Ú s t í n/L. - Ústečtí hokejisté skvěle vstoupili do finálové série. Oba domácí mače přetavili ve vítězství. Ten druhý v poměru 3:1 a vedou v celé sérii 2:0. Dnes byli neustále napřed díky zásahu Jiřího Zemana už ze druhé minuty. Kometu do mnoha šancí nepustili. Na začátku druhé třetiny ubránili dvouminutové dvojnásobné oslabení. Sami stejnou šancí pohrdli také, navrch Němeček neproměnil penaltu. Mrzet je to nemusí. Inkasovali však až v poslední minutě.
so 14. 3. 2009
HC Kometa Brno
3:1 1:0, 1:0, 1:1

Branky a nahrávky: 2. Zeman, 30. Sklenička (Mikulík), 55. Hovorka (Špirko) - 60. Klimt (Kostourek). Rozhodčí: Šír, Lacina – Skopal, Rittich. Vyloučení: 8:7, navíc Lhotský (KOM) TS [HAK]. Bez využití. Diváci: 6356. Střely na branku: 22:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

Ústecký Slovan s.r.o.: Salfický - Kříž, Macháček, Klobouček, Zeman, Němeček, Pojkar, Gýna, Kubát - Dragoun, Mikulík, Sklenička - Hovorka, Špirko, Procházka - Janků, Pazourek, Heřman - Hanzl, Havlíček, Šaffer.

HC Kometa Brno: Hylák – Lhotský, Kántor, Koma, Křetínský, Morava, David - Brabenec, Pucher, Korhoň - Vondráček, Barus, Dlouhý - Sedlák, Klimt, Polodna – Padělek, Kostourek, Liščák.

Dvě založení útoku v samém začátku zápasu se Slovanu nevyvedla. Teprve třetí pětka zajela hlouběji do útočného pásma. Puku se na modré čáře ujal Zeman a vyslal první střelu na brněnskou branku. Hylák toho přes clonící hráče moc neviděl, a tak našel puk až za svými zády. Kometa se rovněž začala osmělovat v útoku, ale nebyla s to se déle udržet v ústeckém obranném pásmu ani vypracovat nějakou vyloženou šanci. Vondráčkova střela minula levou tyčku. Pokus Polodny hned po buly byl sražen mimo ledovou plochu. Na druhé straně vyšla Heřmanovi stahovačka, jeho střelu do protipohybu musel Hylák zneškodnit betonem. Ve hře obou týmů převládala opatrnost, jen Morava poskytl Ústí šanci v podobě početní výhody. Krátkou Dragounovu předávku nemohl využít Sklenička, neměl prostor ani čas na lepší zakončení, brněnský gólman ulovil puk do lapačky. Křížův projektil z hranice útočné třetiny se nevešel do branky. A tím byla přesilovka u konce. Brněnské útoky se začaly valit jeden za druhým, jenže Lvi je lapali už ve středním pásmu. Zachycené puky se nerozpakovali pouze vyhodit. V nejnebezpečnější situaci se objevil Klimt, jenže nedokázal dosáhnout na vyražený puk. Hostům se nedařilo zaujmout pozice před Salfickým ani v přesilovce. Ba naopak v jejich pásmu se puku ujal Mikulík a z první ho vypálil na Hyláka, který celou situaci vyřešil ke spokojenosti Brna. V závěru se hosté přece jen dostali do tlaku, jenže obětavě hrající domácí většinu jejich pokusů zablokovali dřív, než mohli ohrozit Salfického branku.

Do prostřední třetiny vstoupili aktivněji hosté, tentokrát se jim povedlo zdolat žlutomodrou hradbu na modré hned, Lhotského střelu tečoval Korhoň, puk se ale nevešel mezi tyče ústecké branky. Na druhé straně vyzkoušel Hylákovu pozornost střelou z otočky Heřman. 24. minuta přinesla dvojí vyloučení na straně domácích a oslabení tři ku pěti sehrané ve velkém stylu, Salfický si nemusel sáhnout na puk. Neuplynuly ani dvě minuty a podobná situace nastala na straně Komety. Lvi sevřeli hosty v jejich pásmu, od modré vypálil Němeček, puk se odrazil od zadního mantinelu a do branky se ho pokusil dorazit Sklenička. Střelou z úhlu se pokusil překvapit Kříž. Z jasné pozice z mezikruží nevtěsnal puk k levé tyči Procházka. I tato přesilovka tedy zůstala nevyužita. A přece se domácí dočkali navýšení svého náskoku. Mikulík objel branku a posadil puk přesně na hůl Skleničky, který ho s přehledem dopravil za brankovou čáru. S tím se Kometa nechtěla smířit. Dlouhý kroužil pásmem tak dlouho, až byl faulován a dostal se k bekhendové střele, která minula břevno domácí branky. V oslabení kupodivu zaútočili Lvi, jenže Pazourkovi se puk zamotal mezi brusle a Heřman netrefil branku. Vzápětí Mikulík neproměnil samostatný únik, protože byl faulován. Rozhodčí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil překvapivě bek Němeček, rozhodl se zakončovat střelou mezi betony, se kterou si ale Hylák poradil. V závěru třetiny se Slovanu nepodařilo využít necelou minutu trvající dvojnásobnou početní výhodu. Oba týmy se tedy odebraly do šaten za stavu 2:0.

