Ú s t í n/L. - Slovan ve dvanáctém kole zavítal na led dalekého Vsetína. Domácí Vsetín do dnešního dne neztratil na svém ledě ani bod, ale to se dnes Slovan dokázal prolomit a veze si výhru 3:4 po samostatných nájezdech. Autorem vítězného nájezdu byl Daniel Vrdlovec a v brance si blýskla nová posila Šimon Zajíček, který pochytal čtyřiačtyřicet střel domácích.
so 16. 10. 2021, ZS Na Lapači
VHK ROBE Vsetín
3:4sn 1:0, 1:2, 1:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 4. Rob (M. Indrák), 40. Rob (Jerofejevs), 53. Rob (Jerofejevs, Jonák) – 28. Grim (Jouza, Ondřej Bláha), 31. Trefný (Přindiš, V. Bílek), 47. Milfait (V. Bílek), rozh. náj. Vrdlovec. Rozhodčí: Koziol, Šudoma – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2610. Střely na branku: 47:26. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:3, 3:4.

VHK ROBE Vsetín: J. Málek (Gába) – Jerofejevs, Ondračka, Smetana, Hryciow, Štach, Š. Jenáček, Buchta – M. Indrák, Jonák, Rob – D. Březina, R. Vlach, A. Zeman – R. Půček, Kucharczyk, Klímek – Hořanský, Berger, Vítek.

Ústecký Slovan s.r.o.: Zajíček - (Hamalčík) – J. Drtina, Š. Havránek, Trefný, Přindiš, Vladimír Brož, L. Chalupa, Záruba – Trávníček, Vrdlovec, Štěpán Bláha – M. Tůma, Milfait, Ondřej Bláha – Grim, Jouza, Kulhánek – T. Čermák, Ouřada, V. Bílek.

Vsetín začal na domácím ledě aktivně a brzy se ujal vedení, když akci hostů vystihl Indrák a poslal puk na pravé křídlo Luboši Robovi, ten zamířil z vrcholku kruhu a procedil puk za brankáře Zajíčka. Valaši mohli navýšit skóre v následující přesilové hře, ve které byl blízko ke skórování Jonáka, po střele Půčka se odrazil puk přímo na hůl domácího kapitána, ale bekhendem nedokázal trefit odkrytý prostor v brance Ústí. Slovan se po ubráněné přesilovce na Lapači přeci jen aklimatizoval a hra se začal hodně kouskovat. Přesto se Vsetín dostal do další tutové příležitosti, když se k samostatnému úniku dostal Půček, zkoušel to kličkou do bekhendu, ovšem ústecký brankář se prezentoval výborným zákrokem. Vsetín měl do konce první třetiny ještě jednu přesilovou hru, ale pozorný Zajíček už za svá záda další kotouč nepustil.

Druhá třetina nabídla zcela jiný obrázek než úvodní dějství. Ústí bylo mnohem více konkurenceschopné a navíc přinutilo domácí Valachy k faulům. Vyrovnávací branka Slovanu se však dostavila při hře pět na pět, výborný protiútok sehrálo duo Jouza - Jan Grim, když druhému jmenovanému stačilo pouze strčit čepel hole do prudké přihrávky a puk zaplul mezi betony vsetínského brankáře. Nedisciplinovanost Valachů pak přinesla i obrat ve skóre. Ve druhé přesilové hře se Slovan prosadil díky přesně umístěné střele z voleje v podání Jakuba Trefného. Vsetín zapnul znovu až v závěru druhé třetiny, ovšem obrana Slovanu v čele se Zajíčkem dlouho odolávala. Nakonec se však zelenožlutým přeci jen srovnat před druhou sirénou podařilo. Jerofejevs poslal ze středního pásma přesný pas na Luboše Roba a ten v samostatném úniku zamířil mezi betony Zajíčka. Po dvou třetinách tak platil stav 2:2.

Třetí třetinu zahájilo lépe Ústí nad Labem, dokázalo totiž přečkat další nevyužitou přesilovou hru Vsetína a poté samo v početní výhodě udeřilo. Bílek poslal přihrávku přes šíří vsetínského pásma a na kruhu si puk zpracoval Jan Milfait, pomazlil se s kotoučem a pak krásně vymetl růžek vsetínské klece. Vsetín dostal příležitost dalších dvou přesilových her, ale byl opět impotentní. Nakonec se však zelenožlutým podařilo nápor zužitkovat a přízemní střelou od modré čáry vyrovnal Luboš Rob, čímž zkompletoval hattrick, to bylo v čase 52:59. Po zbytek základní hrací doby byl Vsetín mimořádně aktivní, ale defenzíva Ústí v čele se Zajíčkem dokázala do třetí sirény držet a utkání dospělo do prodloužení.

V nastaveném čase byli domácí hráči častěji na kotouči, ale nedokázali najít recept na obranu Ústí a výrazněji ohrozit brankáře Zajíčka. Za Slovan mohl rozhodnout střelou z mezikruží Milfait, ale tentokrát se mu na Málka vyzrát nepodařilo. Zápas tak dospěl do samostatných nájezdů.

Dovednostní disciplínu zahájili lépe hosté, když ve druhé sérii překonal Málka David Tůma. Za Vsetín srovnal ve třetí sérii Luboš Rob. Rozhodnutí se dostavilo ve čtvrté sérii, kdysi Málka vymíchal Vrdlovec, v té páté už přidal pojistku Michal Trávníček. Ústí nad Labem se tak stalo prvním týmem letošního ročníku, které na Lapači zvítězilo.

Jaroslav Roubík (HC Slovan Ústí nad Labem): Dnes pro nás naprosto parádní zápas. V první řadě bych mohl poděkovat fanouškům Vsetína, ty byli úplně špičkový, hrálo se před suprovou atmosférou. My jsme dnes po dlouhé době podali dobrý výkon, jak obětavě, tak i takticky, a také se k nám přidalo, že jsme dali tři branky. Moc si ceníme, že jsme vyhráli s tak silným soupeřem jako je Vsetín a udělali jsme tady dva body.

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): Těžko se mi to hodnotí po tomto zápase. Ráno jsme si říkali, že budou bránit a budou čekat na brejky. Myslím si, že to tak bylo celý zápas, z minima vytěžili maximum. V každé třetině jsme je přestříleli, šance jsme si vytvořili, ale v té koncovce jsme se trápili. Hlavní rozdíl byl v přesilových hrách, oni to zužitkovali a my ne. V souhře a zakončení se nám moc nedařilo. V prodloužení to bylo na střely vyrovnané, nikdo tam neměl žádnou vyloženou šanci.