Ústí nad Labem - Utkání 50. kola WSM Ligy mezi Slovanem a Slavií Praha musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Na první branku střetnutí čekalo 2 485 diváků pouhé dvacet čtyři sekundy, když skóre otevřel Milan Mikulík. Ústí nad Labem se podařilo otočit zápas ve svůj prospěch, když se prosadili Antonín Melka a v přesilových hrách Daniel Sobotka a David Tůma. Ve třetí části zaúřadovali hosté, když v početní převaze nejprve snížil Žiga Pavlin, v padesáté deváté minutě si při power-play po oddechovém čase vynutil prodloužení Jaroslav Markovič. V loterii zvané nájezdy neuspěli za Slovan Jan Křivohlávek ani Jan Kloz, zatímco Pražané, jmenovitě Nathan Robinson i Miloslav Čermák, byli stoprocentní. Severočeši budou věřit v brzké uzdravení obránce Davida Bernada, který opustil ledovou plochu ve 32. minutě na nosítkách.
st 10. 2. 2016, Zimní stadion Ústí nad Labem
HC Slavia Praha
3:4sn 2:1, 1:0, 0:2 - 0:0 - 0:1

Branky a nahrávky: 2. Melka (Křivohlávek, Merta), 20. Sobotka (Kloz, Tůma), 31. Tůma (Chalupa, Sobotka) – 1. Mikulík (D. Hruška, Šafránek), 55. Pavlin (Markovič, M. Hruška), 59. Markovič (Robinson, M. Hruška), rozh. náj. Robinson. Rozhodčí: Škrobák – Jílek, Šperl. Vyloučení: 4:6, navíc Holomek (UNL) TS [HÁK] – Ondráček (SLA) TH [NARZ]. Využití: 2:1. Diváci: 2 485. Střely na branku: 42:51 (15:14, 15:12, 8:20 - 4:5). Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4. Zakázaná uvolnění: 4:2. Ofsajdy: 3:3. Vyhraná vhazování: 30:37 (9:9, 13:13, 7:13 - 1:2). Nejlepší hráči: Martin Vágner – Jaroslav Markovič.

Ústecký Slovan s.r.o.: Soukup – Chalupa, do 20. Smetana, Vl. Brož, M. Vágner, do 32. Bernad, Holomek, D. Sobotka – D. Tůma, Roubík, J. Kloz – Tenkrát, Gengel, Kuchler – Křivohlávek, Melka, D. Merta – do 40. Janák, do 40. Navarra. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

HC Slavia Praha: Hylák – Andrlík, Krstev, Pavlin, M. Hruška, Přindiš, Hraško – D. Hruška, Tuominen, Mikulík – Markovič, Šafránek, Robinson – do 40. Tejral, Kašpařík, Bahenský – M. Čermák, do 40. Andres, M. Ondráček. Trenéři: Milan Razým, Jan Srdínko.

Zahájení zápasu bylo po dlouhé době opět netradiční. V rámci charitativní akce hráčů HC Slovan Ústí nad Labem, kteří darovali krevní plazmu v centru sanaplasma, byl předán šek malému Šimonovi Rostislavovi Janušovi v hodnotě 26 000,- Kč. Příspěvek, který byl právě vytěžen ze samostatného odběru plazmy, přispěje Šimonovi k rehabilitačnímu pobytu v lázních Klimkovice. Jako překvapení pro vážně nemocného Šimona bylo připraveno ještě předání dresu od Jaroslava Roubíka.

Diváci na začátku padesátého kola zhlédli hned dvě vstřelené branky. První přesný zásah předvedli hosté, když se do černého trefil v čase 00:24 min. Milan Mikulík po přihrávce z pravého kruhu od Davida Hrušky k opačné tyči a úspěšnému střelci stačilo už jen vsítit puk do odkryté branky z těsné blízkosti. Slovan dokázal rychle na gól Slavie odpovědět a pět vteřin před koncem druhé minuty vyrovnat skóre na kostce zásluhou Antonína Melky. Ústecký střelec získal nahrávku od Jana Křivohlávka z přečíslení dva na jednoho a zakončil střelou do odkryté svatyně hostů.

Následně se na ledové ploše odehrálo ještě několik menších šancí a Slovan měl třikrát možnost přesilové hry, ale dokázal využít až tu třetí šest vteřin před koncem první části. David Sobotka si sjel s pukem od hranice útočného pásma k brance a doslova prostřelil vše co mu stálo v cestě a zajistil tak vedení pro svůj tým.

