Jihlava - V pondělí 14. března 2016 mělo Ústí nad Labem na programu první semifinálový zápas na ledě Jihlavy. Do semifinále se dostali Ústečtí přes Kladno, které vyřadili v šestém střetnutí. První semifinálový duel začali hokejisté ze severu lépe, za které se jako první prezentoval Jan Kloz, ale Jihlavě se podařilo vždy skóre srovnat. Slovan musel s Duklou bojovat v prodloužení, kde se nikomu nepodařilo vsítit gól. Následující samostatné nájezdy vyzněly ve prospěch Jihlavy, díky čemuž vede Dukla v sérii 1:0.
po 14. 3. 2016, Horácký zimní stadion
HC Dukla Jihlava
4:3sn 1:1, 0:1, 2:1 - 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 18. Skořepa (Štebih, Grebenjuk), 50. Zadražil (Seman, Harkabus), 52. Harkabus (Seman), rozh. nájezd Harkabus – 1. Kloz (Roubík), 38. Melka (Brož, Tenkrát), 50. Roubík (Kloz, Pohl). Rozhodčí: Mikula, Pražák – Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 3 526. Střely na branku: 50:32 (13:14, 15:8, 15:5 – 7:5). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3. Nejlepší hráči: David Honzík – Jakub Soukup. Stav série: 1:0 na zápasy.

HC Dukla Jihlava: Honzík – Grebenjuk, Štebih, Dobrovolný, Kaláb, Zadražil, Bilčík, Parýzek – Jergl, J. Skořepa, Důras – Beránek, Melenovský, J. Kolář – Harkabus, Seman, Kohout – Diviš, Anděl, Mrňa. Trenér: Petr Vlk, František Zeman.

Ústecký Slovan s.r.o.: Soukup – Pohl, Bernad, Vl. Brož, M. Vágner, Holomek, Smetana, Macek – D. Tůma, Roubík, J. Kloz – Tenkrát, Melka, Kuchler – Navarra, Gengel, D. Merta – Křivohlávek, Čurda. Trenéři: Tomáš Mareš, Miroslav Mach.

Oba celky s napětím očekávaly semifinálové boje. Jihlavští hokejisté jakožto favorit, ekipa Slovanu nabuzena fantastickým úspěchem ve čtvrtfinálovém zápolení s Kladnem. Úvodní střetnutí se odehrálo na půdě mužstva z krajského města Vysočiny, což poskytovalo drobnou výhodu svěřencům Petra Vlka. Hosté však do zápasu vykročili ve velkém stylu.

Příchozí fanoušci a ani sami aktéři na ledové ploše se pravděpodobně ještě ani nestačili rozkoukat, když se po sedmnácti sekundách hra přestěhovala před Davida Honzíka. Následně se kotouče chopilo duo Jaroslav Roubík – Jan Kloz, přičemž perfektní přihrávku zpoza branky posléze druhý jmenovaný bez okolků proměnil – 0:1. Po několika klidnějších minutách se iniciativy ujala domácí Dukla, leč o vážnějších příležitostech se hovořit nedá. Když už se domácí dostali ke střeleckému pokusu, zlikvidoval jej pohotový Soukup.

Po přelomu poloviny úvodního dějství dostali hosté možnost v podobě přesilové hry. Obávaná ústecká zbraň však tentokráte branku nepřinesla, červenožlutí si tuto situaci bez výraznějších obtíží pohlídali. Blížící se závěr první části přinesl další tlak Dukly, která rovněž okusila početní výhodu. Ihned ji také využila, po klasické kombinaci vyslal Miha Štebih jedovatý švih od modré čáry, jež tečoval Josef Skořepa. Soukup bohužel pro Slovan nestačil zareagovat – 1:1. Pár vteřin před koncem třetiny ještě nastal po Kalábově ráně v brankovišti závar, což ale hosté vyřešili. Do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu, současně si do následující části Dukla rovněž odnesla část výhody jednoho muže v poli.

S touto možností naložila poměrně solidně, branku hostí několikrát ohrozila. Zaskočit hostujícího muže v masce se pokoušeli Miha Štebih či Marek Melenovský. I nadále poté byli domácí aktivnějším celkem, nachytat Soukupa zkoušeli z každé pozice. V pětadvacáté minutě nalezl Josef Skořepa na levé straně najíždějícího Michala Důrase, který měl poměrně dost času a prostoru pro zakončení. Soukup si však povyjel, zmenšil střelecký úhel a pohotově zasáhl. Nedlouho poté vybízel David Tůma k zakončení do prázdné branky Jaroslava Roubíka. Pas byl však dlouhý, tudíž na něj hostující snajpr nedosáhl. Po nedovoleném bránění v Kolářově podání dostali hosté další šanci, leč ani tentokráte se se svou doménou nikterak oslnivě nepředvedli. Jedinou možnost, ovšem poměrně značnou měl Jan Kloz, který vypálil a ještě si stihl svůj pokus dojet. Následnou dorážkou však těsně minul Honzíkovu svatyni.

