B r n o - Do dnešního utkání vstoupily oba týmy velice opatrně. V první třetině viděli diváci dvě přesilovky, po jedné na každé straně, ale ani jedno mužstvo početní výhodu nevyužilo. V samotném závěru úvodní dvacetiminutovky se k odraženému puku dostal Špirko a poslal Ústí do vedení. V prostředním dějství viděli diváci další gól, kdy Salfického prostřelil Kántor. Na začátku závěrečné části se Kometa dostala do vedení. V samotném závěru zkoušeli Lvi hru bez brankáře, ale po špatné ústecké rozehrávce odskočila Kometa na rozdíl dvou branek.
út 17. 3. 2009
HC Kometa Brno
3:1 0:1, 1:0, 2:0

Branky a nahrávky: 29. Kántor (Pucher), 42. Morava (David), 60. Svačina (Brabenec) - 20. Špirko (Hovorka). Rozhodčí: Lacina, Šír - Vengřín, Poruba. Vyloučení: 6:5. bez využití . Diváci: 7200. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1.

HC Kometa Brno: Hylák - Zubíček, Koma, Kántor, Lhotský, Křetínský, Kempný, Morava, David - Polodna, Kostourek, Haluza - Brabenec, Pucher, Svačina - Vondráček, Barus, Dlouhý - Sedlák, Liščák, Klimt

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Kříž, Novotný, Klobouček, Zeman, Němeček, Pojkar, Kubát, Tůma - Hovorka, Špirko, Procházka - Janků, Pazourek, Heřman - Dragoun, Mikulík, Sklenička - Havlíček, Hanzl, Šaffer

Čtvrtý zápas finále první ligy přinesl napínavou podívanou až do samého konce. Snad nejvypjatější utkání série se rozhodovalo až v posledních minutách zápasu. K výhře mělo sice po celou dobu blíže Brno, ale domácí útočníci se několikrát zřekli vyložených šancí a dávali tak Ústí neustále šanci na zvrat. Nakonec se o vítěznou trefu postaral Marian Morava nechytatelnou střelou od modré čáry. Ale vezměme to popořádku.

V první šanci zápasu se ocitl právě řízný bek se čtyřkou na zádech. Po Sedlákově přiťuknutí pálil z ideální pozice mezi kruhy, ale střelou doprostřed branky si na Salfického nepřišel. Chvíli poté přišla přesilovka Brna, ale již první početní výhoda naznačila, že tento zápas se do statistik využitých přesilovek výrazným písmem nezapíše. Do jediné šance se dostalo paradoxně Ústí, ale situaci dva na jednoho si Hylák pohlídal.

První třetina byla vyrovnaná, hrál se hokej v tempu. Kometa svým tlakem mírně převyšovala svého soupeře ze severu Čech. Když už se zdálo, že úvodní dějství skončí bez branek, přišla nenápadná situace po buly, kde se k dorážce Hovorkovi střely dostal Rastislav Špirko a dotlačil skákavý puk za brankovou čáru. Ústí se 25 sekund před sirénou ujalo vedení 0:1.

Branka do šatny brněnský tým ale nijak výrazně nezaskočila. Po nevyužitých přesilovkách na obou stranách přišla největší spálená šance zápasu a v ní brněnský Peter Pucher. Před ležícím Salfickým se ocitl sám a na několikrát se pokoušel procedit puk přes rozevřené betony zkušeného brankáře. Ani na několikrát se mu to nepovedlo a tak stav zůstal stále 0:1 pro Ústí.

O necelé dvě minuty přišla paradoxně běžná situace ze hry, při které ale padl vyrovnávající gól. Peter Pucher odčinil svoje zaváhání, když posunul kotouč na Roberta Kántora, který netypicky vystřelil švihem. Dušan Salfický si vybral slabší chvilku a za střelou bývalého spoluhráče z Pardubic se jenom ohlédl – 1:1.

Po vyrovnávající brance Kometa stupňovala hru, Ústí se do šancí příliš nedostávalo. Za polovinou zápasu Kometa podruhé dostala puk za brankovou čáru, rozhodčí se ale telefonicky ujistil, že nemohl platit, protože byl dosažen rukou. Na druhé straně zahrozil z brejku Špirko, když si v situaci dva na jednoho udělal stahovačkou prostor na ose hřiště a vypálil na Hyláka. Ten svoje mužstvo podržel dobrým zákrokem.

Úvod třetí třetiny přinesl rozhodující branku zápasu. První dobrou šanci ještě neproměnil tečí Liščákova pasu Sedlák. Poté přišla chvíle Mariana Moravy, který na modré čáře dostal přihrávku od Jiřího Davida, kousek popojel a nechytatelnou střelou odraženou od břevna obrátil jazýček vah na brněnskou stranu – 2:1.

Inkasovaná branka přinutila Ústecké ke zvýšení obrátek na maximum. Z vyrovnání se mohl o dvě minuty později radovat Hovorka, ale v bezprostřední blízkosti Hyláka ztroskotal na gymnastickém zákroku, který přehradil puku cestu za téměř jasným gólem.

S přibývajícím časem rostla nervozita a napětí. To se také odrazilo na počtu vyloučených, čehož mohlo využít především Ústí. Největší šanci Slovan dostal tři minuty před koncem, když mohl hrát minutu a půl v pěti proti třem, protože po obrovském závaru před Hylákem fauloval Kántor. Nabídnutou výhodu dvou mužů v poli hned po buly zmírnil faul Procházky na Pavla Zubíčka. Přesilovku 4 na 3 hosté moc dobře nesehráli a ke střele se pořádně nedostali.

V samotném závěru došlo i na power play. Ústí se ale k potřebnému tlaku nedostalo a naopak Kamil Brabenec efektivním napadáním vybojoval puk, odkrytou klec ještě skrz padajícího obránce netrefil, ale vypracoval pro debutanta v brněnském dresu, Vladimíra Svačinu, vyloženou příležitost, která nemohla skončit jinak, než trefou do prázdné branky – 3:1. O výsledku tedy bylo rozhodnuto. Kometa zvládla oba domácí zápasy a vrací sérii za stavu 2:2 zpět na led Ústí nad Labem.

Viktor Lukeš (HC Kometa Brno): Opět jsme dokonale využili domácí prostředí. Ústí se sice dostalo z náhodné šance do vedení, ale my jsme byli dnes celou dobu lepší a po zásluze jsme zápas otočili. Dnes nám dobře stříleli obránci, což hodně pomohlo. Do Ústí jedeme s jednoznačným cílem vyhrát.

Miloslav Hořava (HC Slovan Ústečtí Lvi): Domácí byli po většinu zápasu lepším týmem. My jsme nevyužili žádnou z našich dobrých šancí a zákonitě tak nemůžeme vyhrát. Byli jsme málo aktivní. Dá se souhlasit s tvrzením, že zlomový bod utkání byla nevyužitá přesilovka 5 na 3.