Slovan získal ve třicáté čtvrté minutě opět početní výhodu na ledové ploše a využít ji mohl Jan Kloz po minutě a třinácti sekundách, ale Alexandr Hylák na poslední chvíli vložil ruku do dráhy puku. V čase 26:13 min. bylo nařízeno trestné střílení ve prospěch hostů za hákování Ondřeje Holomka. Trestné střílení v podání Milana Hrušky skóre nenavýšilo, jelikož neuspěl forhendem. Ústečtí hokejisté dokázali v čase 30:21 min. využít další přesilovku díky Davidovi Tůmovi, který navýšil brankový rozdíl na dvoubrankový rozdíl přízemní střelou.

Po minutě a třiceti devíti vteřinách se na ledě nevyskytl příliš pěkný pohled. Na ledě zůstal ležet bezvládně David Bernad. Po pár minutách Davida Bernada odnesli jeho spoluhráči na nosítkách a než se ztratil do šatny, tak ukázal palec fanouškům jako znamení, že je v pořádku. Následovala pětiminutová přesilovka pro Slovan, ale domácí ji zužitkovat nedokázali. Slavia si také zahrála přesilovou hru, ale stav za čtyřicet dvě vteřiny nenavýšila.

Závěrečná třetina mohla začít lépe pro vyzívající celek, ale střelecký pokus Ladislava Gengela, který šel sám od modré čáry na branku pražského klubu, avšak Alexandr Hylák jeho úmysly včas přečetl a vstřelení čtvrtého gólu nedopustil. Po třech minutách a třiceti sekundách poskakoval nebezpečně puk před svatyní Ústí nad Labem a dorazit do branky se ho snažili Henri Tuominen a Žiga Pavlin, avšak ani jeden proti Jakubovi Soukupovi neuspěl.

Pražští hráči dokázali snížit vedení Slovanu také při početní výhodě a to v padesáté páté minutě a to poté, co se do odkryté branky trefil Žiga Pavlin po křižné přihrávce od Jaroslava Markoviče. V minutě padesáté osmé si Slavia vyžádala oddechový čas a následně zvolila power-play. Právě při hře bez brankáře si Pražané poradili s domácím gólmanem a necelé dvě minuty před koncem řádné hrací doby vyrovnali skóre na 3:3 díky Jaroslavu Markoviče.

Utkání pokračovalo do prodloužení, kde se ani jedno mužstvo neprosadilo a o konečném skóre musely rozhodovat samostatné nájezdy. V nájezdech se štěstí přiklonilo na stranu hostů, když Nathan Robinson i Miloslav Čermák dokázali přelstít blafákem Jakuba Soukupa, zatímco Jan Křivohlávek a Jan Kloz Alexandra Hyláka neprostřelili.

Po střetnutí na ústeckém zimním stadionu byli nakonec šťastnější hokejisté Slavie, kteří si domů odvezli dva body za vítězství 4:3 nad severočeským Slovanem. Ústí nad Labem se muselo vyrovnat pouze s jedním bodem a své postavení v tabulce si příliš neobhájili.

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): „Jsme velmi zklamaní, jelikož jsme dva zápasy za sebou vedli o dva góly a přišli jsme zbytečně o čtyři body. O body budeme muset bojovat v posledních dvou zápasech. Faul na Davida Bernada byl naprosto stupidní, který bude řádně potrestaný a nám nezbývá nic jiného, než se modlit, aby byl co nejdříve v pořádku. Z utkání odstoupil i Ondřej Smetana, kterému se ozvalo staré zranění. Nyní musíme doufat, že nám z Mladé Boleslavi uvolní Matěje Hese na poslední dva zápasy.“

Milan Razým (HC Slavia Praha): „Do utkání jsme měli dobrý vstup, ale jak to tak bývá, tak po gólu v první minutě se většinou nevítězí. Domácí po naší první brance převzali iniciativu a hráli velmi dobře. My jsme hráli nervózně a nedisciplinovaně. Slovan hraje v přesilovkách skvěle a také dvě dokázal využít. Domácí otočili skóre ve svůj prospěch a vedli o dvě branky. Do poslední třetiny jsme si řekli, že se musíme uklidnit a nakonec jsme i my využili přesilovku a v závěru při power-play vyšel signál, který jsme si řekli. Samozřejmě jsme byli rádi, že se týmu podařilo získat alespoň dva body. Alexandr Hylák náš tým opět skvěle podržel.“