý celek. Jejich šance vstřelit branku se ještě zvýšili, když za katr usedli hned dva hokejisté Slovanu. Litoměřice ovšem přesilovku 5 na 3 nedokázaly zužitkovat, a tak byl stav stále nerozhodný. Ve dvanácté minutě ujel Ústeckým Kloz. Toho ale stíhal jeden ze žlutomodrých obránců a Klozovi se tak zakončovalo jen těžko. Následovala další přesilovka domácích, v níž se jim dařilo o dost více než v té předchozí, jenže na brankáře Litoměřic nevyzráli. Největší příležitost měl Špelda, který vyslal od modré dělovku – ta ale trefila pouze konstrukci branky. Další, kdo mohl ovlivnit stav utkání, byl Hess. Ústecký útočník dostal dlouhý pas a po levé straně mantinelu uháněl sám na Melicherčíka. Ten byl však připraven.

První minuty druhého dějství byla hra poměrně zmatená. Pak byl vyloučen jeden z hráčů Litoměřic. Početní výhodu se snažil využít například Kovář, který zkusil poměrně nebezpečnou střelou překonat strážce litoměřické klece. Po oslabení se hosté vrhli rovnou do útoku, když Rudovský uháněl na Petráska. Domácí gólman ale vytáhl perfektní zákrok, jímž zmařil akci svého protihráče. Poté se do obrovské příležitosti dostal na druhé straně Čermák, který navzdory tomu, že byl blokován obranou hostí, proplul až před Melicherčíka. Ten mu ale překazil úmysly svým betonem, jímž vytěsnil puk z brankoviště. V polovině utkání měly Litoměřice k dispozici početní výhodu. V té ale překvapili ústečtí hokejisté. Sám na bránu se totiž řítil LUKÁŠ HANDLOVSKÝ, jenž zamíchal pukem před litoměřickým brankářem a pohodlně zakončil – 1:0. Navýšit stav mohl později i Přeučil, který ovšem ani bekhendem ani forhendem neprostřelil Melicherčíka. Pár minut před koncem druhé části šli žlutomodří do tří na minutu a čtyřicet vteřin, ale tuto výhodu nedokázali hosté zužitkovat.

V úvodu třetí periody využilo Ústí přesilovku, v níž skóroval MILOSLAV ČERMÁK a stav byl náhle 2:0. A o dvě minuty později Slovan pokračoval. Po vyhraném buly poslal Boháč kotouč na LUKÁŠE HANDLOVSKÉHO, který z mezikruží propálil Melicherčíka – 3:0. Slovan hrál poté dvě minuty v oslabení, ale stav to nikterak nezměnilo, neboť žlutomodrá obrana byla jako skála. I o chvíli později putoval jeden z ústeckých hráčů k časoměřičům, jenže to pro domácí byla nejspíš zase výhoda, protože dokázali ve vlastním oslabení znovu vsítit branku. Dva na jednoho ujížděl Boháč se Špeldou. První jmenovaný přihrál žabkou právě LUKÁŠI ŠPELDOVI, který se nemýlil – 4:0. Chvilku potom došlo ještě k menší potyčce mezi Rudovským a Skleničkou, přičemž litoměřický útočník vyfasoval ke dvěma minutám i dalších deset za nesportovní chování. V utkání se už v posledních vteřinách nic zajímavého neudálo, a tak domácí zvítězili a brali tři body.

Jiří Mička (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Litoměřice nás v úvodních deseti minutách zaskočily, chodily po nás a byly silné na kotouči v našem pásmu. Zbylých padesát minut jsme se prezentovali zlepšeným výkonem. Dva góly v oslabení jsme vstřelili po chybách Litoměřic, které nám nabídly šance. V dalším utkání hostíme Medvědy z Berouna. Beroun je mužstvo, které nás naposledy, polovinu zápasu potrápilo a hrálo velice dobře. Budeme muset hrát aktivně, utkání jsou aktuálně nahuštěná, hrajeme každý druhý den. Snažili jsme se z tohoto důvodu síly v zápase s Litoměřicemi rozložit na co nejvíce hráčů. Čeká nás těžký duel, v neděli musíme zregenerovat a na zápas se připravit. Doufám, že jako na Litoměřice dorazí fanoušci v hojném počtu a že nám pomůžou. Jsme nyní na dobré vlně, v tabulce jsme se Olomouci přiblížili. Bylo by dobré, kdybychom v tabulce Olomouc před skončením základní části předstihli, ale není to priorita."

Milan Vrzal (HC Stadion Litoměřice): "Utkání rozhodly góly, které jsme inkasovali ve vlastní přesilovce. O první třetině jsme mohli vstřelit branku my, ale i soupeř. Nevyužili jsme dvě dlouhé přesilové hry pět na tři. Chtěli jsme v Ústí nad Labem bodovat, neboť postupová příčka do play-off se nám začíná vzdalovat. Dokážeme si v zápasech vytvořit spoustu brankových příležitostí, ale zrazuje nás koncovka. Se Spartou Praha a Lvem Praha spolupracujeme nadále."