Ú s t í n./L. - Ústečtí Lvi udolali Olomouc v sérii, která se odehrála na maximální možný počet zápasů. Otočili nepříznivý vývoj, když po třech kláních prohrávali 1:2. Navázali na čvtrteční vítězství na Hané a v domácím prostředí zvítězili 3:0. K vítězství je nastartoval skvělý výkon Jiřího Zikmunda v první třetině, kdy odolal několika velkým šancím hostů při třech přesilovkách. Slovan naopak svou první početní výhodu využil a poté zodpovědným výkonem náskok navýšil a uhájil. Postup pečetil D. Tvrzník do prázdné branky.
so 21. 2. 2004
HC Olomouc
3:0 0:0, 2:0, 1:0

Branky: 22. Kudrna (Mrázek, Evan), 28. Appel (Kudrna), 60. D. Tvrzník (Koudelka, Hodek). Rozhodčí: Trombík - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 6000.

Ústecký Slovan s.r.o.: Zikmund - Evan, Mrázek, Kočí, Pospíšil, Skuhrovec - Hodek, Koudelka, D. Tvrzník - Buďa, Lipina, Zdráhal- Appel, Sýkora, Kudrna

HC Olomouc: Tihlář - Kudělka, Prošek, Šafařík, Dostál, Faltýnek, Klimeš - Žajgla, Brančík, Komínek, Kučera, Karný, Buchal, Ministr, Dittrich, Kašparů, Martinka

Pátý zápas hodně vyhecované čtvrtfinálové série se hrál opět na ústeckém ledě. Obě mužstva začala hrát ze zabezpečené obrany, spoléhala na brejky a čekala na chyby soupeře. Hosté z Olomouce si ani tentokrát neodpustili některé divadelní kousky, přesto se ale nakonec hrálo poměrně slušně a na to, že série byla hodně náročná, byl k vidění i celkem pohledný hokej. Dobrou atmosféru a fandění však někdy narušoval svými necitlivými vstupy domácí moderátor. Hokejistům Slovanu se tak podařilo opět to, co na ústeckém stadionu nebylo k vidění už dlouhých 10 let. Naposledy se zde hrálo semifinále play off 1. ligy v sezóně 1993/94, kdy tu zakončil sérii Vsetín, který tehdy postoupil do baráže o extraligu a poté strhal všechny rekordy samostatné české soutěže.

Hned od začátku utkání nebyla nouze o šance. Ve 2. minutě nepřekvapil Buďa z otočky Tihláře a o minutu později vyzkoušel pozornost Zikmunda Brančík. Už ve 4. minutě měli hosté výhodu přesilové hry, při níž se v čisté šanci ocitl Žajgla, ale domácí brankář se proti jeho pokusu vyznamenal. Brzy po návratu Kočího z trestné lavice tam putoval další obránce Slovanu Evan. Hanáci si vytvořili velký tlak, ale Lvi se ubránili. V 11. minutě platil na hostující obranu svým důrazem D. Tvrzník a vše musel řešit zalehnutím kotouče až Tihlář. O 2 minuty později ujeli dva na jednoho Sýkora s Appelem, ale Dostál na poslední chvíli hrozbu odvrátil. V minutě 15. si zkoušel zahrát divadlo Kučera, ale vysloužil si jen napomenutí hlavního rozhodčího. O minutu později zachytil D. Tvrzník rozehrávku hostujících obránců, z otočky poslal puk před branku, tam ho z voleje napálil Koudelka, ale hostující brankář byl pozorný a kotouč vyrazil. K tomu se dostal osamocený Hodek, ale jeho pokus do prázdné branky na poslední chvíli Tihlář chytil, když se včas stihl přemístit k opačné tyči.

Do druhé třetiny vstoupili domácí hokejisté o poznání lépe. Ihned si vytvořili tlak a donutili tak soupeře k faulu. Lvi svou první přesilovku ale ukončili už po 23 vteřinách. Evan poslal od mantinelu kotouč doprostřed na modrou Mrázkovi. Jeho střelu Tihlář ještě vyrazil, ale na Kudrnovu dorážku už nedosáhl. (Stáhněte si video Kudrnova gólu!) Ve 26. minutě uvolnil Koudelka pěkně D. Tvrzníka, ale jeho střela brankáře hostí nepřekvapila. Šest tisícovek diváků zvadla ze sedadel až 27. minuta. Kudrna zpětnou přihrávkou našel na modré čáře najetého Appela, který využil toho, že měl Tihlář zakrytý výhled a vystřelil. Olomoucký brankář si sice na kotouč zřejmě sáhl, ten však nakonec zapadl do branky - 2:0. V době, kdy se zápas lámal do své druhé poloviny, měli domácí Lvi více než minutu výhodu dvou hráčů, protože Komínek naprosto zbytečně v oslabení fauloval v útočném pásmu. Domácí hokejisté však s touto přesilovkou i s následnou 5 proti 4 naložili velmi lehkomyslně. Prakticky si nevytvořili jedinou příležitost. Téměř vzápětí dostali stejnou výhodu i hosté. Oproti domácím si však vytvořili drtivý tlak a jen díky famózním zákrokům Zikmunda se stav na ukazateli skóre nezměnil. Ve 34. minutě se velmi pěkným zákrokem blýskl i hostující brankář. Ještě v oslabení ujeli Hodek s D. Tvrzníkem. Domácí kapitán od zadního mantinelu našel D. Tvrzníka najetého mezi kruhy, ale jeho pokus z první Tihlář bravurně zneškodnil. Další vzrušení nastalo až 2 minuty před sirénou a ještě k tomu mimo led. Za brankou hostí se rozhořela světlice a nastala strkanice. Okamžitě následoval tvrdý zákrok policie a nejdivočejší ultras byli vyvedeni. Brzy se ale zjistilo, že tito fanoušci nepatřili k nepočetné výpravě z Olomouce, ale že to byli tepličtí fotbaloví rowdies.

