Havířov - Dalekou cestu měli svěřenci Miroslava Macha a Tomáše Mareše na zápas 48. kola WSM Ligy, když zavítali na led Havířova. Kdo počítal, že hokejisté Slovanu budou po téměř 500 kilometrové cestě v zimním počasí ještě v autobuse, mýlil se. Neúnavný Jaroslav Roubík otevřel skóre již ve čtvrté minutě. Havířovu se ve druhé části podařilo odpovědět i na následnou trefu Zdeňka Doležala, a tak po time-outu obou mužstev v závěru řádné hrací doby následovalo prodloužení. Nastavený čas začínal Slovan v početní výhodě, přesilovku ale zužitkovat nedokázal. Prémiový druhý bod vystřelil Severočechům ve druhé sérii nájezdů Patrik Poulíček.
st 1. 2. 2017, K&K PNEU Aréna
AZ Heimstaden Havířov
2:3sn 1:1, 1:1, 0:0 - 0:0 - 0:1

Branky a nahrávky: 7. D. Dvořáček, 39. Kalus (Chroboček, Kanko) – 4. Roubík (Vl. Brož, Poulíček), 31. Z. Doležal (Vl. Brož), rozhodující nájezd Poulíček. Rozhodčí: Mikula – V. Hanzlík, Gančarčík. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 1 228. Střely na branku: 29:38 (8:11, 10:6, 9:16 - 2:5). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

AZ Heimstaden Havířov: M. Laco – A. Sedlák, Petran, Krisl, Chroboček, Dudek, D. Seman, Holomek – Kalus, Michal Hlinka, Kanko – D. Dvořáček, Haas, Kotala – Sztefek, Maruna, Štumpf – L. Bednář, Pořízek. Trenéři: Martin Janeček, Patrik Rimmel.

Ústecký Slovan s.r.o.: Volke - Kasík, Vl. Brož, Husák, M. Vágner, Zdvořáček, D. Málek, do 40. Macek - Z. Doležal, Roubík, Poulíček - Moskal, Vrdlovec, Mical - Dalecký, Gengel, Moučka - do 40. Komárek, do 40. Navarra. Trenéři: Miroslav Mach, Tomáš Mareš.

Utkání začalo vcelku opatrně a to z obou stran, nicméně v podstatě z první šance se hosté dostali do vedení. Jaroslav Roubík ve 4. minutě objel kolem havířovské svatyně a rychlou střelou po ledě překonal Laca. Domácí se snažili o odpověď, ale střely Chrobočka ani Sztefka se neujaly. V 7. minutě však Ústí vyrobilo obrovskou chybu v obraně, když si brankář Volke neporozuměl s obránci a tohoto zaváhání dokázal využít David Dvořáček ve vyrovnávací branku. Krátce na to mohl otočit skóre Kalus, ale v dobré pozici mířil pouze nad.

Ve dvanácté minutě se hra při jednom střídání hned třikrát otočila přes celou ledovou plochu. Nejprve zaváhání Krisla využil Roubík k rychlému úniku, na jehož konci byl výborný zákrok Laca. Okamžitě se hra otočila na druhou stranu a byl to Volke, který musel řešit situaci před svým brankovištěm, akci po ose Bednář – Krisl – Pořízek zakončil pokus mimo tři tyče.

Ústí dostalo v patnácté minutě úvodní části výhodu přesilové hry, když AZ hrál v šesti. Trest, který odpykal Marek Kalus, však zůstal nepotrestán a to především díky dobrému pohybu bránící čtveřice. Ve zbytku úvodní části se toho již příliš neudálo, největší vzrušení tak způsobila střela Štumpfa, kterou tečoval Sztefek v poslední minutě, ta Volkemu propadla mezi betony, ale mezi třemi tyčemi neskončila.

Úvod druhé třetiny přinesl nasazení obou celků, ale hra se přesto odehrávala převážně ve středním pásmu a tak žádný z gólmanů neměl před sebou žádný neřešitelný úkol. Hra byla nadále vyrovnaná a až v desáté minutě se jeden z útoků mohl prosadit. Bylo to však po chybě havířovského týmu, kdy se najednou do dobré pozice dostal Vrdlovec, který však zblízka trefil pouze výtečně se přesunujícího Laca.

