Ú s t í n/L. - Před šestým soubojem semifinálové série jsou Ústečtí Lvi o krok napřed. V nebývale útočně laděném pátém duelu přestříleli Hradec Králové 9:4. O rozhodující zásahy se postaral David Pazourek, který náramně přesnou ranou a šťastnou dorážkou zaznamenal branky číslo čtyři a pět. Lvi předtím obrátili z 0:1 na 3:1, hosté však korigovali, stejně tak i následné vedení 4:2. Až ve třetí třetině na ústeckou kanonádu odpověď nenašli, gól Romana Pšurného na 6:3 z kraje periody jejich odpor definitivně zlomil. Šestý zápas série se odehraje už ve čtvrtek v Hradci.
út 16. 3. 2010
Královští lvi Hradec Králové
9:4 2:1, 3:2, 4:1

Branky a nahrávky: 16. Heřman (Novotný, Sklenička), 17. Janků (Pazourek, Alinč), 22. Pajič (Klobouček, Zeman), 30. Pazourek (Janků), 39. Pazourek (Němeček, Janků), 43. R. Pšurný (M. Pšurný, Mikulík), 46. Mikulík (R. Pšurný, Vobořil), 47. Heřman (Šagát, Gureň), 55. Němeček (TS) - 10. Kubišta (Táborský), 25. J. Hruška (Roubík, Křetínský), 35. Karlíček (Křetínský, Roubík), 49. Kadlec (Roubík, Seidl). Rozhodčí: J. Dvořák, Petružálek – Dančišin, Matějček. Vyloučení: 9:4, navíc Pojkar (UNL) 10 min. [NESP], Vošvrda (HKR) TS, Karlíček (HKR) TS, Karlíček (HKR) OK [NESP]. Využití: 3:3. V oslabení: 2:0. Diváci: 3680. Střely na branku: 60:36. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 8:3, 8:4, 9:4.

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – Němeček, Pojkar, Klobouček, Zeman, Novotný, Gureň, O. Kříž, Vobořil – Janků, Alinč, Pazourek – Hovorka, Pajič, Heinisch – Heřman, Šagát, Sklenička – M. Pšurný, Mikulík, R. Pšurný.

Královští lvi Hradec Králové: Vošvrda (46. Luňák) – Karlíček, Křetínský, Hendrich, Prajsler, Táborský, Lesák, Čáp, Seidl – J. Hruška, Roubík, Kadlec – Budínský, Moskal, Volráb – Malý, Kubišta, O. Hruška – Valašek, Stehno, Šejnoha.

Hned první minuty semifinálového klání přinesly zajímavé okamžiky na obou stranách. Alinč s Pazourkem vlétli do hradecké obrany jako dobře vyhladovělí lvi, jejich střely však postrádaly na přesnosti. Domácí chtěli očividně na soupeře vlétnout od začátku v plné síle, ale málem se jim to vymstilo. Hosté poukázali na dost výrazné trhliny v obraně, díky nimž si Volráb mohl v klidu položit Orcta a jen málo chybělo k tomu, aby okolo něj zasunul puk do branky. Vzápětí Gureň neuhájil útočnou modrou a musel si pospíšit za Malým, ten tváří v tvář gólmanovi přestřelil. Budínský zpoza domácí branky našel Moskala, jeho ránu z první ukryl Orct v náruči. Oba celky se v této fázi hry zasloužily o pohledný útočný hokej, nikomu se nechtělo příliš bránit. Domácí k tomu ovšem museli přistoupit, když se dostali do oslabení. Ubránili jej skoro celé. Až na jedinou střelu od modré v provedení Táborského a dorážku Kubišty, na níž byl ústecký gólman krátký – 0:1. Hosté se po tomto úspěchu poněkud stáhli, přenechali aktivitu Lvům a čekali na další okénko směrem k Orctovi. O tom, že přesilovky mohou značně ovlivnit vývoj utkání, není třeba debatovat. I Slovan dokázal využít hned tu první, kterou mu soupeř nabídl. Novotného střelu tečoval za Vošvrdova záda Heřman a bylo vyrovnáno – 1:1. Domácí se uklidnili a zakousli se do soupeře s novou chutí. Obrovský tlak vyvrcholil Pazourkovou střelou z mezikruží, jíž pohotově doklepl za čáru Janků – 2:1. Ústečtí měli ještě před přestávkou výbornou příležitost navýšit vedení, jenže Heřmanovu kličku, jíž chtěl zakončit trestné střílení, Vošvrda vystihl a napravil tak vlastní chybu.

