Ú s t í n/L. - Ústečtí Lvi měli raketový start do utkání a již v první minutě poprvé rozesmutnil Hanáky kapitán hostí Milan Antoš. Když pak v úvodu druhého dějství přidali další dvě branky ústečtí beci Jakub Grof s Alešem Pavlasem, zdálo se být o osudu utkání rozhodnuto. Proti však byli Josef Slaninák s exústeckým obráncem v olomouckých službách Ondřejem Křížem, kteří v poslední třetině dvakrát provětrali síť za ústeckým gólmanem a postarali se o dramatickou koncovku utkání, které do vítězného konce nakonec přeci jen dovedli po výsledku 2:3 hokejisté Slovanu.
st 14. 12. 2005
HC Olomouc
2:3 0:1, 0:2, 2:0

Branky a nahrávky: 44. Slaninák, 54. Kříž (Ministr, Smejkal) - 1. Antoš (Pazourek, Mazanec), 23. Grof (Jankových, Sýkora), 26. Pavlas (Slížek, Jiří Kudrna). Rozhodčí: Husička - Šimůnek, Vrdlovec. Vyloučení: 8:10, navíc Šafařík (OLO) 10 min NESP, Sáblík (UNL) OK NESP. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 26:33. Diváci: 700. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

HC Olomouc: Žigárdy - Kříž, Šafařík, Bartoň, Varakas, Faltýnek, Vlček, Protivný, Paška - Smejkal, Ministr, Slaninák - Hradecký, Karný, Kreuzman - Žajgla, Hebar, Rak - Bouz, Čuřík, Šimo.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík (45.Zikmund) - Grof, Klobouček, Kudrna Jan, Mazanec, Pavlas, Vála, Evan, Zápotočný - Antoš, Červenka, Eiselt - Jankových, Jech, Klimt - Kudrna Jiří, Kuchler, Pazourek - Slížek, Sýkora, Kloz.

Utkání zahájil nejen divoký ohňostroj olomouckých fandů ale i blesková akce Ústí, při níž rychle otevřel skóre Antoš doražením střely Mazance - 0:1. Nevydařený vstup do utkání ale Moru nepoznamenal, Olomoučtí se snažili o co nejrychlejší odpověď. Ve 3. minutě přišla první šance, po faulu na Raka byl vyloučen Zápotočný. Pokusy Kříže a Varakase Sáblík se štěstím pokryl, zbytek oslabení už si Lvi pohlídali. Snaha Mory ovšem nutila hosty k nedovolené hře, v 6. minutě pykal za podražení Klimt. Aktivně pracující ústecký čtyřúhelník ale nepřipustil žádné střelecké zakončení. V polovině třetiny se vyrovnaná hry přestěhovala do středního pásma, před oběma gólmany stála neprostupná obranná hráz, která znemožňovala jakékoliv zakončení akce. Kotouč se nedostal ani k Sáblíkovi ve 12. minutě, svižnou ránu namířil Hebar mimo tyče. Následný překvapivě odražený kotouč znamenal ještě šanci pro Bouze a také faul hostujícího Pavlase. Střely Kříže, Ministra ani Hebara však pro Sáblíka příliš nebezpečí neznamenaly. V 15. minutě ale sedla střela Čuříkovi, ústecký gólman musel kotouč krotit nadvakrát. Hosté, kteří se nedostali do tempa, marně hledali kombinační pohodu a soustředili se spíš na defenzívu. Tím ovšem vystavili totální stopku olomoucké útočné snaze a na Sáblíka směřovaly kotouče z více než uctivé vzdálenosti. 18. minuta přinesla vzruch na obou stranách, Jan Kudrna prověřil Žigárdyho lapačku, v následném protiútoku Kříž, tváří v tvář Sáblíkovi, neproměnil největší olomouckou šanci.

