Benátky nad Jizerou - S cílem odvrátit případný konec sezóny a vrátit sérii zpět na sever Čech odjížděli svěřenci Miroslava Kanise k zápasu druhého předkola play-off do Benátek nad Jizerou. Vstup do utkání vyšel Slovanu na výbornou, když po minutě hry se prosadil Jan Kloz. Domácí se v jedenácté minutě dočkali vyrovnání a krátce před druhou sirénou také obratu. Padesátá druhá minuta poté přinesla srovnání ve skóre Lvům, když v 59. minutě vrátil vedení Středočechům nedělní oslavenec 32. narozenin Václav Jankovský. Slovan se nevzdal a 26 sekund před koncem řádné hrací doby poslal střetnutí do prodloužení Tomáš Bernat. V nastaveném čase byli šťastnější Ústečtí, v 66. minutě rozhodl o konání sobotního duelu Norair Hovsepjan.
čt 7. 3. 2024, Zimní stadion Benátky nad Jizerou
HC Benátky nad Jizerou
3:4pp 1:1, 1:0, 1:2 - 0:1

Branky a nahrávky: 1. Šafránek (Jankovský, Kliment), 40. Peca (Vágner), 59. Jankovský (Šafránek, L. Kučera) – 1. Kloz (Funk, Anosov), 52. Anosov (Kloz, Trefný), 60. Bernat (Funk), 66. Hovsepjan (Bernat). Rozhodčí: Veinfurter – Hájková, Landsmann. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Střely na branku: 30:34. Diváci: 280. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4. Stav série: 1:1 na zápasy.

280

HC Benátky nad Jizerou: Brázdil – Antoš, Lytvynov, Knesl, Kliment, Mašek, Němeček – Řepík, Havlas, Hozák – Kučera, Šafránek, Jankovský – Martínek, Zumr, Vágner – Husák, Peca. Trenér: Martin Novák.

Ústecký Slovan s.r.o.: Stahl – Gottfried, Trefný, Funk, Amirov, Popela, Hovsepjan – Dubský, Bernat, Simon – Rudovský, Kloz, Anosov – Kuchynka, Bláha, Novotný. Trenér: Miroslav Kanis.

Zápas začal pro Slovan na výbornou. Již po minutě si na útočnou modrou čáru nabruslil Funk, jehož střelu tečoval mezi kruhy šikovně Jan Kloz. Rozlet hostí však přibrzdila dvě oslabení, z nichž Středočeši neudeřili. Stejně tak Severočeši nijak nehrozili z dvouminutové výhody pět na čtyři po vyloučení Lytvynova za držení.

Benátkám nad Jizerou se povedlo srovnat tempo hry a v polovině 11. minuty to vyneslo srovnávací trefu. Hned po vyhraném buly si vzal puk Kliment, našel křižnou přihrávkou na levý kruh Václava Jankovského, který už mohl střílet. Místo toho ale stáhl puk pro Davida Šafránka, před nímž zůstala jen odkrytá brána. Parádní kombinace navíc dostala domácí do laufu, ze kterého se jim ale vedoucí trefu nepodařilo vstřelit.

Do druhé třetiny vstupovali Benátečtí v oslabení a Brázdil byl v permanenci, na začátku 22. minuty si musel poradit s tvrdou střelou Rudovského, následně musel čelit nepříjemné dorážce z hranice brankoviště. Skvěle se dařilo domácím v opačném gardu, Hozák a Havlas měli během půlminuty dvě nadějné příležitosti, Stahl však odolával.

Odolával i ve 33. minutě, kdy Slovan vypadl při vlastní přesilovce z role a musel čelit dvěma únikům. Ten první měl na starosti Havlas, který z mezikruží přestřelil, následně neuspěl již ve středním pásmu faulovaný Hozák. Šanci na reparát měl z nařízeného trestného střílení, bekhendem ale nezvedl puk nad lapačku Stahla.

