Ústí nad Labem – Úvodní utkání předkola play-off Slovanu s Benátkami nad Jizerou vyznělo lépe pro hosty, kteří do duelu vstoupili dvěma rychlými brankami. Tým Miroslava Kanise nesložil zbraně a reagoval vyrovnáním během necelých deseti minut. Do vedení se ve druhé části dostali opět Středočeši, žlutomodří gólem do šatny skóre opět srovnali. Ve 49. minutě se prosadil Michal Němeček, na jehož přesnou trefu již Slovan odpovědět nedokázal.
út 5. 3. 2024, Zimní stadion Ústí nad Labem
HC Benátky nad Jizerou
3:4 2:2, 1:1, 0:1

Branky a nahrávky: 10. Polata (M. Bláha II, Kuchynka), 11. Bernat (M. Simon, M. Dubský), 39. Kloz (Rudovský) – 2. Jankovský (L. Kučera), 4. Jankovský (Šafránek), 21. L. Kučera (Jankovský, Šafránek), 49. M. Němeček (Šafránek, L. Kučera). Rozhodčí: Valda – Žídek, Herles. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Střely na branku: 29:26. Diváci: 669. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4. Stav série: 0:1 na zápasy.

8:9

1:1

0:0

Diváci

669

Ústecký Slovan s.r.o.: Stahl – Gottfried, Trefný, Funk, Polata, Amirov, Eklund, Mareš – M. Simon, Bernat, M. Dubský – Anosov, Rudovský, Kloz – Kuchynka, Hovsepjan, M. Bláha II – F. Novotný, Špaček, Huovinen – Jajlov. Trenér: Miroslav Kanis.

HC Benátky nad Jizerou: Brázdil – Lytvynov, Fišer, Mašek, M. Němeček, D. Novák II, Knesl, Antoš, Kliment – Peca, Husák, Vorel – Martínek, Zumr, Šafránek – Havlas, Řepík, Hozák – L. Kučera, Vágner, Jankovský. Trenér: Martin Novák.

Pro Benátky nad Jizerou, které nastoupily k utkání play-off po dlouhých sedmi letech, začal zápas o poznání lépe. Již po minutě totiž přebruslil Kučera obránce a naskytla se mu brejková situace, kterou dobrusloval Václav Jankovský. Právě ten pak sehrál klíčovou roli, Kučera totiž nestřílel, nýbrž přenechal Jankovskému, který v čase 1:15 min. trefil odkrytou bránu. A hosté v živém výkonu pokračovali. První nabídnutou přesilovku využili po necelé minutě. Šafránkovu střelu z levého kruhu vykopl Stahl přímo na nepokrytého Václava Jankovského, jenž tak podruhé snadno skóroval.

V polovině sedmé minuty dostali přesilovku i domácí a dlouho v ní nebyli nebezpeční. Zahrozit se jim povedlo až při jejím závěru. Proti Klozovi však skvěle zasáhl Brázdil, stejně tak jako proti Anosovovi, který zůstal zcela osamocený mezi kruhy. Již při plném počtu hráčů se Slovan dočkal snížení. Ondřej Polata šel netypicky jako obránce do ofenzivy a střelou přes Brázdilův teploměr skóroval. Ústí nad Labem bylo při chuti a o minutu a půl později srovnalo. Simon našel přesnou přihrávkou Tomáše Bernata, který sám před benáteckým gólmanem zakončil stylově „Kyselovkou“.

S nepatrnou převahou Slovanu, umocněnou dvěma přesilovými hrami, utkání pokračovalo. Ani jednu z nabízených výhod ale osmý celek vrchní nadstavbové tabulky nevyužil, neuspěly ani Benátky, když na začátku 18. minuty dostal dvouminutový trest bývalý obránce Havlíčkova Brodu, Ossian Eklund.

Stejně jako začátek zápasu, i začátek druhé třetiny byl pro hostující tým gólový. Obrana Slovanu propadla ve středním pásmu, Šafránek vyzval Jankovského s Lukášem Kučerou do přečíslení, které posledně jmenovaný vyřešil propálením Stahla. Středočeši byli rázem živější a odskočit zpět do vedení mohli v přesilové hře, Šafránek ale z těžkého úhlu puk za ležícího Stahla nenapálil. Ústí nad Labem začalo kazit a v 28. minutě to mohlo být znovu o dvě branky, Martínek ale svůj únik do gólové tečky nedotáhl.