Ve dvaatřicáté minutě pálil z pravé strany Tomáš Harkabus, jehož dělovku Soukup vytěsnil. Atak Dukly pokračoval, leč Martin Kohout trefil pouze před sebou stojícího zadáka Ústí. Zhruba dvě minuty poté mohli jít domácí do vedení, úřadoval Jan Kolář. Zkušený forvard nejprve pálil od modré, poté celou akci zakončoval z těsné blízkosti. Ani jednou však na výtečně chytajícího Jakuba Soukupa nevyzrál. Vzrůstající aktivita domácích borců následně vyústila v další početní výhodu, která ani nemusela nastat. Kalábův pas totiž usměrnil pouze do Soukupa Filip Seman. Přesilová hra však byla v podání Dukly prachbídná. Již v plném počtu hráčů na ledové ploše našel Harkabus výborně postaveného Filipa Semana. Jihlavský centr ale znovu trefil pouze Soukupa. Hostující brankář ve druhé části držel prapor svého celku nad vodou. V čase 37:46 hosté potrestali mizernou domácí produktivitu. V přesilové hře napřáhl od modré čáry Vladimír Brož, jehož pumelici tečoval za Honzíkova záda Antonín Melka – 1:2.

Úvod třetí části patřil opět Dukle, která soupeře poměrně výrazně přehrávala. K ohrožení hostující branky však docházelo pouze z nepříliš nebezpečných pozic, za zmínku stojí Důrasův švih z pozice levého kruhu, s nímž si však Soukup poradil. Zanedlouho zahrozila Dukla i v oslabení, kdy opět nikým neohrožován neproměnil z mezikruží Filip Seman. Ihned po svém návratu z lavice hanby se Lukáš Anděl vydal sám na branku, ovšem zastavil jej hvizd pomezního sudího, který spatřil postavení mimo hru. Přesilová hra Dukly poté nebyla příliš oslnivá, Jakub Soukup měl práce pouze s Bilčíkovou, potažmo Kalábovou ranou od modré. Obě zkrotil s elegancí sobě vlastní. Stupňujícímu tlaku Dukly hosté v čase 49:01 nakonec přece jenom podlehli. Filip Seman znovu úřadoval, tentokráte ale přihrával Vojtěchu Zadražilovi, který od modré čáry propálil vše, co mu stálo v cestě – 2:2. Zaplněné domácí ochozy se však neradovaly dlouho, za pouhých devatenáct vteřin vzal Jaroslav Roubík na sebe zodpovědnost a milimetrovou ranou do levého horního růžku domácí branky rozsvítil červené světlo – 2:3.

Gólová smršť pokračovala, v početní výhodě se opět předvedl Filip Seman, tentokráte nalezl Tomáše Harkabuse. Dravý forvard Dukly již měl snadnou práci a pohodlně zakončil do odkryté branky – 3:3. Necelé čtyři minuty před koncem se do obrovské možnosti dostal Richard Diviš, jehož bekhend ale famózní Soukup eliminoval. Stejně tak si počínal i s dělovkou Martina Kohouta. Dramatický duel nakonec dospěl až do prodloužení.

V nastaveném čase testoval Soukupa Josef Skořepa. Jihlavskému forvardu se však skórovat nepodařilo. V šestašedesáté minutě měl rozhodnutí na holi Jiří Dobrovolný, jehož pokus ale hosté srazili nad branku. Nedlouho poté mohl klání ukončit Merta, jemuž ale před poloodkrytou brankou přeskočil kotouč hůl. Když si po Harkabusově pasu vylámal na Soukupovi zuby Seman, bylo jasné, že přijdou na řadu samostatné nájezdy. Dovednostní disciplínu rozhodla po dvou nastřelených tyčkách třetí série, v níž se elegantním forhendovým blafákem prosadil Tomáš Harkabus. Jaroslav Roubík poté neuspěl, a tak se po vítězství 4:3 ujala vedení v semifinálové sérii.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Tak já si myslím, že lidi, co si dnes koupili vstupenku, viděli hokej se vším všudy. Bylo prodloužení i nájezdy, takže pro diváka dobré. Jen pro nás na střídačce to bylo horší. Jinak v první třetině se na nás projevil zápasový rytmus a do druhé části jsme vstoupili jinak, ale trápila nás finální fáze. Pořád jsme ale věřili, že když budou hráči pracovat, tak jak pracují, tak to zvládneme. Dnes jsme si za to vítězství zasloužili.“

Tomáš Mareš (HC Slovan Ústí nad Labem): „Sehráli jsme další z dobrých zápasů, bohužel se smutným koncem po náš tým. Dovolím si říct, že více času jsme byli lepším mužstvem než domácí. Celé utkání jsme byli ve vedení, bohužel rozhodly nájezdy, ve kterých jsme tahali za kratší konec. Ač to říkám nerad, opět nejslabším článkem na ledě byl doslova katastrofální výkon rozhodčího Mikuly, který nám nesmyslně vylučuje hráče a neví kterého. Je to pro mě osobně faul na hokej. V úterý nás čeká druhé střetnutí a my se pokusíme tentokrát uspět. Děkujeme za hlasité povzbuzování od našich fanoušků.“