Benátkám nad Jizerou se přesto podařilo srovnat skóre. V čase 39:19 min. odvedli práci v útočném pásmu Michal Vágner s Jakubem Pecou. První jmenovaný vybojoval puk na zadním mantinelu, vyvezl jej před branku a z otočky našel nekrytého Pecu, který ve svém prvním střídání v zápase propálil ústeckého gólmana.

S jednobrankovým mankem vstupoval tým Miroslava Kanise do třetí třetiny. V ní dlouho drželi Ústecké na distanc, mnohdy situaci řešili prostým vyhozením na zakázané uvolnění, čímž často kouskovali hru. Slovan srovnal téměř osm a půl minuty před koncem základní hrací doby. Kloz podržel puk ve vlastním pásmu, vytáhl hru po křídle na Artyona Anosova, který stáhl puk mimo dosah blokujícího obránce a zakončením bekhendem na zadní tyč nedal Brázdilovi šanci.

Již pomalu vypadalo, že zápas zamíří do prodloužení. Závěrečné dvě minuty ale nabídly další zápletku. Tu nejprve odstartoval Kučera, který udržel pásmo a přenechal puk Šafránkovi, jenž přenechal zakončení na Václava Jankovského, dojíždějícího z druhé vlny. Přes clonu Stahl nic neviděl a Středočeši byli blízko postupu do další fáze play-off. Navíc mohli definitivně stvrdit výhru hned v dalším střídání, Řepík z brejku ale trefil jenom gólmana.

Ústí nad Labem na nic nečekalo, odvolalo brankáře a 26 sekund před třetí přestávkou bylo odměněno. Stažená obrana Benátek nad Jizerou nemohla vyjet proti Tomáši Bernatovi, který si od modré čáry sjel až mezi kruhy a puk napasoval ležícímu Brázdilovi pod víko.

Prodloužení bylo místy na jednu branku, domácí měli převahu, šance ale neproměňovali a na konci 66. minuty přišel pro Benátky nad Jizerou trest. Ztráta puku ve středním pásmu znamenala vedení puku Bláhou po levém křídle, načež přišla přihrávka před branku pro Noraira Hovsepjana, který dostrkal kotouč za gólmana. Výhra 4:3 v prodloužení tak nechává ústecký Slovan ve hře a o postupu se rozhodne v sobotu na severu Čech.

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou):
„Byl to vyrovnaný zápas, v němž každý chvilku tahal pilku. Hosté lépe vstoupili do utkání, vstřelili branku po jasné vysoké holi. Absolutně nechápu, že to tři rozhodčí neviděli. Hráli jsme ale dál, pokaždé jsme vedli. Je pradoxem, že soupeř v této sérii vedl deset minut a má stejně vítězství jako my. Nemáme co ztratit, všichni jsme byli ráno v práci a po ní šli hrát hokej. Oproti tomu Ústečtí jsou profesionálové. V sobotu se jedeme porvat o vítězství a věřím, že si v Benátkách nad Jizerou ještě zahrajeme.“

Jaroslav Roubík (HC Slovan Ústí nad Labem):
„Byl to těžký zápas. Benátky nad Jizerou byly v sérii ve vedení, jsou bez nervů, nikam nepotřebují postupovat, nemají žádné cíle, proto hrály lehce. Sice jsme vedli, domácí ale srovnali. Poté bylo utkání hodně nervózní. Chvíli byly lepší Benátky nad Jizerou, chvíli my. Přetahovali jsme se, bylo to takové ulítané. Na konci zvítězila naše vůle, abychom nekončili sezónu. Inkasovali jsme hloupý gól, fantasticky jsme se ale dokázali vrátit do zápasu. V prodloužení byli první dvě minuty lepší domácí, poté my. Řekl bych, že diváci viděli pěkný play-off hokej, který měl úplně vše. Pro nás bylo těžké, že Benátky nad Jizerou příliš nekazily, k ničemu nás tolik nepouštěly, proto je to vítězství cennější.“