O l o m o u c, Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi nevzdávají boj o lepší pozici pro play-off. V přímém souboji druhého se třetím oplatili Olomouci domácí porážku a z Hané vezou tři body za výhru 4:1. K úspěchu udělali významný krok již v první třetině, v níž přestáli čtyři oslabení a dvakrát díky Čermákovi s Boháčem udeřili. Výhru pak stvrdili v nástupu do třetího dějství dalšími dvěma zásahy. O vychytanou nulu přišel brankář Orct až osm minut před koncem.
so 26. 1. 2013, Zimní stadión Olomouc
HC Olomouc
1:4 0:2, 0:0, 1:2

Branky a nahrávky: 53. Králík (Vodný) - 8. Čermák (Sýkora), 20. Daniel Boháč (Sýkora), 43. Handlovský (Pavlík), 45. Rod (Handlovský, Matai). Rozhodčí: Minář, Jeřábek – Kašík, Rychlý. Vyloučení: 2:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 379. Střely na branku: 28:27. Průběh utkání: 0:4, 1:4.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, Lhotský, R. Staněk, Kotvan, T. Valenta, R. Kadela, Janáček – Herman, Dopita, Selingr – Rác, Řípa, Vodný – Švaňhal, Diviš, Hampl – Číp, Králík

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – L. Poživil, K. Černý, Vl. Brož, P. Hořava, F. Pavlík, Špelda – R. Kovář, Lapšanský, Daniel Boháč – M. Čermák, T. Sýkora, Sklenička - Matai, Rod, Handlovský

Olomoučtí se v utkání museli obejít bez služeb útočníků Matěje Pekra, Radima Kucharczyka či Milana Ministra, do defenzivních řad se naopak vrátil Jiří Ondrušek. Ústečtí Lvi na Hanou dorazili bez nejlepšího střelce ligy Jaroslava Roubíka.

Po vlažnějších úvodních minutách střetnutí dostal domácí celek výhodu přesilové hry, defenzíva severočeského týmu však mohla zůstat klidná, Mora branku soupeře neohrozila. Na konci sedmé minuty měli Kohouti další výhodu muže v poli, místo tlaku do ústecké branky však sami inkasovali. Po chybě domácího kapitána se do přečíslení dvou na jednoho vrhli Tomáš Sýkora s Miloslavem Čermákem, přičemž druhý jmenovaný uklidil kotouč za záda Kašíka.

Hanáci mohli odpovědět o minutu později, v nadějné příležitosti sám před Orctem napálil kotouč do tyče Jiří Řípa. V dalším průběhu první dvacetiminutovky sice dostal domácí tým ještě dvakrát výhodu přesilové hry, brankář Slovanu puk za svá záda nepustil. Naopak na druhé straně sedmnáct vteřin před koncem tvrdou ránou uklidil puk do klece Daniel Boháč.

Na začátku prostředního dějství mělo mužstvo ze severu Čech několik příležitostí k navýšení svého vedení, Olomoučtí ale několik závarů či nebezpečných pokusů soupeře zlikvidovali. Od poloviny duelu se probudila také Mora, ale ani Jakub Herman, ani Jiří Dopita neuspěli. Zmar domácích dokonal dvě minuty před koncem druhé části Jiří Ondrušek, který trefil břevno.

Nástup do třetí části vyšel Severočechům parádně, ve třiačtyřicáté minutě zvýšil vedení svého mužstva už na tři branky Lukáš Handlovský, který se proháčkoval až před Kašíka a kotouč prostrčil až za čáru. Čtvrtý zásah přidali Lvi za dvě minuty, tentokrát se Handlovský pasoval do role asistenta a přesným pasem vybídl ke skórování Tomáš Rod.

O osudu utkání bylo definitivně rozhodnuto, Hanáci měli přes celý zápas problém dostat se do větší gólové příležitosti. V jednapadesáté minutě mohli Severočeši udeřit popáté, zmatky před domácí klecí vyřešil Kašík. Na začátku třiapadesáté minuty vsítili Kohouti alespoň čestný zásah. Z bezprostřední blízkosti dotlačil puk za brankovou čáru Lukáš Králík.

Mora poté ještě dostala příležitost dvojnásobné početní výhody, výsledek se ale už neměnil. Ústečtí Lvi tak na Hané s přehledem zvítězili poměrem 4:1, soupeři tak oplatili porážku z posledního vzájemného duelu hraného na severu Čech. Slovan si navíc připsal i další úspěch, jako jediný celek v letošním ročníku vyloupil Hanou.

Petr Fiala (HC Olomouc): "Hráli jsme špatně, měli jsme osm přesilových her a nejenom že jsme v nich nevstřelili branku, sami jsme dokonce inkasovali. Důvodem, proč jsme se neprosazovali bylo, že soupeř velice dobře bránil, což se nám tak dobře nedařilo. V obranném pásmu jsme měli velké problémy. Utkání se nám absolutně nevyvedlo. V pondělí budeme myslet na dalšího soupeře, stejně jako kdybychom vyhráli. Nebudeme z toho dělat vědu, ale určitě si to budeme muset rozebrat. Tento výkon by v příštích zápasech nestačil ani na jednoho soupeře."

Jiří Mička (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Přijeli jsme do Olomouce s tím, že chceme hrát dobře do obrany a ve středním pásmu. Dá se říct, že rozhodla první třetina, ve které jsme ubránili čtyři oslabení, dali jsme dvě branky z nějakých čtyř nebo pěti střel. Začátek druhé části byl vynikající, první deset minut jsme soupeře tlačili. Chtěli jsme odskočit na tři branky. Zbytek druhé části byl vyrovnaný, domácí nás zatlačili. V poslední třetině jsme dali dvě branky, Olomouc jen zkorigovala výsledek. Soupeř neměl svůj den, my jsme hráli bravurně dozadu a zaslouženě si odvážíme tři body."