Na konci 37. minuty byl vyloučen Dominik Řepík, když na ledě Slovan jeho absenci potrestal. Tou dobou byl již v signalizované výhodě a Jan Kloz spíše nahazoval na branku, aby měli Severočeši přesilovku pět na tři. Puk ale Brázdilovi propadl nešťastně pod betonem a v polovině 39. minuty tak bylo srovnáno.

Na začátku třetí periody se museli hosté bránit i krátce ve třech, situaci ale ustáli a ve 44. minutě mohli opětovně jít do vedení. Zumr našel nahrávkou na druhý kruh zcela volného Antoše, jenž mířil Stahlovi na lapačku. Na gólmana, který v sezoně 2021/22 na dva zápasy okusil i extraligu za Kladno, ale nevyzrál, puk nezvedl totiž tak, jak by si přál.

Kdo naopak zvedl kotouč podle svých představ, byl na začátku 49. minuty Michal Němeček. Dobré střídání totiž vyneslo Benátkám nad Jizerou tlak v útočném pásmu, Šafránkova střela z levého kruhu byla sražena a puk nabral výšku. Nikdo z domácích hráčů však o něj nejevil zájem, proto Němeček vzal vše mezi kruhy na sebe a golfákem trefil neomylně „vingl“.

Slovanu se závěr komplikoval i skrze čtyřminutové vyloučení Bernata za vysokou hůl v obličeji Antoše. Ústečtí však i tak dokázali zhruba sedm minut před koncem zahrozit, Klozův pokus chtěl dorážet Anason, puk se mu ale zamotal pod brusle a Brázdil se již mezitím stihl přesunout. Benátky hrály navíc takticky velmi dobře, a přestože přesilovku nevyužily, povedlo se jim čas ukrojit. Jenže tři a čtvrt minuty před koncem šel na trestnou kapitán Šafránek a Severočeši cítili, že je to možná poslední možnost na srovnání.

Oslabení ale skvěle zvládli, k tomu dostal dvě minuty zcela zbytečně Dubský a v závěru to tak byli hosté, kteří měli ideální možnost zápas dohrát do vítězného konce. Lvi sice odvolali gólmana a zkoušeli ještě srovnat, Amirovova střela od modré ale šla jenom do lapačky Brázdila a následné vhazování již Středočeši zkušeně zahráli. Slovan tak bude muset ve čtvrtek v Benátkách nad Jizerou odvrátit mečbol soupeře a bude se snažit vrátit sérii v sobotu zpět na sever Čech.

Miroslav Kanis (HC Slovan Ústí nad Labem):
„Z naší strany se jednalo o velmi nepovedený začátek, když jsme brzy prohrávali 0:2. Dokázali jsme se do třetiny vrátit a vyrovnat. Vytvořili jsme si šance a od 11. do 20. minuty byli po vyrovnávacím gólu lepším týmem. Do druhé třetiny jsme zaznamenali opět špatný vstup jako do prvního dějství, inkasovali jsme rychlý gól. Od té doby naše hra nebyla dobrá, byli jsme hodně nervózní a neměli jsme energii, kterou je potřeba do takového zápasu dát. Podařilo se nám srovnat na 3:3, ale z naší strany to od některých hráčů byl ustrašený výkon. Celkově hodnotím utkání jako nevydařené, ale to neznamená, že pojedeme do Benátek nad Jizerou jen tak. Budeme chtít srovnat sérii na 1:1 na zápasy a ještě se porvat o postup. Musíme se daleko více zklidnit a přidat jak v osobních soubojích, tak celkově v nasazení.“

Martin Novák (HC Benátky nad Jizerou):
„Do zápasu jsme dobře vstoupili a dali dvě rychlé branky. Soupeř strašně lacině vyrovnal. V podstatě všechny tři branky jsme soupeři darovali. Během druhé třetiny jsme byli jasně lepší, ale bohužel pouze jednou skórovali. Před třetí třetinou jsme si řekli, že tohle jsou přesně zápasy, které chceme vyhrát a za tím jsme si šli. Neskutečnou bojovností jsme to uhráli. Chválím i rozhodčí, kteří měli utkání pevně v rukou. Takto má vypadat play-off.“