Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi zvítězili na domácím stadionu podesáté v řadě. Kometa nebyla příliš vážným soupeřem. Domácí ji dovolili korigovat až v samém závěru za rozhodnutého stavu. Skvělou partii rozehrála řada Davida Pazourka, kterou posílil ústecký odchovanec Jan Čaloun. Sršela nápady a vstřelila tři branky. U všech byl její vedoucí. Dvě dal a třetí připravil. Akvizice pro předvánoční zápasy se předvedla dvěma asistencemi a spoustou krásných fines. Slovan rozhodl ve druhé třetině, kdy využil dvě přesilovky a dostal se na tříbrankový rozdíl.
st 15. 12. 2004
HC Kometa Brno
4:1 1:0, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 5. Fink (Pazourek, Čaloun), 25. Pazourek (Fink), 33. Sýkora (Kudrna Jiří), 42. Pazourek (Čaloun) – 45. Karlíček (Šebek, Moskal). Rozhodčí: Florian – Koskuba, Kebrle. Vyloučení: 4:7, navíc Chvojka (KOM) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 2600. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Střely na branku: 43:13.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík - Pavlas, Mazanec, Kočí, Kudrna Jan, Štepánek, Drábek, Kříž, Vála - Hodek, Koudelka, Šaffer - Čaloun, Pazourek, Fink - Jankových, Sýkora, Kudrna Jiří - Buďa, Lipina, Dragoun.

HC Kometa Brno: Maláč - Vyrůbalík, Chvojka, Elsner, Karlíček, Staněk, Sloboda - Staněk, Sedláček, Černý - Kašpárek, Meluzín, Appel - Šebek, Moskal, Baranyk.

Největším tahákem duelu mezi Slovanem a Kometou byla bezesporu účast Olympijského vítěze Jana Čalouna. Téměř každý jeho dotek kotouče se v ochozech projevoval hlasitým aplausem. Spolu s kolegy z druhé pětky nejvíce motal hlavu brněnským hokejistům. Ti navíc přijeli bez několika svých opor a jako by toho nebylo málo, při rozbruslení si zlomil kapitán Pavel Nohel nůž na brusli. Korunu všemu nasadil odchovanec brněnského hokeje David Pazourek, když 2 góly Brňanům sám dal a u jednoho asistoval.

Hned při druhém střídání předvedl Čaloun divákům něco ze svého skvělého umu, ale se svými kolegy z útoku se teprve sehrával. Hra prvních dvou pětek byla poznamenaná změnami v sestavě a Brňané tak zpočátku mařili zárodky útoků hned ve středním pásmu. To platilo pouze do 5. minuty. Za Maláčovou brankou rozehrál nenápadně akci právě Čaloun a po bleskové akci na jeden dotek přešel kotouč přes Pazourka k Finkovi, který po vyšachování obrany rozvlnil poprvé soupeřovu síť - 1:0. Vzápětí předvedl Buďa jaký má tah na branku, ale Karlíček ho na poslední chvíli poslal nemilosrdně k ledu. V přesilovce se do největší šance dostal Drábek, když projel středem kluzištěm až před Maláče, ale ten jeho pokus kryl. V 9. minutě uplatnil Staněk vynikající zrychlení, zbavil se Vály, ale Sáblík byl pozorný. V 16. minutě, při další přesilovce domácích, se už hokejisté i ochozy radovali z další vstřelené branky, ale Jan Kudrna si před střelou pustil kotouč několik centimetrů za modrou čáru a branka tak nemohla platit. O minutu později mohl pojistit vedení Sýkora, ale při jeho pokusu přehodit Maláče zazvonila jen horní tyčka.

