Olomouc - Starší dorostenci Slovanu cestovali do daleké Olomouce k sehrání prvního zápasu skupiny O baráž. Do utkání nevstoupili dobře, po první třetině prohrávali 0:3. Ve 27. minutě snížil kapitán Lvíčat Marek. Na jeho gól už nikdo v modrožlutém nenavázal, a tak prohrálo Ústí 1:5.
pá 13. 12. 2013
HC Olomouc
5:1 3:0, 1:1, 1:0

Branky a nahrávky: 5. Heža J., 8. Štefka (Tomek, Šoustal T.), 13. Horák J. (Tomek, Hrabica), 33. Šoustal T. (Janás, Hes), 60. Janás (Šoustal T.) – 27. Tůma (Macek). Rozhodčí: Held - Čech, Brůžička. Vyloučení: 4:7, navíc Jonás (OLO) 25 [HRUB]. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 56. Střely na branku: 24:26. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.

HC Olomouc: Urbisch – Spurný, Hes, Kolovrátník, Hrabica, Tomek, Klvaňa, Marek, Škoda, Zelený – Melichárek, Štefka, Heža J., Pavlovský, Janás, Dittrich, Horák J., Šoustal T., Kuba.

Ústecký Slovan s.r.o.: Kosina, od 53. Zvědělík – Hucek, Benda, Loukota, Michajličenko – Kašek, Koval, Drhal, Macek, Kopta, Rubeš, Tůma, Zdvořáček, Amirov, Ozom.

Partnerem mládeže HC Slovan je město Ústí nad Labem

Po úvodní oťukávané dostali po třech minutách hry hráči hostujícího celku výhodu přesilové hry. Místo ohrožení olomoucké branky ale sami během své výhody inkasovali. Jakub Heža vybojoval kotouč v útočném pásmu, a přestože byl faulován, dokázal v pádu skórovat. Ústí mohlo srovnat prakticky vzápětí, kdy po dalším nedovoleném zákroků domácího hokejisty hrálo více jak půl minuty proti třem.

Ani tuto početní převahu ale mužstvo trenéra Borůvky nezúročilo. Naopak v osmé minutě to byli opět Hanáci, kdo se dokázal prosadit. Střelecký pokus Tomka sice ještě gólman hostí vyrazil před sebe, k jeho smůle se zde však nacházel Jan Štefka, pro kterého nebyl problém volný kotouč posunout za brankovou čáru. Druhá inkasovaná branka byla posledním soustem pro Zvědělíka, který se nechal nahradit Kosinou.

A novic mezi mantinely vydržel bez inkasované branky necelých pět minut. Jen pár vteřin po nevyužité přesilové hře vzal zodpovědnost na sebe Jiří Horák, jenž úspěšně absolvoval přechod přes útočnou modrou a střelou zápěstím trefil prostor nad lapačkou Kosiny. Nepříjemné chvíle poté potkali jednoho z ústeckých hokejistů, který zůstal ležet na ledové ploše a následně musel být odnesen na nosítkách.

Do druhého dějství nastoupilo hostující mužstvo jako vyměněné. Už od úvodních vteřin dělala ofenziva Severočechů svému soupeři velké problémy, a Urbisch v domácí kleci tak měl rázem mnohem více starostí. Zvýšit své vedení ale mohli paradoxně domácí. Po zaváhání Kosiny trefil obě dvě tyčky Šoustal.

Na konci pětadvacáté minuty a chvíli poté se Hanáci dvakrát provinili vůči pravidlům a hosty čekala již druhá početní výhoda proti třem, tentokrát ale téměř dvouminutová. Severočechům v ní dlouho nevycházela finální přihrávka, až tři vteřiny před koncem se dočkali. Martin Tůma zůstal osamocený na brankovišti, odkud doklepl puk za brankovou čáru.

Gólmani na obou stranách si poté připsali hned několik úspěšných zákroků proti velkým příležitostem. Skóre se další změny dočkalo na začátku třiatřicáté minuty, kdy Tomáš Šoustal z prostoru mezi kruhy umístil svou střelu pod lapačku Kosiny.

Třetí dějství tak startovalo za tříbrankového vedení domácího celku. Přestože Ústečtí nelenili a snažili se okamžitě do svého soupeře obout, rychle ubývající síly se na oslabeném mužstvu projevily. Více ze hry díky tomu měla domácí Mora, která byla v některých okamžicích velmi blízko páté trefy, ovšem Kosina vzdoroval. Ani hosté nezůstali s šancemi pozadu, stejně jako jejich soupeř ale troskotali na muži v masce.

Přestože byla třetí třetina plná nepřesností na obou stranách, v samém závěru ještě jedna branka padla. V přesilové hře již odevzdaných Severočechů obkroužil kolem hostující svatyně Šoustal, jehož následný pokus Kosina vyrazil před sebe přímo k Davidu Janásovi, který pátou brankou Kohoutů definitivně rozhodl o domácím vítězství.

Po skončení duelu se ještě strhla menší potyčka při podávání rukou, rozhodčí však celou situaci velmi rychle uklidnili.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Vyhráli jsme sice 5:1, ale moc dobře jsme nehráli. V sobotu proti Litvínovu takhle hrát rozhodně nemůžeme. Soupeř přijel pouze se čtrnácti hráči, což se projevilo ve třetí části, kdy mu došly síly. Už před zápasem jsme si říkali, že hrozně faulujeme a opět se to projevilo. Některé fauly jsou zbytečné.

Vít Borůvka (HC Slovan Ústí): K zápasu se vyjadřovat nebudu.