Na začátku třetí třetiny naskočil z trestné lavice za záda olomoucké obrany Appel, ale při zpracovávání přihrávky mu vypíchl kotouč vracející se Kučera. Navlas stejná situace jako ve 34. minutě se odehrála i v minutě 45. s tím rozdílem, že si oba aktéři své pozice vyměnili. Od zadního mantinelu nahrával D. Tvrzník, z voleje střílel Hodek. I tentokrát si s šancí Tihlář poradil, když kotouč v brankovišti zalehl. S přibývajícími minutami bylo vidět, že se domácí hokejisté už nikam moc nehrnou. Poctivě bránili svou modrou čáru a z dálky nahazovali kotouče na branku hostí. Naproti tomu hosté se stále tlačili dopředu, ale tím jim vznikala okénka v obraně. Jedno takové využili Sýkora s Appelem, kteří vyrazili do přečíslení proti Dostálovi, ale finální střela šle těsně vedle branky. Další brejk 2 proti 1 nevyužili v 54. minutě v přesilovce Sýkora se Zdráhalem, když Tihlář Zdráhalovu střelu vyrazil. Svou čtyřminutovou přesilovku ale jinak domácí hokejisté spíše odbruslili a šetřili síly. Naopak byli to hosté, kdo se při ní dostal ke slovu. Nejprve střílel nebezpečně Brančík a poté dokonce hosté dopravili kotouč do branky. Gól ale nemohl být uznán, neboť se tak stalo už po odpískání. Dvě a půl minuty před třetí sirénou si trenéři hostujícího celku vyžádali oddechový čas a odvolali brankáře. Hokejisté Slovanu se nejprve jen bránili, ale minutu před koncem vyslal Koudelka na zteč D. Tvrzníka (Stáhněte si video Tvrzníkova gólu!), který upravil do prázdné branky na 3:0. Ve zbytku utkání už nebylo o co hrát a ihned po siréně mohli propuknout oslavy postupu do semifinále.

HC Olomouc: na tiskovou konferenci se nikdo nedostavil
Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Před zápasem jsme hráče upozorňovali, že to bude nejtěžší utkání série, protože poslední krok bývá zpravidla ten nejnáročnější. Měli jsme obavy, že ten čtvrtý zápas, který se hrál v Olomouci, kdy jsme předvedli špičkový výkon, jen těžko zopakujeme podruhé v řadě. Naše obavy se ukázaly jako oprávněné, protože v první třetině jsme hráli hodně špatně a neukázněně. Nebruslili jsme dozadu tak, jak jsme chtěli. To jsme ale ve druhé třetině zlepšili a od té doby jsme na ledě už kralovali. Přestali jsme se nechávat zbytečně vylučovat a při hře v plném počtu jsme měli jasně navrch. Myslím, že po celou sérii jsme byli lepším týmem. Olomouc měla šance prakticky pouze v přesilových hrách a při vhazování v našem obranném pásmu. Dnes to ke konci asi nebylo pro diváky tak atraktivní. Když přejedeme červenou čáru a nahodíme to k nim na zadní mantinel a třeba za tím ani nejedeme. Museli jsme ale hrát na výsledek a myslet na to, že chceme postoupit. V play off se moc nevyplácí hrát na krásu. Dnes jsme se i trochu obávali, že domácí prostředí by pro nás nemuselo být výhodou. Diváci většinou čekají, až dáme jeden, dva góly, a teprve potom se jim to začne líbit a začnou tleskat a fandit, ale dnes to bylo hned od začátku. Hráči to cítili a hrálo se jim lépe. Jen jsme měli strach, aby pod dojmem toho hecování nezapomněli na obranu a nezačali se všichni tlačit dopředu. V úterý jedeme do Berouna tam chceme jít od zápasu k zápasu. První zápas bychom chtěli vyhrát, dál nemá smysl uvažovat. Pak bude další zápas, ten budeme chtít vyhrát také. Tak je to krok za krokem a nemá cenu si dělat nějaké plány."