Druhou třetinu načal hlavní sudí dvěma velmi přísnými vyloučeními. Nejprve viděl hákování u Čalouna a po minutě a půl Appelovo držení hole. Právě když už se Appel pomalu chystal naskočit zpět na led, vystřelil na Maláče Fink, ale puk mu vůbec nesedl. Kotouč sebral Pazourek a brněnského brankáře, který reagoval předtím na střelu Finka, bez problémů přehodil. O minutu později měli možnost hrát přesilovku i hosté, ale prakticky se nedostali ani na dostřel Lví svatyně. Až ve 29. minutě se na kruhu prosadil Baranyk, když zamířil z otočky těsně nad Sáblíkovu branku. Hra postupně nabírala tempo a domácí hokejisté si začali tvořit více prostoru. Ve 32. minutě projel Čaloun dvakrát za sebou útočným pásmem, ale nakonec ho nedovoleně zastavil Chvojka. Vzápětí měl při přesilovce na hokejce gól Štěpánek, ale Maláč jeho pokus bravurně zneškodnil. Po vhazování si na kruh vybruslil Sýkora a zápěstím poslal puk Maláčovi nad vyrážečku - 3:0. Tříbrankové vedení jakoby domácí ukolébalo a přepustili tak aktivitu hostům. Dvě minuty před sirénou hosté v přesilovce zle dotírali na Sáblíka a o chvíli později si zaklepal o puk Moskal. Dostal přesnou přihrávku na modrou, rozjel se sám na Sáblíka, ale kotouč po jeho střele těsně minul pravou tyč. V poslední minutě druhé třetiny byla k vidění ještě ukázková souhra Čalouna s Pazourkem.

Vstup do závěrečné třetiny se Lvům vydařil. Čaloun se přes tři hráče proháčkoval do útočného pásma, jako na zlatém podnose předložil kotouč Pazourkovi na kruh a při jeho střele z voleje Maláč máchnul lapačkou do prázdna - 4:0. Domácí branku ohrozili hráči Komety vážněji až ve 46. minutě. Černý a Štěpnička vytvořili před brankovištěm závar, ale domácí brankář ošemetnou situaci s přehledem vyřešil. Hosté poté zrychlili svůj pohyb a snažili se zkorigovat pro ně nepříznivý stav. Čestný úspěch zaznamenali ale až v 55. minutě. Do otevřené domácí obrany vlétli Moskal, Šebek a Karlíček a posledně jmenovaný poslal kotouč přesně k pravé tyči - 4:1. Konečnou podobu výsledku mohli ještě změnit Čaloun a Fink, ale své tutovky nedokázali proměnit.

Lubomír Oslizlo (HC Kometa Brno): "Do Ústí jsme jeli s tím, že tu nemáme co ztratit. Mužstvo je trochu v krizi, poslední dobou se nám nedaří. Sem jsme přijeli s tím, že můžeme jen překvapit. To se nám, bohužel, nepodařilo. Momentálně máme jednu celou řadu zraněnou nebo nemocnou, Pavel Nohel si tu navíc ještě zlomil nůž. Chtěli jsme tu odehrát solidní zápas a výsledek. Byli jsme, samozřejmě, pod tlakem, Ústí bylo jednoznačně lepší. Relativně to pro nás dopadlo ještě dobře. Prohráli jsme 1:4, tam jsme mohli proměnit ještě ten nájezd. Že proti nám nastoupí Honza Čaloun jsme věděli, ale jsou tu i další hráči, takže jsme chtěli hrát hlavně ze zabezpečené obrany. To se nám ale nedařilo. Dostali jsme také dva góly z přesilovek, měli jsme hodně vyloučených. Tím jsme se dostávali pod tlak a Ústí toho využilo."
Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Dnes se většina lidí přišla podívat na hlavně Honzu Čalouna, je jen škoda, že jich nebylo zase až tak moc. Všichni mohli vidět, že to je hráč, který je výkonnostně někde úplně jinde. Jemu prakticky nelze sebrat kotouč, umí přesně vystihnout načasování akce. Z těch 50 vteřin, co je na ledě tam polovinu času jezdí, když to přeženu, volně a když je potřeba, tak zapne a je přesně tam, kde má být. Jinak si myslím, že Kometa se tu prezentovala horším výkonem, než v minulém utkání. Myslím, že i tempo zápasu bylo nižší. Čekali jsme od nich daleko víc. Když jsme si vypracovali tříbrankový náskok, mužstvo polevilo a vlastně udržovalo výsledek. To není dobře a my s tím rozhodně nejsme spokojení. Chceme, aby mužstvo hrálo až do konce. Celých 60 minut v tempu, které bude uspokojovat diváky. Teď jedeme v sobotu do Třebíče a abychom se nemuseli vracet do Ústí, hned v neděli předehráváme utkání v Havířově."