Ústí nad Labem - Ke třetímu zápasu čtvrtfinálové série play-off přijeli do Ústí nad Labem chomutovští Piráti. Slovan, který ještě v polovině druhé třetiny prohrával o jednu branku, nakonec nestačil na favorita 2:9, v sérii tak prohrává 1:2 na zápasy. Šanci vyrovnat sérii mají svěřenci Miroslava Macha a Tomáše Mareše v pondělí 23. 2. 2015. Na ústecký zimní stadion si našlo cestu 5 113 diváků, což je nový rekord letošní sezóny.
ne 22. 2. 2015, Zimní stadion Ústí nad Labem
Piráti Chomutov
2:9 0:1, 2:4, 0:4

Branky a nahrávky: 28. Tůma (Kolafa, Roubík), 38. Pořický (Brož, Kloz) – 13. Rutta (Hřebejk, Gajovský), 23. Chlouba (Račuk), 33. Rutta (Dušek, O. Kaše), 35. Růžička (Šagát), 36. Drtina (Kämpf, O. Kaše), 41. Hřebejk (Rutta), 44. O. Kaše (Dušek, Bartejs), 52. Kämpf (Dušek, Chlouba), 57. D. Květoň (Růžička). Rozhodčí: Petružálek, Jílek – J. Toman, Rozlílek. Delegát: Stanislav Gottwald. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 113. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5, 2:9. Zakázaná uvolnění: 1:3. Ofsajdy: 0:4. Vyhraná vhazování: 28:30 (11:10, 11:11, 6:9). Nejlepší hráči: Jan Kloz - Miroslav Hanuljak. Stav série: 1:2 na zápasy.

Ústecký Slovan s.r.o.: Petrásek (44. Volke) – Kolafa, Holomek, Vl. Brož, M. Vágner, Grin, Smetana – D. Tůma, Roubík, do 20. D. Merta – J. Kloz, M. Hanzl, Pořický – Kuchynka, Gengel, T. Vávra – Baránek, Suchan. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Piráti Chomutov: Hanuljak – Rutta, Skinner, od 1. do 20. a od 41. Scalzo, J. Drtina, J. Stehlík, M. Toman, od 1. do 20. a od 41. Šulák, Bartejs – Hovorka, Gajovský, Hřebejk – D. Květoň, Vl. Růžička, Šagát – Chlouba, Račuk, L. Květoň – O. Kaše, Kämpf, A. Dušek. Trenéři: Břetislav Kopřiva, Aleš Totter.

Ze začátku první třetiny si větší tlak vytvářeli chomutovští Piráti. Není se čemu divit, fanoušků Chomutova přijelo mnoho a vytvářeli dobrou diváckou kulisu. Větší střelecký pokus byl k vidění pět minut po začátku dvacetiminutovky. Antonín Dušek z těsného předbrankového prostoru střílel na Michaela Petráska, ten byl pozorný a dělovku vychytal.

Martin Baránek ke konci dvanácté minuty jel sám s pukem na bránu, ale marně, obrana hostujícího celku byla rychlejší a v prostřelení ústeckému útočníkovi zabránila. Ofenziva Chomutova byla stále úspěšnější a první velkou příležitost využila. Jan Rutta už věděl co s kotoučem od Štěpána Hřebejka a z pravé strany bez problémů prostřelil brankáře Slovanu.

V čase 14:23 min. vyzkoušel pozornost Miroslava Hanuljaka David Tůma, gólman Chomutova však úmysly domácího forvarda přečetl. O více než dvě minuty později stál Štěpán Hřebejk před bránou a vystřelil na Michaela Petráska. Jedovka neskončila v bráně, jelikož se odrazila od brankáře domácích.

Druhé dějství začalo ve velice rychlém tempu. Piráti navýšili své skóre v čase 22:28 min. zásluhou Romana Chlouby, který společně s Markem Račukem odlákal pozornost domácí obrany. Poté prvně jmenovaný bez potíží vsítil puk za záda Michaela Petráska.

