Ú s t í n./L. - Úspěšně vstoupili Ústečtí Lvi do vyřazovacích bojů, v prvním utkání čtvrtfinálové série dokázali porazit Olomouc 7:2. Vítězství se nerodilo zdaleka tak hladce jak napovídá výsledek. Do poloviny utkání byl moravský celek lepší, dokázal smazat dvoubrankové manko, ale poté Slovan dvěma slepenými góly opět odskočil a v závěru utkání vítězství ještě vyšperkoval. Dařili se mu zvláště přesilové hry, z nichž vstřelil čtyři branky.
ne 15. 2. 2004
HC Olomouc
7:2 1:0, 3:2, 3:0

Branky: 4. Lipina (Dragoun, Staněk), 21. Skuhrovec (Zdráhal, D. Tvrzník), 30. Kočí (Havlík, Lipina), 31. Buďa (Dragoun, Havlík), 57. Zdráhal (D. Tvrzník), 57. Buďa (Dragoun, Lipina), 59. M.Tvrzník (Hodek) - 24. Ministr (Ditrich), 26. Kárný (Grof, Fiala). Vyloučení: 4:7, navíc Šafařík (OLO) 10 min. a M. Tvrzník (UNL) 5 min. + OK. Rozhodčí: Chlupsa - Richter, Sichrovský Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5500.

Ústecký Slovan s.r.o.: Sáblík (59. Zikmnud) - Evan, Pavlas, Kočí, Pospíšil, Havlík, Staněk, Skuhrovec, Mrázek - Hodek, D.Tvrzník, Zdráhal - Buďa, Lipina, Dragoun - Appel, Sýkora, Kudrna - Hašek, Koudelka, M.Tvrzník

HC Olomouc: Svododa (31. Tihlář) - Prošek, Kudělka, Šafařík, Klimeš, Faltýnek, Grof, Píchal - Žajga, Brančík, Komínek - Kučera, Kárný, Fiala - Liška, Ministr, Ditrich - Buchal, Kašparů

První zápas čtvrtfinále play off přinesl kvalitní, rychlý a tvrdý hokej. Výsledek by mohl svádět k tomu, že se jednalo o jednoznačnou záležitost, ale hra byla až do své 50. minuty víceméně vyrovnaná. Ústeckému publiku se poprvé představili děčínští hráči Havlík a Hašek a rozhodně příznivce Lvů nezklamali. Havlík si dnes dokonce připsal dvě asistence. Dobrý dojem z utkání zkazila až poslední minuta, když se po zbytečném faulu za rozhodnutého stavu strhla hromadná bitka.

Hned od úvodního vhazování měla hra rychlý spád. Po několika pokusech na obou stranách projel celým kluzištěm Hodek, nahodil kotouč před branku Olomouce a D. Tvrzník se Zdráhalem hostující obraně i brankáři zle zatopili. Z následného vhazování se puk dostal na modrou k Mrázkovi, který okamžitě pálil na Svobodovu branku. Ten jeho střelu vyrazil, ale kotouč zachytil Staněk, poslal okamžitě na Dragouna a jeho střelu tečoval do sítě těsně před brankářem Lipina. Domácí hokejisté byli poté při chuti a dál se tlačili před hostující branku. Hosté zahrozili v 6. minutě, kdy se zblízka neprosadil Kučera. V 7. minutě se po zákroku u hrazení těžce z ledu sbíral Buďa a odjížděl na střídačku. Uprostřed hřiště se dost nešťastně srazil s Ministrem, když se ani jeden z nich nedíval před sebe. Vzápětí dostal přesný pas na modrou Hašek, ale Svoboda se překvapit nenechal. Ve 12. minutě se vyznamenal na druhé straně Sáblík, když vychytal Ditricha, který se mistrně proháčkoval domácí obranou. Poté hosté zvýšili tempo a zatlačili Lvy do jejich obranného pásma. Domácí hokejisté ale brzy hru vyrovnali a byli to hosté, kdo nestačil, když si ve 20. minutě pomohli faulem. Domácím se tak naskytla příležitost hrát přesilovku 4 proti 3, ale hráli ji až do sirény velmi ležérně a nic při ní nevymysleli.

