Ú s t í n/L. - Druhý semifinálový zápas začali lépe Olomoučtí, když hned v první třetině vstřelili Ústeckým Lvům dva rychlé góly. Severočechům se podařilo snížit na rozdíl jedné branky díky střele Lapšanského minutu před druhou sirénou. Ve třetí třetině se nejprve prosadil exústecký Ondřej Kříž a navýšil na rozdíl dvou branek. Šest minut před koncem propálil Orcta z trestného střílení Řípa a červenobílí se ujali vedení 4:1. Dvě minuty před závěrem hráči Slovanu zkusili power-play, ale ani ta jim úspěch nepřinesla. Naopak znovu inkasovali. Po výhře 5:1 vedou Kohouti v sérii 2:0 na zápasy. Tým ze severu Čech si tak domů neveze žádné body.
so 9. 3. 2013, Zimní stadión Olomouc
HC Olomouc
5:1 2:0, 0:1, 3:0

Branky a nahrávky: 9. Kucsera (Rác, Vodný), 10. Staněk (Kucharczyk, Herman), 50. Kříž (Rác), 54. Řípa - TS, 59. Ondrušek – 40. Lapšanský (Kovář). Rozhodčí: Čech, Přikryl – Adamec, Poruba. Vyloučení: 9:7, navíc TS pro OLO. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3171. Střely na branku: 25:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Stav semifinálové série: 2:0.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň, Ondrušek, O. Kříž, R. Staněk, R. Kadela, T. Valenta, Janáček, Škůrek – Diviš, Řípa, Rufer – Rác, Kucsera, Vodný – Kucharczyk, Herman, Selingr – Heža, Králík, Švaňhal

Ústecký Slovan s.r.o.: Orct – L. Poživil, Sklenička, Vl. Brož, K. Černý, Vobořil, Šmach, F. Pavlík, Špelda – Martin Frolík, Roubík, Laš – M. Čermák, T. Sýkora, Handlovský – R. Kovář, Lapšanský, Daniel Boháč – Matai, Rod, D. Tůma

Začátek utkání lépe vyšel domácím hokejistům. Nikým nehlídaný Kucharczyk obdržel přihrávku v pozici mezi kruhy, jenže jeho následné zakončení dokázal výtečně zneškodnit Orct. Poté se ještě dostal k dorážce Herman, ani on ale nedopravil puk do severočeské svatyně.

Hosté se ale nenechali zahanbit. Těsně po jejich první přesilové hře pálil od modré Šmach, a následně se ještě snažil zamést puk do olomoucké klece Lapšanský, v obou případech ale skvěle zakročil Kašík.

O pár minut později přišla pro ústecké hráče studená sprcha, během několika desítek sekund inkasovali hned dvakrát. Při první trefě Mory sice Rác nejprve nadvakrát nepřekonal Orcta, vytvořil však alespoň v soupeřově brankovišti takový zmatek, že Lukáš Kucsera poté doklepl kotouč do prázdné svatyně. O druhý olomoucký gól se postaral Robin Staněk, jehož přihrávku z pravého kruhu si srazil do vlastní klece jeden z hostujících hokejistů.

Na začátku prostředního dějství mohl navýšit náskok domácích Diviš, ten ale ze samostatného nájezdu namířil puk do ochranné sítě. V polovině zápasu zvýšili Lvi svou dravost směrem dopředu, což se projevovalo jejich náporem směrem do Kašíkovy brány. Všechny severočeské střely ale olomoucký gólman lapil.

Tedy skoro všechny, na konci druhé třetiny Kašík přece jen kapituloval. Adam Lapšanský se po pravé straně vydal k nádhernému sólu, jež završil kontaktním gólem svého týmu.

Ústí do poslední dvacetiminutovky vstoupilo poměrně aktivně, avšak místo severočeského vyrovnání přišlo odskočení Mory do dvoubrankového náskoku. V přesilové hře napřáhl od modré Ondřej Kříž, jehož bombu zastavila až síť v hostující brance.

Čtvrtou branku Hanáků následně přidal Jiří Řípa. Ten sice v oslabení nejdříve neproměnil svůj samostatný nájezd, avšak byl při něm faulován, takže poté při trestném střílení skládal reparát. A při něm už uspěl, střelou zápěstím překonal Orcta.

Definitivní tečku za duelem udělal necelé dvě minuty před jeho závěrem Jiří Ondrušek. Ten při soupeřově hře bez brankáře dokázal trefit prázdnou hostující bránu. Olomouc tak zvítězila nad Ústeckými Lvy 5:1, a ujala se tak vedení 2:0 na zápasy.

Jan Tomajko (HC Olomouc): "V první třetině jsme vstřelili dva slepené góly, díky tomu jsme vedli 2:0. Ústí ale pak mělo dvě tři vyložené šance, při kterých nás podržel Libor Kašík. Ve druhé třetině jsme byli trochu v útlumu, na jejím konci jsme poté inkasovali. V třetí třetině rozhodla branka na 3:1, další góly potom už byly jen korekcí výsledku."

Jaromír Šindel (HC Slovan Ústečtí Lvi): "My jsme samozřejmě chtěli tento zápas vyhrát, bohužel se nám to ale nepovedlo. Nebyli jsme na tom úplně špatně, výsledek je pro nás příliš krutý. Utkání jsme mohli otočit, ale přišel nešťastný okamžik při vyloučení našeho hráče, ze kterého přišel gól soupeře na 3:1. Myslím, že vyloučení mělo být přesně obráceně. Závěr jsme hráli už stylem „buď to vyjde, a nebo to nevyjde“. Nedá se nic dělat, prohráváme 0:2. Pevně ale věřím, že se do Olomouce ještě vrátíme."