Podobná situace následovala i v jednatřicáté minutě a to se už Ústí radovalo ze druhého gólu, když Brož otevřel oči a našel najíždějícího Zdeňka Doležala, který rychlou střelou nedal Lacovi šanci. Po inkasovaném gólu mohl vyrovnat Sedlák. Jeho pokusu dobře clonil Kanko, ale přestože Volke kotouč neměl pod kontrolou, tak ten skončil mimo brankovou konstrukci.

AZ do konce druhé třetiny byl aktivnějším týmem a vybojoval také přesilovou hru, jenže ani v té nedokázal Volkeho překonat. Ve 37. minutě dostali domácí opět výhodu přesilové hry a tentokrát tomu tak bylo, po útočném faulu Ústí. V početní výhodě toho však AZ příliš nepředvedl, o to překvapivější byla situace v čase 58:48. Po nahození se k malinko šťastné, ale bojovnému gólu prodral Marek Kalus. To vše v situaci, kdy se vracel vyloučený hostující hráč zpět na led.

Třetí třetinu započali mnohem lépe hosté, po šancích Poulíčka a Komárka si následně vybojovali také přesilovou hru. V té sice AZ bránil dobře, ale Ústí dokázalo zazlobit. Čtveřice havířovských hráčů však odolala a tak ani v této přesilovce Ústí neudeřilo.

Hra byla nadále vyrovnaná a čekalo se na tolik důležitý pátý gól, který by převážil misku vah na jednu či druhou stranu. Příležitost k tomu měli domácí na počátku 51. minuty, ale situaci dva na jednoho zmařil obětavý zákrok hostů. Následně hosté dostali výhodu přesilové hry, ale ani v té nedokázali skórovat a tak se vyloučený Maruna mohl vrátit na led nadále za stavu 2:2.

V 56. minutě mohl nejprve Sztefek rozjasnit domácí fanoušky, ale trefil pouze dobře stojícího brankáře. N8sledně to zkoušel na druhé straně Moučku a v perfektní pozici mu zkřížil plány pouze Laco. Zápas pomalu mířil do prodloužení, pozornost Volkeho zkusili v samém závěru ještě dvakrát domácí hokejisté, ale ani v jedné situaci z toho třetí branka AZetu nebyla.

Osmatřicet vteřin před koncem byl navíc vyloučen domácí kapitán Seman za vyhození kotouče mimo hrací plochu. Ústí na to reagovalo oddechovým časem. Ve zbývajícím čase však Ústí už nic nevymyslelo a tak utkání zamířilo do prodloužení.

Prodloužení Ústí začalo v početní výhodě čtyři na tři. V té se však trojice havířovských hráčů bránila dobře a tak se čekalo dlouho na přerušení hry, které by hru posunulo do situace tři na tři. Přerušení hry se diváci dočkali až 68 vteřin před koncem prodloužení, kdy se ve hře objevili tři hráči na obou stranách. Ve zbývajícím čase musel Laco řešit jednu střelu z úhlu a ihned po buly stejnou situaci také jeho protějšek Volke. Nicméně o vítězi zápasu musely rozhodnout samostatné nájezdy.

V samostatných nájezdech byl jediným úspěšným střelcem Patrik Poulíček, který vybojoval pro Ústí druhý bod.

Martin Janeček (AZ Havířov): "Utkání pro nás bylo nesmírně důležité, což bylo na našem výkonu znát. Byla tam nervozita, která nám bránila podat lepší výkon. Na druhou stranu jsme si to sami zkomplikovali tím, že jsme nedodržovali domluvené věci. Soupeř hrál velice dobře, chytře a trestal naši zbrklost a nekázeň. Skoro bych řekl, že jsme si dne s nezasloužili ani ten bod. Pokud budeme takto hrát v dalších zápasech, budeme to mít hodně těžké."

Miroslav Mach (HC Slovan Ústí nad Labem): "My jsme šťastní, že jsme v Havířově uhráli dva body. Věděli jsme, že nás tady čeká peklo, protože domácí pořád hráli o desítku. Nám se tady nedařilo, naposledy jsme tady prohráli a tak jsme se na to připravili a splnili jsme to, myslím do puntíku. Po očku jsme sledovali výsledky na ostatních stadionech, takže se dvěma body jsme spokojeni. Hráče jsme pochválili, protože plnili taktické pokyny tak, jak jsme chtěli."