Úvod druhé třetiny přinesl stoprocentní gólovou šanci pro Hradecké, Roubík zůstal osamocen před bránou, Orct však v pozici vleže na zádech stihl zasáhnout puk a uklidit jej do bezpečí. Nedáš – dostaneš. Známé pravidlo našlo své uplatnění ve dvaadvacáté minutě. Klobouček vypálil od modré čáry, netrefil ale branku. Puk se tedy odrazil od zadního mantinelu, a to rovnou na hůl Pajičovi, jemuž nedělalo problémy pohotově jej dopravit do odkryté klece – 3:1. Ani dvoubrankové vedení ovšem nemělo Slovanu vydržet dlouho. Přes modrou čáru se přehnal Roubík, ale protože neměl volnou cestu k brance, raději našel po křídle najíždějícího J. Hrušku, jeho střela z první zaplula rovnou do růžku Orctovy svatyně – 3:2. O šance nebyla nouze ani nadále, ale trenéři zřejmě v obou kabinách udělali své, takže se semifináloví soupeři stavěli zodpovědněji i k obraně. Jenže i střelci absolvovali seřízení mířidel, a tak tentokrát po přesné příhře Janků vymetl pavučiny z hradecké branky Pazourek - 4:2. Následně se roztrhl pytel s vyloučeními, obzvláště na domácí straně. Hosté nedokázali využít dvouminutovou přesilovku pěti ku třem, přestože ji maximálně zjednodušili, střelami od modré se blýsknul Prajsler. Nakonec si přece je hosté zvedli sebevědomí, po buly vyslal touš na branku Karlíček, brankář Lvů měl zakrytý výhled, a tak mu nezbývalo, než jej potřetí vylovit ze své sítě – 4:3. Jenže i Ústečtí si umějí poradit s početními výhodami, tu v závěru prostřední třetiny využili díky Němečkově tečované střele, do které těsně před brankářem stačil vložit hůl Pazourek - 5:3.

Poslední dějství opět načali aktivněji hosté. Valašek s Moskalem se dostali do úniku dva a jednoho, první jmenovaný volil raději střelu, kterou Orct dokázal podržet v náručí. Někdo zřejmě okopíroval scénář předchozí třetiny, protože to opět byli Lvi, kdo ukázali soupeři, jak je třeba proměňovat šance. Tentokrát se zase dostala ke slovu bratrská spolupráce, Michal Pšurný vybojoval puk za brankou, aby ho mohl poslat Romanovi Pšurnému, jenž nezaváhal a střelou z první jej dopravil za Vošvrdova záda – 6:3. Stejný hráč stál i za následující gólovou akcí. Rychlým průnikem po levém křídle a přesnou příhrou na Mikulíka se postaral o netradiční využití přesilovky. Mikulík se rázem ocitl za obranou, naznačil střelu, pak ale zamíchal pukem, objel gólmana a z úhlu poslal puk pod jeho hokejkou – 7:3. Slovan si vzpomněl, že umí střílet góly ve všech herních situacích, a tak Hradec pokořil i ve vlastním oslabení. Šagát odeslal puk do druhého kruhu Heřmanovi a ten z první prostřelil nového strážce hradecké branky Luňáka – 8:3. Ještě v téže přesilovce ovšem dokázali skórovat i hosté. Roubík našel na brankovišti volného Kadlece, proti jeho bekhendové střele byl Orct bezmocný – 8:4. Závěr utkání komplikovalo dvojnásobné vyloučení na domácí straně. Hradečtí ale místo, aby něco udělali s nepříznivým stavem, faulovali tak, že nabídli domácím další gól zcela zadarmo. Z trestného střílení se prosadil Němeček - 9:4.

Jiří Slabý (HC VCES Hradec Králové): Dnes jsme začali dobře, dali jsme první gól, ale potom jsme neměli dopustit, aby soupeř ještě v první třetině otočil. Potom, vždy když jsme stáhli na rozdíl jedné branky, zase jsme po hloupé chybě inkasovali. Měli jsme i dost vyloučených a domácí nás v přesilovkách trestali. Tam nám to tam spadlo skoro všechno. Smutné je ale to, že máme opět zraněné dva hráče. Myslím, že ty fauly tam jsou, a že je potřeba, aby to někdo viděl. Dívali jsme se na minulé záznamy a jsou tam zákroky, které do hokeje nepatří. U nás se hrál hokej, a tam jsme takhle silné mužstvo, jakým Ústí je, přehráli. Tam jsme se také snažili nebýt vylučovaní. Dnes jsme také tomu štěstí nešli tolik naproti. Doma jsme nechali na ledě trochu víc toho srdíčka, než tady.

Milan Skrbek (HC Slovan Ústečtí Lvi): Dnes jsme opět začali proměňovat šance. Hra dopředu byla celkem v pořádku, ale hra dozadu nám pořád skřípe. Dostali jsme sice prvního góla, ale to nás nesmí ovlivnit. To mužstvo pak musí začít pracovat ještě víc. To se stává. Hradec hraje bez nervů, jsou v pohodě, protože oni nemohou nic ztratit. My máme o něco vyšší cíle, z toho mohla pramenit trochu ta nervozita na začátku zápasu. Hráče stále upozorňujeme na častá vylučování, ale je potřeba se také podívat, jestli ta chyba není také trošku na straně rozhodčích. Dnes nehrál Robin Hanzl, v posledních zápasech nehrál moc dobře. Vláďa Gýna se Zbyňkem Skleničkou dostávali v poslední době dost branek, takže jsme udělali nějaké změny v sestavě.