Přípravné utkání: HC Slovan Ústí nad Labem - Lausitzer Füchse 17.8.2018 od 17:30 hodin
Trenér gólmanů Orct: Bylo to mé přání
17.05.2013 | Hana Veigendová

Trenér gólmanů Orct: Bylo to mé přání

Ú s t í n/L. - Letní příprava ústeckých hokejistů je v plném proudu. Hřiště střídá posilovnu a naopak. Na novou sezónu se připravuje i zkušený třiačtyřicetiletý brankář Zdeněk Orct. V letošním ročníku bude „krýt záda“ mladším kolegům, ale nově si vyzkouší i roli trenéra gólmanů. „Myslím si, že mě to bude naplňovat a jsem spokojený s tím, že to takhle dopadlo,“ svěřil se Orct.

Zdeňku, od nové sezóny budete trénovat brankáře. Co vás k tomuto rozhodnutí přimělo?
To rozhodnutí vykrystalizovalo ze situace, která je tady už několik let. Vlastně už od té doby, co odešel Dušan Salfický. Poté jsem tu byl s Francikem (Pavel Francouz pozn.red), snažil jsem se mu pomáhat, předat zkušenosti a pomáhám mu dodnes. To samé vlastně pokračovalo s Petym (Michael Petrásek pozn.red). Já jsem tuto situaci navrhoval už před tou minulou sezónou. Nakonec to bylo trošku jinak. Teď už je to tak, že to bylo vlastně moje přání. A myslím si, že mě to bude naplňovat a jsem spokojený s tím, že to takhle dopadlo.

Jak se vůbec těšíte na spolupráci s mladšími kolegy?
Určitě se těším. Jak už jsem říkal, tak s tím Francikem to bylo na stejné bázi a mě to opravdu naplňovalo a myslím si, že za těch pár let, co chytám, už nějaké zkušenosti mám. Asi jim nebudu ukazovat, jak jsem mrštnej, to je na nich (smích), ale můžu jim předat jiné zkušenosti ohledně chytání, čtení hráčů a takové kravinky, které jim může podle mě dát jenom gólman, který chytal.

Budete spíše kliďas nebo na ně budete občas i křičet?
Já si myslím, že s gólmany jsem byl vždycky klidný, i když povahově klidný nejsem (smích). Ale s brankáři to je trochu jiná práce než třeba s hráči. Pokud dostanu tu možnost, tak ty hráče budu pérovat dál, ale gólmany ne (smích).

Myslíte si, že je pro kterýkoliv tým dobré, že má trenéra, který se speciálně věnuje jenom brankářům?
Myslím si, že jo. Když se podíváte do extraligy, tak každý tým má speciálního trenéra gólmanů. Když se podíváte do Kanady, do Finska, do Švédska, tak všude to takhle funguje. Já si myslím, že to byla docela i chyba, že se tady těm gólmanům nevěnoval speciální trenér. Ale je speciální trenér a speciální trenér. Já tady nejsem od toho, abych je učil chytat, abych je přeučoval nějaké styly a nebo jim nutil něco jiného. Každý ten gólman má svůj styl a teď už musí pracovat jenom na tom, v čem je dobrý a aby se dál zlepšoval. Ale určitě je nebudu nic přeučovat. Bude tam hlavně práce s hlavou.

Sledoval jste v minulé sezóně aspoň po očku výkony Dlouhého a Petráska?
Petráska jsem samozřejmě sledoval, ale Honzu Dlouhého vůbec neznám. Vůbec jsem nevěděl, o koho jde. Ale myslím si, že Pety loni potvrdil to, že když dostane prostor, tak umí chytat velice dobře. Teď je jenom na něm, aby se ukázal. U gólmanů je to hodně o štěstí, ale i u hráčů je to o štěstí. Když nedostane hráč, obzvlášť gólman, který může chytat jenom jeden, příležitost, tak má prostě smůlu.

