Ústí nad Labem - Velké drama souboje severu proti jihu, které nabídlo 48. kolo I. hokejové ligy ČR, ovládl domácí Slovan, který nakonec udolal českobudějovický Motor v poměru 6:4. Je nutno přiznat, že hráči Ústí nad Labem si závěr zápasu zkomplikovali, když nad svěřenci Petra Rosola vedli již 5:1. To ale nemění nic na tom, že veledůležité body zůstávají na severu Čech, David Tůma se může pyšnit hattrickem. Ladislav Gengel slavil výhru jízdou na rolbě.
po 26. 1. 2015, Zimní stadion Ústí nad Labem
ČEZ Motor České Budějovice
6:4 1:1, 4:1, 1:2

Branky a nahrávky: 3. Tůma (Kolafa), 22. Baránek (Hanzl, Vágner), 23. Rod (Pohl, Roubík), 28. Hanzl (Baránek, Kloz), 33. Tůma (Rod, Kolafa), 60. Tůma (Roubík) – 5. Přibyl (Švec), 38. Vaniš (Bláha), 43. Přibyl (Vaniš), 48. Punčochář (Vráblík). Rozhodčí: Grech – Belko, Kokrment. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1 573. Střely na branku: 35:32 (9:11, 15:9, 12:12). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:4, 6:4. Zakázaná uvolnění: 10:4. Ofsajdy: 0:2. Vyhraná vhazování: 36:30 (13:9, 10:10, 13:11). Nejlepší hráči: David Tůma - Dušan Žovinec.

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek – Kolafa, Pohl, Vl. Brož, M. Vágner, Grin, Smetana, M. Zdvořáček – D. Tůma, Roubík, Rod – do 42. Baránek, J. Kloz, do 20. D. Merta – Pořický, Gengel, T. Vávra – Suchan, M. Hanzl, Poulíček. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

ČEZ Motor České Budějovice: Gába (28. O. Bláha) – Punčochář, Žovinec, Vráblík, Mucha, J. Suchánek, Chmelíř, Škopek – Kuchejda, Rob, Prokeš – Nouza, J. Straka, Švihálek – L. Marek, Švec, Daniel Boháč – Vaniš, J. Bárta, A. Přibyl. Trenéři: Petr Rosol, Radek Bělohlav st.

Úvodních dvacet minut zápasu bylo velmi vyrovnaných. První branka zápasu padla už v čase 02:36 min. a do černého se trefil David Tůma, kterému pomohla ke skórování přihrávka od Tomáše Kolafy z obranného pásma na hranici útočné třetiny. Českým Budějovicím netrvalo vyrovnání dlouho. O necelé dvě minuty později zaparkoval puk do svatyně domácího mužstva Adam Přibyl, jenž vstřelil první branku pro svůj tým a svou první v sezóně 2014/2015.

První třetina se už obešla bez gólu, ale diváci vůbec nemuseli litovat. K vidění byly dvě důležité šance obou mužstev. Nejprve zaútočil Vladimír Brož na Davida Gábu svou jedovkou, což si nenechal líbit Ján Mucha a dělovku na Michaela Petráska hned oplatil.

Ve druhém dějství byli mnohem lepší ústečtí hráči. Přibližně po minutě Martin Hanzl nalezl před brankou volného Martina Baránka, těmto dvou hráčům nahrával další Martin, a to Martin Vágner. Ve dvacáté třetí minutě si Jan Pohl hrál s pukem za brankou, a když uviděl nikým nebráněného Tomáše Roda, s přihrávkou neotálel. Druhý jmenovaný už poté neměl problém se zakončením a navýšil odskok Slovanu na dvě branky.

David Gába následně v zhruba o pět minut později vyrazil puk před sebe a zmocněncem se stal Martin Baránek, jenž přihrál Martinovi Hanzlovi, který neměl se zakončením do odkryté branky žádný problém. Třetina nebyla zdaleka u konce a Slovan opět skóroval. Úspěšným střelcem se stal David Tůma za pomoci od Tomáše Roda, který ho zahlédl v mezikruží. Prvně zmiňovaný hráč s touto přihrávkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

České Budějovice si ale přece jen na branku Ústí nad Labem vystřelili. Konkrétně Marek Vaniš. Českobudějovický útočník doslova vymetl levý horní růžek svatyně domácích a snížil stav na 5:2 z pohledu domácích. I když už se brankové hody nekonaly, byla to velice zajímavá část střetnutí.

V čase 41:36 min. zůstal po souboji na zemi ležet útočník Slovanu Martin Baránek. Když se za pomoci svých dvou spoluhráčů horkotěžko zvedl, zůstala po ústeckém forvardovi krvavá stopa a zápas pro něj dozajista skončil. Po přerušení se opět dala mužstva do tempa, ale prvním úspěšnějším týmem ve třetí dvacetiminutovce se staly České Budějovice. Marek Vaniš přihrál přesně na hůl Adamovi Přibylovi, jenž si podruhé počíhal na Michaela Petráska a čistou ranou mu puk prostřelil za záda, tím si připsal i druhou branku do svých statistik.

V čase 46:18 min. si musel na trestnou lavici sednout David Tůma za hru vysokou holí. Ústeckým hokejistům se dařilo sice přes minutu bránit, ale přesilovku Motor nakonec přece jen využil. Dvojice Roman Vráblík – Petr Punčochář správně zdramatizovala posledních dvacet minut zápasu, jelikož první z dvojice asistoval Petrovi Punčochářovi, který překonal hájce domácí svatyně bez obtíží.

Závěr duelu byl vyhecovaný, co to jen šlo. Obě branky byly terči a týmy střílely neustále. ČEZ Motoru stále chyběla jen jedna branka, a tak se pokoušel i o power-play. Hra v šesti se ale hostům nepovedla, spíše se jim vymstila. David Tůma vteřinu před závěrečným hvizdem vstřelil kotouč do prázdné branky, čímž totálně pohřbil šanci na vítězství hostů a navíc zkompletoval hattrick.

Slovan Ústí nad Labem porazil ČEZ Motor České Budějovice poprvé v sezóně 2014/2015. Nutno podotknout, že Slovan měl opravdu navrch, perfektně bránil konec utkání a hostům nedával příliš příležitostí k zakončení.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): "Porazili jsme druhý tým tabulky, což znamená maximální spokojenost. Především druhou třetinu jsme hráli výborně. Na dva góly, které jsme dostali, se za čtrnáct dní nikdo ptát nebude. Pro nás jsou hlavní tři body, jelikož jedeme stále dále."

Petr Rosol (ČEZ Motor České Budějovice): "V zápase rozhodla druhá třetina. Mysleli jsme si, že se nemůže nic, a že se domácí porazí sami. Naopak se Slovan neporazil, místo toho nám vstřelil čtyři góly."