Poslední vteřiny přesilovky uplynuly. Ústí ale ještě zůstalo u aktivní hry. Dragoun si vyměnil puk se Skleničkou a tísněn se dostal ještě ke střele. Další vyloučení na straně Brna si vykoledoval Zeman, jenže hosté se tentokrát s přehledem ubránili, přeskupili své řady a vyrazili opět dobývat ústeckou branku. Střela Klimta z nulového úhlu jen prosvištěla okolo hlavy Salfického. Korhoň nedosáhl na dorážku Brabencova nahození. Vondráčkovu střelu podržel ústecký brankář v náruči, Dlouhý tak neměl šanci zmocnit se puku. Série přihrávek vybídla k zakončení Davida, jenže tomu padl do rány Němeček. Kometě se nevydařila ani následující přesilovka, jejich největší bolestí byla snaha o kombinace na úkor střelby. Vylučovalo se podstatně častěji než v prvním klání. Ve hře čtyř proti čtyřem vyrazili nejprve kupředu Brněnští. Koma zlomil při střele hůl, ta se tedy jen došourala k Polodnovi, jenž se ji pokusil prodloužit do branky. S tím nebyl srozuměn domácí gólman a tak se na druhé straně ukázal Hovorka jako vychytralý sprinter. Místo aby se přetlačoval s obráncem, objel branku a pohodlně zasunul puk k druhé tyčce – 3:0. Brno se nehodlalo vzdát. Křetínský trefil od modré jen zadní mantinel, puk se ale odrazil na hůl Vondráčkovi na druhé straně brankoviště. Salfický se stihl zázračně přesunout. Projektil z Moravovy hole změnil po cestě směr, ústecký gólman si poradil i s tím. Nulu se mu ale vychytat nepodařilo. Při akci Kostourka ho nechala napospas domácí obrana, Klimt zůstal před brankou úplně volný, stačilo jen nastavit hokejku, aby poslal puk do sítě – 3:1. Na tomto stavu už nic nezměnila ani závěrečná power play hostů.

Viktor Lukeš (HC Kometa Group): V dnešním zápase jsme dali jen jeden gól a bylo to způsobeno tím, že jsme za první a druhou třetinu vystřelili 7x na bránu a proti takovému brankáři, jako je Dušan Salfický, to na úspěch nestačí. Musíme se víc nutit do střel a pořádně zakončovat. Zbytečně před bránou hledáme volné hráče a přihráváme. Jsme ale rádi, že to kluci nevypustili a že bojovali až do konce. Škoda jen, že jsme dali gól až na konci zápasu. Kdyby přišel dřív, tak se dalo s výsledkem ještě něco udělat. Teď nás čekají dva zápasy doma a doufáme, že je vyhrajeme a srovnáme sérii.
Jan Votruba (HC Slovan Ústečtí Lvi): Dnes jsme vydrželi hrát výborně celý zápas. Dobře jsme bránili střední pásmo a Brnu jsme povolili minimum šancí. Vstřelili jsme tři góly a myslím si, že s postupem času Brnu ubývaly síly. Nebyli tak nebezpeční, jako v prvních čtyřiceti minutách. Sice vedeme na zápasy 2:0, ale my musíme jít do každého zápasu, jako kdyby to bylo 0:0. V Brně čekám dost náročné a těžké utkání. Přidají agresivitu. Myslím si, že už dnes se v určitých fázích utkání přitvrzovalo. Jan Čaloun má střevní potíže a snad zítra by mohl přijít na rozbruslení.