Ú s t í n/L. - Od 13. října 2004 Ústečtí Lvi na svém ledě jen vítězili. Jedenáctkrát v řadě. Už to neplatí. V sobotním severočeském derby prohráli s odvěkým rivalem Chomutovem 1:6. Hosté se prezentovali precizní defenzivou, ze které vyráželi do nebezpečných brejků. Z počátku se jim nevedly finální přihrávky, ale od poloviny první třetiny již na ledě vládli. Utkání nasměrovaly na soupeřovu stranu dvě trefy obránce Plačka. Debaklu nezabránil ani Jiří Zikmund, který po třetí brance vystřídal Sáblíka. Poprvé v sezoně. Hosté ho ještě překonali ze dvou přesilovek a v závěru Mikšovic. Čestný úspěch trefil Jiří Kudrna.
so 8. 1. 2005
Piráti Chomutov
1:6 0:2, 0:1, 1:3

Branky: 56. Jiří Kudrna (Jankových, Sýkora) - 11. Plaček (Mikšovic), 19. Plaček (Szakal), 27. Boušek (Šíp), 42. Jíra (Prošek, Polodna), 45. Mikšovic (Hájek, Malát), 59. Mikšovic. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:2. Rozhodčí: Lacina – Podrazil, Žídek. Diváků: 4500. Průběh: 0:5, 1:5, 1:6. Střely na branku: 37:30.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík (27. Zikmund) – Štěpánek, Drábek, Kočí, Jan Kudrna, Mazanec, Vála, Kříž, Kubeš - Jankových, Sýkora, Jiří Kudrna – Šaffer, Pazourek, Fink - Hodek, Pavliš, Dragoun - Přeučil, Koudelka, Buďa

Piráti Chomutov: Horčička - Hájek, Szakal, Trefný, Hlubuček, Plaček, Prošek, Řezníček - Boušek, Šíp, Jeslínek - Polodna, Charousek, Jíra - Malát, Mikšovic, Šulc - Buchal, Hahn

Po derby Lvů v Kadani přijel k dalšímu derby na ústecký led Chomutov, momentálně třetí celek prvoligové tabulky. Hostům vyšla perfektně první třetina, kdy z devíti střel na ústeckou branku dokázali vstřelit dva góly. Naproti tomu domácím hokejistům v úvodní části hry nestačilo na změnu stavu ani střel 16. Rozhodující zlom v utkání přišel ve 27. minutě, kdy se statické domácí obraně prosmýknul Boušek a poslal Chomutov do tříbrankového trháku. Z toho už se domácí hráči nevzpamatovali a po nejhorším letošním výkonu si v podobě výsledku 1:6 vypili kalich hořkosti až do dna.

Utkání začali domácí náporem. Hned ve 33. vteřině vyslal bombu od modré Drábek. Chvíli poté se středem kluziště prodral Přeučil, ale Horčička jeho přízemní střelu kryl. Od 4. minuty měli navíc Lvi výhodu přesilové hry, ale víc jak minutu a půl se nedostali na dostřel chomutovské svatyně. V 8. minutě vyslal zpoza pravého kruhu projektil Pazourek, Fink tečoval těsně před brankovištěm, ale Horčička s bravurou zlikvidoval. Vzápětí měli náznak šance i hosté, ale domácí vypíchli puk a hnali se do protiútoku. Chomutovský brankář ale vytěsnil Dragounovu jedovku ramenem nad branku. První vážné ohrožení domácí branky přišlo o minutu později a Přeučil při Charouskově průniku musel zatáhnout za ruční brzdu. Hosté sehráli přesilovku mnohem lépe, ale také bez gólového efektu. Těsně po návratu domácího hříšníka z trestné lavice se vhazovalo po Sáblíkově levici, puk se dostal na modrou k Plačkovi, jehož střelu domácí brankář neudržel a propadla do branky. Ve 12. minutě ujel Pavliš, vystřelil z kruhu, kotouč se zřejmě otřel o Horčičkovu masku a skončil v ochranné síti. Ve 13. minutě pykal za sekání chomutovský obránce Řezníček. Gól měl při přesilovce na hokejce Pazourek, ale Horčička změnu skóre nepřipustil. Později si oba týmy role vyměnili a přesilovku hráli pro změnu hosté. Při ní však dokázali domácí hokejisté dvakrát ohrozit Horčičku. Vzápětí, již při hře 5 proti 5, si Lvi vytvořili místy až drtivý tlak. Po jedné ze střel dokonce zazvonila horní tyč, ale hostující brankář jim radost ze vstřelení branky neumožnil. Vzápětí se stalo to, co si domácí fanoušci přáli ze všeho nejméně. Po vyhození kotouče, který směřoval na domácí branku byl Sáblík nucen přerušit hru. Po vhazování se opakovala téměř stejná situace, která předcházela první brance a Plaček střelou od modré zvýšil vedení hostů na 2:0. Na skóre úvodní třetiny nic nezměnila ani tutovka Budi, kterému se nepodařilo v brankovišti přetlačit Horčičku.