Bude Petrásek chytat jako jednička?
To podle mě není takhle daný. Já do toho asi nebudu tolik mluvit, kdo bude jednička. Myslím si, že nám to zodpoví jejich výkony. Osobně bych řekl, že jsou to oba talentovaní gólmani a ať ukážou, co v nich je. Podle mého názoru by měli šanci dostat oba dva, respektive tři. Ale uvidí se v přípravě, jak to bude vypadat na ledě. Suchá příprava nic neukáže. Ta nás připraví jen fyzicky.

Myslíte si, že spolupráce s gólmany bude fungovat? Že vás budou brát a respektovat?
Ono jim nic jiného nezbyde (smích). Myslím si, že i já mám vůči nim respekt. Jsou to talentovaní brankáři. A pokud jsou postaveni do té role, že mají chytat, tak já se postavím do role, že je na to připravím.

No a co vy a letní příprava? Nemáte toho už plné zuby?
Já mám plné zuby každé letní přípravy už od osmnácti (smích). Nikdy jsem neměl letní přípravu rád. Ale na druhou stranu mě to asi pořád naplňuje a baví, když to s ostatníma pořád dokážu vydržet. Ne, že bych teda dělal úplně všechno, ale myslím si, že snesu ještě docela dobré dávky. A jak už jsem jednou říkal do novin, a Kysela mi za to vynadal, nechci vypadat jako můj kolega, abych měl 125 kilo, když bych se přestal hýbat úplně (smích).

Je něco, co opravdu na letní přípravě nesnášíte?
Noo, tak já nemám rád třeba kolo. Ale kolo je jediný, co mi kvůli těm mým kolenům zbylo (smích). Takže absolutně nesnáším kolo a běhy.

Už jste stihl vycestovat někam na dovolenou?
Jojojo. Byl jsem u moře v Egyptě. S manželkou jsme společně relaxovali. Moc se mi tam líbilo. Nedělal jsem tam vůbec nic. Dal jsem si nějakej drink a to bylo všechno (úsměv).

A poslední otázka. Pavel Francouz. Odjel jako třetí brankář na mistrovství světa. Dokonce dochytal poslední minuty zápasu s Norskem. Co na něj říkáte?
Říkám to, že udělal ohromný skok od té doby, co přišel sem. Byl vlastně úplně neznámý brankář, který chytal zápasy v první lize v Třebíči a podobně. V podstatě za dva roky skočit z Ústí do nároďáku, a chytat na mistrovství světa, je obrovský úspěch. Pokud vím, tak je to první gólman z Litvínova, který chytal na mistrovství světa. Ale na druhou stranu musím říct, že je to jedna sezóna. My jsme se o tom s Pavlem bavili a teď je to zas jenom na něm, aby svou formu potvrdil. Protože byla spousta gólmanů, která odchytala jednu dvě sezóny. Ale já si myslím, že má potenciál být jeden z nejlepších gólmanů v lize. A možná, že mu jednou ta liga může být malá. Ale to je fakt jenom jeho práce a hlavně musí chtít.

 
Permanentky
Slovan TV
Podobné články
V tento den před lety
Facebook

 
Aktuálně na webu

Lužické lišky míří do Ústí

Ú s t í n/L. - Tři zápasy a tři výhry. Ústečtí hokejisté jsou v přípravných zápasech na vítězné... Celý článek

Vstupu nového partnera do klubu se nebráníme, naopak…

Ústecký hokej, zdravý, leč skromný, hledá nejlépe nového majitele. Celý článek

Vyhrocené utkaní v Kralupech vyhrál Slovan

Čtvrté přátelské utkání se neslo v poklidném tempu až do závěrečné periody. Ve třetí třetině padalo... Celý článek

 
Klub  |   Vstupenky  |   A-tým  |   Zápasy  |   Mládež  |   Fanzone  |   Eshop  |   Multimedia  |   Partneři  |   Archiv