Raketový vstup měli domácí Lvi do druhé třetiny. Hráli ještě přesilovku když Skuhrovec vypálil od modré a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Z dvougólového vedení se domácí ale neradovali dlouho. Ve 24. minutě trochu zaspali Mrázek se Staňkem, za jejich záda si nabruslil Ministr a nedal Sáblíkovi nejmenší šanci. O necelé 2 minuty později napřáhl z kruhu Kárný, Sáblík sice jeho střelu kryl, ale propadla mu mezi lapačkou a betonem do branky - 2:2. Hokejisté Slovanu se ze šoku celkem rychle vzpamatovali a vrhli se do útoku. Hosté je zbrzdili jen za cenu nedovoleného zákroku. Ve 30. minutě, při přesilovce, vystřelil opět od modré Kočí, jehož střela se zřejmě otřela o jednoho z bránících hráčů a zapadla za záda bezmocného Svobody. Neuběhlo však ani půl minuty, Lipina vyhrál vhazování v útočném pásmu, Havlík vypálil, jak jinak než od modré a brankářem vyražený kotouč dopravil do sítě Buďa. Po této brance, přestože za žádný gól nemohl, Svobodu v brance hostí vystřídal Tihlář. O minutu později zahrozil z kruhu opět Kárný. Sáblík jeho střelu vyrazil, ale poté vůbec nevěděl, kde kotouč je. Domácí brankář se vzápětí vyznamenal opět ve 33. minutě, když chytil Liškovu bombu z voleje. Ve 34. minutě vyslal M. Tvrzník do brejku opět Haška, ale Tihlář přesně vystihl jeho kličku a šanci zneškodnil. Vzrušení na ledě nastalo ve 36. minutě. Při boji o puk ve skrumáži před Tihlářem došlo k velmi bolestivému zranění na choulostivém místě hostujícího útočníka Lišky. Ten nakonec musel opustit ledovou plochu na nosítkách. Poslední šanci třetiny měli domácí, když několik vteřin před sirénou ujel po levé straně Dragoun, přihrál přesně na čepel hole Lipinovi, ale jeho prudkou střelu z první hostující brankář bravurně zneškodnil.

Závěrečná třetina začala oproti předešlým ve znatelně volnějším tempu. Dlouho se nic nedělo, až ve 48. minutě našlápl po pravé straně Kudělka, ale po jeho dělovce jen zazvonila za Sáblíkem tyč. Tempo hry se  postupně zvýšilo a hrál se pěkný kombinační hokej nahoru dolů. Šance se střídaly na obou stranách, ale postupně se zdálo, jako by olomouckým hokejistům trochu docházely síly. Z toho pramenily i fauly, a tak si během 20 vteřin museli jít nuceně odpočinout Ministr a Komínek. Domácím se tak naskytla dlouhá přesilovka 5 proti 3. Ke vstřelení branky potřebovali domácí hokejisté tři čtvrti minuty. Po pravé straně projel před brankáře D. Tvrzník, zpětnou přihrávkou křížem našel volného Zdráhala a ten se do odkryté branky nemýlil - 5:2. Po dalších 18 vteřinách dokázali domácí hokejisté zužitkovat i následnou přesilovku 5 proti 4. Podél levého mantinelu vlétl do útočného pásma Dragoun u levé tyčky našel opět volného Buďu, na jehož střelu pod víko Tihlář nestačil zareagovat. Poté si vybrala slabší chvilku celá trojice rozhodčích. V 59. minutě seděl na trestné lavici domácí Appel. Na branku se řítili Hodek s M. Tvrzníkem. Oba dva byli sice tísnění hostujícími obránci, přesto se Hodek nádherně uvolnil a z velmi těžkého úhlu našel přesně Tvrzníkovu čepel hole, jemuž stačilo jen nasměrovat kotouč pod víko Tihlářovy svatyně. Hosté okamžitě reklamovali hru domácích hráčů v pěti, přesto dosažená branka platila. Nutno dodat, že už nic neřešila. Naprosto zbytečné emoce ovládly led necelou minutu před koncem zápasu. M. Tvrzník nevybíravě poslal krosčekem k zemi Kudělku, za což správně vyfasoval trest na 5 minut a do konce zápasu. Následně se na ledě strhla hromadná bitka, která vyústila tím, že hosté po skončení zápasu okamžitě odešli bez podání rukou do kabin.

Kamil Přecechtěl (HC Olomouc): z důvodu absence oficiální tiskové konference odmítl rozhovor
Vít Borůvka (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Hráči sami vědí, že cíl sezóny není jen postup do play off. Cíle jsou určitě vyšší. Dnes se hrál první zápas čtvrtfinále a byl velice důležitý. Samozřejmě jsme si dnes velice přáli vyhrát a zítra bychom rádi splnili i ten druhý krok, dostat se do vedení 2:0. Zítra to bude ale hrozně těžké. Soupeř nás dnes trochu poznal, už bude vědět co a jak. Takže očekávám opět, stejně jako dnes, vyrovnanou bitvu. Když dnes soupeř rychle vyrovnal, bylo nám všelijak. Hráči na to reagovali značně nervózně a jakoby se postupně vytrácela jejich sebedůvěra. Najednou si každý myslel, že to musí individuálně sám zvrátit. To je vždy největší chyba. Rozhodně ale dnes nemůžeme mluvit o uspokojení. Za stavu 4:2 měla Olomouc dvě nebo tři šance. Byla tam tyčka a dvě nebo tři šance skvěle zlikvidoval Lukáš Sáblík. Tam se to lámalo podle toho klasického pravidla nedáš - dostaneš. Olomouc tyto své velké šance neproměnila a my jsme vzápětí zvýšili na 5:2. Tím byl zápas rozhodnut. Ty branky navíc už nic neřešily. V dobrém světle se předvedly před domácím publikem i obě posily z Děčína. Aleš Havlík, který naskočil za zraněného Aleše Pavlase, hrál velice dobře, mile překvapen jsem byl i Jaroslavem Haškem. Je dobře, že nejsou v týmu do počtu, ale že vhodně doplnili náš kádr. Zítra bude také velmi důležité, aby se nám hráči nezranili. Soupeř je fyzicky velmi vyspělý, ale na druhou stranu nemůžeme uhýbat ze soubojů."