Mora se hned po přestávce vrhla do útočení, po půlminutce hosté faulovali rozjetého Smejkala, ovšem za dalších 30 vteřin vyrovnal počet hráčů na ledě držením Šafařík. Hra ve čtyřech přinesla štěstí hostům, na chytrou přihrávku Sýkory si sjel od modré Grof a zvýšil s přehledem na 0:2. Tentokráte ale gól Moru lehce podlomil, Žigárdy musel v krátkém sledu čelit střelám Červenky a Jiřího Kudrny. Akce Lvů získaly na nebezpečnosti, obranná snaha Mory byla proti ústeckému tlaku místy zoufalá. Navíc ve 25. minutě fauloval ve středním pásmu zbytečně Protivný a Pavlasovi stačilo 16 vteřin přesilovky na propálení olomouckého gólmana - 0:3. Mora začala být bezradná a Žigárdy v brance se rozhodně nenudil. Chyby pod tlakem v obraně logicky vyústily ve fauly, jedním takovým byl i zákrok Bartoně ve 27. minutě. V přesilovce Žigárdy vyrážel dvě prudké bomby Mazance, kotouč však za svá záda nepustil. V polovině utkání, kdy začal ústecký tlak upadat, poslal hlavní Husička Moru opět do čtyř. Oslabení ustáli domácí bez jediné střely mířící do prostoru brány. Ústí polevilo v aktivitě a Mora se mohla konečně nadechnout. Ve 35. minutě měl Sáblík práci po ráně Varakase. Tři minuty před druhou sirénou dostala Mora šanci zahrát si také přesilovku po podražení Klimta. Protrpěná třetina však udělala s psychikou olomouckých hráčů své a podle toho také přesilovka vypadala. 50 vteřin před koncem třetiny odešel na trestnou lavici ještě hostující Pavlas, ovšem Mora už spíše čekala na přestávkové spasení.

Dohrávaná přesilovka v úvodu 3. dějství byla spíše rozehřátím po návratu ze šaten, hrálo se převážně ve středním pásmu. Mora se snažila hrát více do těla, ovšem toto počínání okořenil Varakas hrubostí, na kterou odpověděl hostující Sýkora, a tak se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Při této herní variantě se do odvážného průniku pustil Hebar a Jiří Kudrna musel sáhnout k faulu. Přesilovka 4 na 3 přinesla po dělovce Kříže gólový úspěch Olomouce - 1:3. V zápise byla tato branka připsána Slaninákovi, ten však spíše kontroloval, aby šourající se touš zpod Sáblíkových betonů opravdu překonal brankovou čáru. Situaci psychicky nezvládl právě hostující gólman a za nesportovní chování byl Husičkou vykázán pod uklidňující sprchu. Do branky se postavil Zikmund a ihned čelil tlaku Olomouce. Ta se dostala na nohy, utkání se zcela novým nábojem dostalo dramatickou příchuť a hosté očividně znervózněli. Hektická atmosféra však nepřála hokejovým kombinacím, za to se hrálo více do těla. Když začal obraz hry připomínat jednostrannou záležitost a Zikmund čelil stále více střeleckým pokusům, přišlo v 50. minutě vyloučení Varakase. Lvi předvedli v přesilovce pohledně sehrané přečíslení 3 na 2 zakončené Antošovou tvrdou ranou. V 52. minutě přišlo opět hraní ve čtyřech na obou stranách, po Husičkově poměrně šalamounském rozhodnutí. Ovšem nesportovní chování Eiselta poslalo hosty vzápětí do tří. A tato herní varianta Olomouci sedí. Osvědčená kombinace první pětky, Ministrova zpětná přihrávka do Křížova nápřahu a následná pumelice do sítě opět vyšly - 2:3. Kontaktní gól proměnil závěr utkání ve drama, soustředěná obrana Ústí mařila dlouho olomoucké kombinace. Minutu a půl před koncem odvolala Mora Žigárdyho z brány, ale dokonání obratu již nepřišlo.

Aleš Tomášek (HC Olomouc): “Ústí má dobrý tým, navíc výbornou obranu. S tou jsme měli opravdu problém, nikam nás nepustili, rád se podívám na video ze zápasu, rádi se z něho poučíme. My jsme hráli trošku ustrašeně první dvě třetiny, měli jsme zbytečný respekt. Ve III. třetině jsme se díky přesilovkám dostali na koně, dali jsme gól, začali tlačit. Sestavu jsme stáhli na tři pětky, protože jsme mysleli, že na Ústí nemáme a náhle se vše otočilo. A v tom je hokej krásný, najednou se hra vyrovnala, kluci začali naplno dřít, zjistili, že se dá hrát i s lepším soupeřem. Kdyby byla III. třetina o kousek delší, věřím ve vyrovnání. Ústí ale zaslouženě vyhrálo, ale klobouk dolů za snahu našich hráčů.“

Vladimír Evan (trenér HC Ústečtí Lvi): “Dvě třetiny jsme byli lepším mužstvem, v I. třetině jsme ubránili tři přesilovky, poté jsme dali góly. Sáblík měl ve II. třetině snad jen tři zákroky, ve III. třetině přišlo více vyloučení i více střel. Dvakrát jsme hráli ve třech. Rozhodčí Husička do zápasu zbytečně vstoupil, utkání se mohlo odehrát v klidu. My jsme měli rozhodnout už ve II. třetině, dát na 4-0, potom ale přišel gól na 3-1 a to už je v takovém utkání kontakt. Sáblíkovo vyloučení za řeči bylo samozřejmě zbytečné.“