Druhá třetina začala snahou hokejistů Slovanu o zkorigování nepříznivého stavu. Ve 22. minutě vyzkoušel pozornost Horčičky Pavliš. O 2 minuty pro změnu znemožnil střílet Jiřímu Kudrnovi, když proti němu vyjel až téměř ke kruhu. Rozhodující zlom v utkání přišel ve 27. minutě. Po sporném postavení mimo hru se hra vrátila za hranici obranného pásma Lvů. Hosté, kteří dnes domácím dávali lekci ve vyhraných vhazování, opět získali kotouč. Šíp přistrčil Bouškovi, kterého Vála s Mazancem neudrželi, a ten poslal Sáblíkovi další pozdrav. To už bylo na domácího brankáře příliš a s úspěšností 72,7% přenechal své místo Zikmundovi. Nutno podotknout, že ani obrana svému brankáři příliš nepomáhala. Hned za 2 minuty prožil Zikmund ostrý křest, když vychytal v jasné šanci Mikšovice. Hokejisté Slovanu se od té doby začali nevýslovně trápit. Hráli křečovitě, kazili přihrávky i rozehrávky. Naproti tomu hosté hráli z lehkostí a přechod do útočného pásma pro ně byl hračkou. Ve 32. minutě hráli Lvi další přesilovku. Šíp ale využil chyby Kočího, nahrál Bouškovi, ale jeho pokus Zikmund kryl. Mizérii domácího týmu nejlépe ukázal Drábek, který ze tří metrů nedokázal přehodit ležícího Horčičku. Z ochozů se pomalu začínal ozývat pískot. Velkou možnost zkorigovat nepříznivý stav měli Lvi od 35. minuty, kdy dostal Hahn trest na 2+2 minuty. Do konce třetiny si však žádnou šanci nevypracovali.

Další hřebíček do pomyslné rakve přišel hned na začátku závěrečné třetiny. Již po 20 vteřinách usedl na trestnou lavici Drábek. Na led se vracel již po necelé minutě, když Proškovu střelu od modré přizvedl těsně před Zikmundem Jíra pod víko. Domácí přestali rychlonohé chomutovské hokejisty stíhat a z toho pramenily i jejich fauly. Ve 44. minutě měli hosté i chvíli výhodu přesilovky 5 proti 3, ale využili až tu následnou 5 proti 4. Těsně po naskočení Přeučila z trestné lavice zvýšil na hrozivých 0:5 Mikšovic. Domácí poté zvýšili obrátky, ale i přesto, že si dokázali vytvořili tlak, byli téměř bezzubí. Zdálo se, že od této chvíle se hrálo už jen o nulu na Horčičkově kontě. Čisté konto dokázal Horčička udržet jen do 56. minuty. Jankových od zadního mantinelu našel přesně najetého Jiřího Kudrnu, který střelou z první strážce chomutovské svatyně překvapil. Vzápětí další závar před Horčičkou skončil hromadnou strkanicí, po které si šli odpočinout domácí Drábek a chomutovský Prošek. Poslední 2 minuty už nebylo téměř o nic hrát. Sýkora ale tak dlouho otálel před Zikmundem s rozehrávkou, že ho o kotouč obral Mikšovic a na dvakrát propasíroval puk za Zikmundova záda - 1:6.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): "Přijeli jsme sem s dobrou taktikou, protože jsme věděli, že Ústí bude čekat, co uděláme. My jsme se vyvarovali chyb z minulých zápasů, kdy jsme tlačili a chodili do plných a Ústí toho využívalo. Dnes jsme hráli ze zabezpečené obrany a čekali na chyby soupeře. Rozhodla hlavně první třetina. Že jsme nedostali první gól a že jsme se nemuseli nikam tlačit. Svůj podíl na úspěchu měli i Horčička. Oni měli sice šance, ale nebyly to žádné vyložené šance. Rozhodla i vůle a nasazení a obrovská vůle z naší strany vyhrát. Bylo vidět, že jsme více chtěli vyhrát. I když vezmu ty předešlé dva zápasy s Ústím, tak mohu říci, že jsme si vždy vytvořili víc šancí a byli jsme lepší, ale vždy jsme doplatili na to, že jsme se do nich tlačili."
Pavel Hynek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Utkání se nám nevydařilo ve všech směrech. Prohráli jsme většinu osobních soubojů. V kontaktu jsme byli jen v průběhu první třetiny, kdy jsme si dokázali vytvořit dvě tři šance. Od stavu 3:0 nás Chomutov k ničemu nepustil a když jsme se dostali do nějaké šance, jako třeba Drábek ve druhé třetině, odvrátilo se od nás i to štěstí. Mrzí mě, že jsme to utkání nezvládli, když zrovna přišla taková návštěva, ale na druhou stranu musím ocenit výkon Chomutova. Předvedli zodpovědný a taktický výkon a po zásluze vyhráli."