Nadále se hrálo velice pohledně, i když se hodně vylučovalo. Právě vyloučení Jana Rutty dopomohlo Slovanu ke snížení náskoku Chomutova. David Tůma získal na pravou stranu hřiště z levého kruhu kotouč od Tomáše Kolafy a zaparkoval černou gumu do svatyně hostů.

Gól Slovanu oplatil ve třicáté třetí minutě Jan Rutta, když z hranice levého kruhu prostřelil vše, co mu stálo v cestě. O necelé dvě minuty později Jana Ruttu střelbou mezi tři tyče následoval Vladimír Růžička, jenž poslal nechytatelnou střelu za maskovaného muže Ústí nad Labem.

Chomutov ve střílení branek pokračoval. Jiří Drtina získal perfektní přihrávku od Davida Kämpfa a nikým nehlídaný adresoval touš za hájce domácí branky. Slovan se nevzdával a vyplatilo se. Jakub Pořický využil dorážky před brankou a perfektně vsítil puk do brány Pirátů.

Poslední část započali lépe hosté. Půl minuty po začátku třetí periody se do branky trefil Štěpán Hřebejk, když získal puk od Jana Rutty z modré čáry. Do střelců utkání se zapsal o tři minuty později i Ondřej Kaše, jenž přízemní střelou propálil brankáře domácích a navýšil vedení svého mužstva na 7:2.

Po sedmém gólu Pirátů vyzkoušel Slovan vystřídat gólmany a do branky se postavil Martin Volke. Vystřídání brankářů Chomutovu vůbec nevadilo. V padesáté druhé minutě se v derby poprvé blýskl David Kämpf přesnou střelou za brankovou čáru.

Konec vypadal, že už se bude spíše jen dohrávat. Opak byl pravdou. Necelé čtyři minuty před koncem zápasu přihrál Vladimír Růžička z levého rohu Davidovi Květoňovi mezi kruhy. Druhý jmenovaný stav navýšil palbou mezi betony Martina Volkeho a zakončil tím střelecké statistiky nedělního duelu.

Už od první vteřiny byl vidět větší tlak Chomutovských a i po většinu zápasu měli puk na svých hokejkách. Zaslouženě vyhráli a vedou po výhře 9:2 v sérii 2:1 na zápasy. V pondělí 23. 2. 2015 se ale mohou fanoušci Slovanu, kteří předvedli ve třetím zápase čtvrtfinále play-off skvělou podporu v počtu přes 5 000 diváků, těšit na odvetu. Na zimním stadionu se od 18:00 hod. odehraje čtvrtý zápas série.

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): „Chomutov byl ve všem lepší. Z prohry se musíme poučit a v pondělí začít úplně jinak. Nejspíše nám trochu dochází šťáva, ale ve čtvrtém zápase vymáčkneme ještě naše všechny síly. Něco v nás je a pokusíme se uhrát nějaký ten výsledek. Při stavu 1:2 jsme měli mnoho šancí, ale Piráti nám ujeli stejnými chybami na 4:1 z pohledu hostů, a poté už to nešlo zastavit. V podstatě je jedno, zda jsme prohráli 1:2 nebo 2:9, je to play-off a v dalším zápase začneme od nuly. Musím poděkovat divákům. Sám jsem nečekal, že by jich mohlo přijít tolik. Jsme na ně všichni moc pyšní, fandili do poslední chvíle. Doufáme, že přijdou i v pondělí a ještě nám pomohou.“

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): „Za stavu 1:2 jsme se museli hodně zamyslet, jak budeme hrát. Na třetí utkání jsme měli důležitou přípravu jak po taktické, tak trenérské a tréninkové stránce. Myslím si, že se příprava vyplatila. Kluci pochopili, že nemůžou hrát jako posledně. Přístup byl úplně jiný. Ústí nad Labem odehrálo výborný zápas, drželo nás dlouho na uzdě. Pomohlo nám, jak jsme Slovanu utekli na 2:1. Ústečtí odehrávají zatím skvělé zápasy.“